SLD pragnie ułatwień ws. poszerzania granic parków narodowych

27 lipca, 2020
Category: inne

SLD z Zielonymi 2004 wspierają akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy na temat ochronie natury, która zakłada ułatwienia po kwestii poszerzania granic parków narodowych – poinformowała przy czwartek wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska.

Obywatelski plan nowelizacji prognozuje m. in., że władze lokalne stracą prawo veta w sprawie poszerzania granic parków narodowych. „Parki narodowe nie powstają jak i równiez nie są powiększane, bowiem obowiązujące prawo dają samorządom prawo veta w naszej sprawie. Upowaznienie veta gwoli samorządów wszystkich szczebli odnosi sie do także terenów niebędących katalogów własnością. 1-a gmina może zablokować bez racjonalnej przyczyny włączenie sluzace do parku narodowego terenów należących do skarbu państwa, czyli wszystkich Polaków” – czytamy w uzasadnieniu do planu noweli.

Na stronie internetowej www.sld.org.pl, a także na stronie www.tydecydujesz.org.pl od zeszłego tygodnia można wyrazić swoje poparcie na rzecz akcji. Za pośrednictwem ludzi stron można też pobrać formularz do zbierania podpisów pod zamyslem nowelizacji. Wypełnione formularze można następnie przynosić do firm turystycznych SLD w całym kraju.

Poza SLD i Zielonymi do akcji zbierania podpisów przyłączyły się także organizacje ekologiczne m. in.: Greenpeace, World Wildlife Found (WWF), Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Studio na rzecz Kazdego Istot.

„To jest bardzo ważna przemiana, ponieważ kobieta ułatwi poszerzanie granic parków narodowych, zas także robienie nowych” – powiedziała po czwartek w konferencji prasowej w Sejmie Piekarska. „Mam nadzieję, że w ciągu 90 dzionki uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów, aby Sejm mógł zająć się tą bardzo ważną zmianą” – zaznaczyła.

Piekarska zwróciła uwagę, że art. 5 mówi o tym, że ochrona przyrody jest obowiązkiem państwa. „Rzeczpospolita Polska (… ) umozliwia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju” a mianowicie czytamy po przywołanym poprzez Piekarską artykule konstytucji. Przytoczyła ponadto art. 74 konstytucji, w którym zapisano metrów. in., że „wadze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony jak i równiez poprawy postaci środowiska”. „Ta akcja temu właśnie służyć, żeby uzywane przez nas dzieci, wnuki i prawnuki mogły się cieszyć piękną polską przyrodą” – powiedziała. „Liczymy w poparcie PO” – zaznaczyła.

Piekarska powiedziała ponadto PAP, że jeżeli akcja zakończy się niepowodzeniem i nie zaakceptowac uda się zebrać wymaganych 100 tys. podpisów po ciągu 80 dni, to SLD złoży w Sejmie własny plan w tej sprawie. Zaznaczyła, że Sojusz, popierając akcję obywatelską, chciał wywołać publiczną debatę odnosnie konieczności opieki przyrody w naszym kraju, w tym Puszczy Białowieskiej.

Obecny na konferencji współprzewodniczący Zielonych 2004 Dariusz Szwed zwrócił uwagę, że jedynie 17 proc. przesrtrzeni polskiej części Puszczy Białowieskiej jest objęte statusem parku narodowego, innymi slowy najwyższą formą ochrony. „Naszym zdaniem efektywna ochrona Puszczy Białowieskiej to objęcie całego tego ekosystemu obszarem parku narodowego i egzekwowanie uprawnienia, czyli w przykład nasilenie służb opieki środowiska jak i równiez ich dofinansowanie” – powiedział.

Przekonywał, że tworzenie opozycji: „albo środowisko, albo rozwój; albo ludzie, albo przyroda” jest „absurdalnym stawianiem sprawy”. Jak mówił, „bardzo duzo społeczności dzieki świecie żyje z natury, w tym relacji, że parki narodowe ściągają ogromne ilości turystów, którzy zostawiają gotówkę i dają szanse na zrównoważony rozwój lokalnych społeczności”. „Nie dzierzy dylematu protekcja środowiska lub rozwój. Nie ma rozwoju bez środowiska, wyjawszy przyrody. Niszczenie przyrody wydaje sie byc tak naprawdę zagrożeniem na rzecz rozwoju, zas ochrona środowiska daje oryginalne miejsca robocie i stabilnego rozwoju ekonomicznego” – ocenił.

Poseł Lewicy Bartosz Arłukowicz powiedział nastepnie, że poprzez wsparcie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie przyrody, SLD chce rozpocząć „akcję wspierania i wyzwalania aktywności środowisk dotychczas pozapolitycznych”. „Tą akcją chcemy spowodować, żeby nasz kraj debata publiczna biegła po innym kierunku niż dotychczas” – uważa Arłukowicz.

„Rozpoczynamy szeroką pojętą akcję aktywizacji i dopuszczenia do debaty publicznej środowisk, które jak dotad w tej debacie udziału brać nie mogły. Tego rodzaju wyzwanie dzisiaj podejmujemy i będziemy bardzo aktywni po wielu środowiskach pozapolitycznych, w tym także internetowych” – powiedział poseł. Dodał, że „akcja aktywizacji środowisk pozapolitycznych” zacznie się na dobre już we wrześniu. (PAP)

mzk/ la/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy