Skompromitowany minister wraca. W KE już protestują

Skompromitowany minister wraca. W KE już protestują
27 lipca, 2020
Category: inne

Były niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU), który wiosną tegoz roku musiał odejść, gdy dzięki internautom udowodniono jemu, że dopuścił się plagiatu w pracy doktorskiej, został doradcą Komisji Europejskiej ds. wolności internetu.

Jak informuje niemiecka filia dpa, unijna komisarz ds. społeczeństwa informatycznego Neelie Kroes zaangażowała go jako _ niezależnego doradcę _. Powołanie Guttenberga jest – jakim sposobem powiedziała a mianowicie kluczowym elementem nowej procedury zaangażowania UE na rzecz norm człowieka i wolności w internecie.

Zadaniem byłego niemieckiego ministra będzie doradzanie w sytuacjach swobód netowych we państwach, rządzonych przez autorytarne reżimy.

Agencja dpa podkreśla, że powołanie Guttenberga wywołało falę krytyki. Zieloni w Parlamencie Europejskim zapowiedzieli już zwrócenie się przy tej kwestii do Komisji Europejskiej. Eurodeputowany z przedramienia niemieckiej SPD Bernhard Rapkay podał w wątpliwość kompetencje Guttenberga, wytykając mu, że dał się poznać jako zwolennik blokowania niepożądanych treści w internecie a takze gromadzenia danych empirycznych o aktywności użytkowników sieci.

_ a mianowicie Trzeba się poważnie zastanowić, czy pani Kroes wydaje sie jeszcze całkiem przy witalnych zmysłach _ – powiedział Rapkay.

Komisarz Kroes powiedziała, że zaangażowanie Guttenberga, którego zna od dawna, było jej pomysłem. Odrzuciła głosy krytyki mówiąc, że wyszukuje _ talentów, a nie zaakceptowac świętych _. Dodała, że Guttenberg będzie doradcą honorowym, a więc za swą działalność nie zaakceptowac będzie otrzymywał wynagrodzenia, nie zaakceptowac będzie też miał lokum ani współpracowników. Przebywa dzis w USA i stamtąd ma pełnić swą nową funkcję doradczą.

Guttenberg oświadczył: _ Byłem osobiście wystawiony na potęgę internetu. Uznaję i doceniam jego zdolność pociągania az do odpowiedzialności tychze, którzy są u władzy _.

Po ogłoszeniu powołania Guttenberga zawrzało na Twitterze. Wielu użytkowników tego serwisie kpi z komisarz Kroes, podsuwając jej kolejne pomysły personalne. Sugeruje się m. in. powołanie byłego przedstawienie premierowe Włoch Silvio Berlusconiego na unijnego doradcę ds. batalii z korupcją, a także autorytarnego prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe w doradcę ds. praw człowieka.

Guttenberg, który był jednym sposród najpopularniejszych polityków w Niemczech, podał się do dymisji w marcu tego roku, gdy okazało się, że znaczna część jego pracy doktorskiej to plagiat. Wyjechał z rodziną do NA JUKATAN i pracuje dla poszczególnego z waszyngtońskich think-tanków a mianowicie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy