Sejm o akcyzie na papierosy

Sejm o akcyzie na papierosy
27 lipca, 2020
Category: inne

W 2010 r. banderola na szlugi wzrośnie na temat 5, 19 proc., jakie mozliwosci spowoduje rozwój ceny paczki papierosów na temat ok. 33 grosze – wynika z rządowego planu ustawy na temat akcyzie, którego pierwsze odczytywanie odbyło się we wtorek w Sejmie. Projekt został skierowany do komisji finansów publicznych.

Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział we wtorek w Sejmie, że zmiana wynika z konieczności wypełnienia przez Polskę zobowiązań przewidywanych traktatem akcesyjnym.

Resort finansów przewiduje, że średnia cena detaliczna paczki papierosów wyniesie 12, 09 zł. „Szacuje się, iż poprawka stawki akcyzy na papierosy, zakładając spowodowany zmianą cen spadek wielkości ich sprzedaży o w porzadku. 1, 5 proc., przyczyni się do wzrostu wpływów z akcyzy z owego tytułu o ok. 530 mln zł w wielkosci roku” – czytamy przy uzasadnieniu az do projektu. Przemiana ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

Według Ministerstwa Finansów rozwój podatku związany jest sposród dostosowaniem wysokości polskiej akcyzy na szlugi do wymogów unijnych. Wedlug przepisami wspólnotowymi minimalna cena akcyzy w papierosy siega 57 proc. ceny sprzedaży detalicznej papierosów należących sluzace do kategorii cenowej o najwyższym popycie. Nie może być jednak niższa niż 64 euro zbyt 1000 egzemplarzy.

Stawka podatku zależy także od przyjętego do kalkulacji akcyzy tak zwanym. referencyjnego kursu wymiany walut obcych Europejskiego Banku Centralnego po 2010 r., opublikowanego jednej października br. Zgodnie z przedtem kurs euro wyniósł 4, 245 zł.

W związku z dostosowaniem stawek akcyzy do wartości euro i minimów unijnych, wzrosną także stawki podatku na rózne wyroby akcyzowe. Podniesiona bedzie akcyza dzieki paliwa az do silników odrzutowych (z 1072 zł w 1401 zł za tysiac litrów), oleje opałowe nie podlegające obowiązkowi barwienia (z 60 zł na 64 zł zbytnio tonę), gaz ziemny podarowany do napędu silników spalinowych (ze 100 zł zbytnio tonę az do ok. 521 zł zbytnio tonę), węgiel i koks oraz gaz ziemny przeznaczone do celów opałowych (z 1, 18 zł do 1, 28 zł zbytnio gigadżul).

Wraz z projektu wyplywa, że rzeczywiste podwyżki obejmą jednak jedynie papierosy. Jak tłumaczy MF, węgiel i koks sluzace do celów opałowych są zwolnione z akcyzy do 1-wsza stycznia 2012 r. Az do końca 2013 r. ma obowiązywać 0 stawka akcyzy na gaz ziemny do silników spalinowych. Z kolei ten sam gaz do celów opałowych będzie zwolniony z podatku az do 31 grudnia 2013 r. lub czasu, kiedy przekroczy 25-proc. udział w konsumpcji energii. Poza tym z dalszego zwolnienia z akcyzy będzie korzystało paliwo do silników odrzutowych.

WEDLUG opowiedziała się za przesłaniem projektu do dalszych robót w komisji finansów ogólnych. „Warto zadać pytanie, jakie mozliwosci po roku 2012 jak i równiez 2013, podczas gdy zwolnienia jak i równiez stawki zerowe przestana obowiązywać. Musimy mieć świadomość, że zmiana stawek będzie mieć znaczący wpływ na ceny” – zaznaczył poseł Janusz Chwierut wraz z PO. Zwrócił uwagę, że stawki zależą od kursu euro, które w ciągu ostatniego r. podrożało na temat ok. 30 proc. „Co się bedzie, jeśli za rok będzie kosztować trzech, 50 zł? ” – pytał.

Poseł Izabela Kloda z PiS powiedziała, że jej klub popiera postulat OPZZ, wedle którym modyfikacji stawek na niektóre towary akcyzowe, szczególnie węgiel, koks czy gaz ziemny, powinny towarzyszyć systemowe rozwiązania chroniące obywateli poprzednio skutkami podwyższonych stawek.

„Klub Parlamentarny PiS uważa, że rząd musi podjąć (… ) próbę renegocjacji czasu przejściowego w okresie kryzysu. Nie ulega kwestii, że podwyżki będą obowiązywać od 2012 r. jak i równiez 2013 r., ale biorąc pod uwagę zobowiązania, chociażby pakietu klimatycznego, szykuje się Polakom drastyczne podwyżki wartosci nośników energii” – oświadczyła.

Posłanka Lewicy Anita Błochowiak miała zastrzeżenia do a mianowicie jej zdaniem zbyt ekspresowego – tempa pracy ponad zmianami w podatku akcyzowym, „co może spowodować, że nowe upowaznienie będzie złe”. Podnosiła również to, że za 2-3 lata, gdy przepisy o podwyżkach akcyzy zaczną obowiązywać, konsumenci zostaną nimi zdziwieni.

„Ludzie zapomną o tym, że dwa-trzy czasy wcześniej przedstawione zostały przepisy likwidujące zwolnienie z akcyzy i kupując gaz opałowy, koks lub węgiel będą zaskoczeni, że nagle muszą zapłacić zbyt nie znacznie więcej” – powiedziała Błochowiak.

Zdaniem posła PSL Jana Łopaty, w trakcie prac ponad projektem po komisji finansów należy nadal zastanowić się nad przedłużeniem obowiązywania zerowej stawki akcyzy np. na gaz skroplony. „Zbyt ogromne są też podwyżki na tytoń do palenia, Unia nas dodatkowo nie obligowała” – dodał.

Wiceminister Kapica podsumowując debatę powiedział, że gdyby wzmocnił się szkolenie złotówki w stosunku do euro, to w przyszłości można byłoby rozważyć obniżenie stawki akcyzy na papierosy, ale zaznaczył, że wiązałoby się to ze zmniejszeniem planowanych dochodów budżetowych. Przypomniał też, że „w UE bardzo wprawne są już prace ponad nową dyrektywą, która definiuje poziom opodatkowania papierosów w stopniu 90 ó za tysiac sztuk”. Przypomniał, że Polska wynegocjowała osobiscie okres karencji do końca 2018 r., więc dopóty tak drastycznych podwyżek nie musi wprowadzić, lecz ostatecznie nalezy będzie dojść do tego stopnia. „Lepiej zrobić to stopniowo, a nie zaakceptowac w ostatnim roku lub dwóch” a mianowicie powiedział. (PAP)

mmu/ awk/ je/ gma/