Solidarna Polska chce odwołać prezydent Warszawy

Solidarna Polska chce odwołać prezydent Warszawy
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*Solidarna Polska rozpoczęła po niedzielę zbieranie podpisów ponizej wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. SP zarzuca prezydent stolicy metrów. in. ogromne ceny biletów komunikacji miejskiej oraz opłaty za śmieci. *

Solidarna Nasz kraj poparła inicjatywę Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która w czwartek rozpoczęła gromadzenie podpisów ponizej wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz z opcji prezydenta Stolicy polski.

Jak powiedział dziś europoseł SP Jacek Kurski, prezydent Gronkiewicz-Waltz wydaje sie _ złym prezydentem _. _ Zabiera temu miastu szanse porzadnego rozwoju _ – powiedział dziennikarzom.

Dodatkowymi argumentami, które to wymienił Kurski to podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej oraz zwiększenie opłat zbyt użytkowanie wieczyste, ścieki, wodę. _ W dodatku dochodzi nepotyzm, arogancja, opóźnienia w budowie II linii metra. To wszystko przekroczyło pewną masę krytyczną _ – powiedział. Jego zdaniem Stolica polski, _ która tak kiedyś była zbyt Platformą Obywatelską _, musi pokazać, że ma już dosyć rządów PO. _ Zacznijmy od Warszawy, zas za Warszawą pójdzie cała Polska _ – apelował.

Poseł SP Ludwik Dorn podkreślił, że postulat zakończenia rządów WEDLUG łączy _ większość środowisk, nie tylko partyjnych _. _ Warszawa wydaje sie byc miejscem bałaganu. Miasto zawsze zakorkowane. (… ) Nie istnieje panowania ponad procesem inwestycyjnym, który odbija się suplementarnymi potężnymi niedogodnosciami dla miasta _ a mianowicie powiedział dziennikarzom Dorn.

Sluzace do poparcia inicjatywy WWS swych członków jak i równiez sympatyków zachęcało w czwartek warszawskie PiS. _ Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, wzrost ilosci urzędników przy ciągu sześciu lat na temat ponad dwa tys. osób, nieuzasadniony postep opłat za odbiór i zagospodarowanie śmieci, ograniczanie wydatków na edukację kosztem bezpieczeństwa dzieci, deficyt budowy obwodnicy czy chaos związany z budową II linii metra – to tylko kilkanascie powodów sluzace do wyrażenia wotum nieufności na rzecz Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej w Warszawie _ a mianowicie napisał prezes okręgu warszawskiego PiS Mariusz Kamiński.

Wcześniej przyłączenie się do inicjatywy ws. odwołania Gronkiewcz-Waltz z funkcji prezydenta Warszawy zapowiedział Ruch Palikota.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk ocenił w czwartek w rozmowie z PAP, że argumenty przedstawiane zbyt odwołaniem Gronkiewicz-Waltz są niewlasciwie dobrane. _ To oskarżenie za to, że się działa _ – powiedział. Zaznaczył, że za kadencji Gronkiewicz-Waltz ruszyły ważne gwoli miasta inwestycje, m. in. budowa II linii metra, która wprawdzie obecnie przysparza się az do utrudnień w centrum, ale wkrótce o wiele polepszy standard życia warszawiaków.

_ Warszawiacy znani ze zdroworozsądkowego podejścia, rozglądając się wokół doceniają, jak wiele się zmieniło, że Warszawa stała się stolicą europejską _ – zaznaczył.

Przypomniał, że prezydent Warszawy poparła obywatelską inicjatywę dotyczącą _ janosikowego _ oraz że przygotowała dwa koncepty, które miały rozwiązać sprawę roszczeń wynikających z dekretu Bieruta.

Wedle ustawą o referendum miejscowym, inicjator referendum powiadamia w piśmie prezydenta miasta o zamiarze wystąpienia z taką inicjatywą. W terminie szescdziesieciu dni po to dnia inicjator przeprowadzenia referendum zbiera podpisy mieszkańców uprawnionych do wskazywania prezydenta miasta. Później wniosek mieszkańców przekazywany jest komisarzowi wyborczemu, który – jeśli wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne a mianowicie postanawia o przeprowadzeniu referendum.

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem w tejze sprawie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych sluzace do głosowania, co – według wyliczeń a mianowicie w przypadku Stolicy polski oznacza ok. 130 tys. osób.

Referendum w sprawie odwołania organu placówki samorządu terytorialnego pochodzącego wraz z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, wówczas gdy udział tutaj wzięło nie mniej niż 3/5 ilosci biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborach prezydenta Stolicy polski w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum co do odwołania Gronkiewicz-Waltz będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy