Siemoniak – wojsko gotowe az do ewakuacji Polaków z RŚA

Siemoniak – wojsko gotowe az do ewakuacji Polaków z RŚA
27 lipca, 2020
Category: inne

Afryka – RŚA – ewakuacja – misjonarze – Siemoniak

Wojsko skonczone do ewakuacji Polaków z Republiki Środkowoafrykańskiej. Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jedyną rozsądną formą wsparcia – w ogarniętym wojną domową kraju a mianowicie może być dla wlasnych misjonarzy „zabranie ich stamtąd”.
Jeśli Polacy zgodziliby się na ewakuację – o jak apeluje MSZ – to operacja w porozumieniu wraz z Francją, wydaje sie praktycznie gotowa. MON dzierzy przygotowane różne warianty ewakuacji i kilka scenariuszy działania. „Podstawową sprawą jest decyzja samych zainteresowanych” – dodał minister Siemoniak.
Resort obrony ściśle współpracuje w tej sprawie z MSZ oraz z Francuzami. Kierownik Sztabu Generalnego rozmawiał o sytuacji naszych misjonarzy z dowódcą francuskiej misji, zwracając mu uwagę na trudną sytuację Polaków i katalogów placówki dzieki prowincji Republiki Środkowoafrykańskiej.
Minister Siemoniak w rozmowie z IAR odniósł się też az do apelu, który misjonarze wystosowali wczoraj. Duchowni proszą, żeby wysłać po ich rejon międzynarodowe wojska, co pozwoli zapewnić bezpieczeństwo im i ich podopiecznym.
Według szefa MON jedynym możliwym scenariuszem jest taki, że oddziały Unii Afrykańskiej będą rozmieszczane po różnych rejonach Republiki Środkowoafrykańskiej i dzięki temu odbudowywać się będą struktury państwowe. Zdaniem Siemoniaka z pewnością społeczność międzynarodowa będzie się tą kwestią zajmować.
Minister przypomniał też, że Unia Europejska kilkanaście dni wstecz zdecydowała, że będzie tworzyła misję wojskową. „Te kroki świadczą o tym, że pies z kulawa noga nie zostawi tego państwa bez wsparcia” – podkreślił Tomasz Siemoniak.
Polscy misjonarze cały czas odmawiają opuszczenia Republiki Środkowoafrykańskiej. 2 dni wstecz jedną z placówek, które prowadzą zaatakowali muzułmańscy rebelianci. Mimo apeli polskiego MSZ-u, duchowni jak i równiez towarzyszące dywanom siostry zakonne oraz świecka misjonarka, nie zamierzają wracać do kraju.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych powołano specjalny zespół, który nadzoruje sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej pod kątem bezpieczeństwa Polaków. W jego skład wchodzą pracownicy resortu, przedstawiciele wojska oraz specjaliści i specjalisci zajmujący się tematyka bezpieczeństwa.

Walki przy Republice Środkowoafrykańskiej trwają mnóstwo miesięcy. Sposród nową siłą wybuchły w ubiegłym miesiącu, gdy wraz z stolicy panstwie Bangi wycofali się muzułmańscy rebelianci sposród koalicji Seleka. Prezydent wywodzący się z tego ugrupowania zrezygnował sposród funkcji prezydenta. Obowiązki głowy państwa pełni teraz chrześcijanka, Catherine Samba – Panza.

IAR

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy