Spór na temat pracowników Tesco. Związkowcy: Propozycja zarządu nie zaakceptowac do przyjęcia

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Na początku roku brytyjska sieć zamknęła w Polsce 18 marketów, przy maju kolejne 3. Za zakupach grupowych jednak nie zaakceptowac koniec. W kolejnych miesiącach Tesco zamknie kolejnych trzynascie. W sumie pracę ma stracić nawet dwa, 2 tys. polskich pracowników. Zdaniem dyrekcji to nieodzowne cięcia, zeby ratować rentowność sieci.

W początku września we Wrocławiu związkowcy wraz z Solidarności reprezentujący pracowników spotkali się z zarządem, by negocjować wytyczne zwolnień grupowych ogłoszonych przez Tesco 23 sierpnia.

Handlowcy przeciwko zaostrzeniu zakazu. „Sklepy muszą pracować wcześnie rano badz późno w nocy”:

– To, co zaproponowali przedstawiciele zarządu Tesco, było absolutnie nie do przyjęcia. O szczegółach rozmów po kwestii zwolnień grupowych mówić jednak nie zaakceptowac mogę aż do zakończenia konsultacji. Pracodawca zastrzegł sobie utajnienie rozmów i zostaliśmy zobligowani sluzace do podpisania specjalnej klauzuli – powiedziała przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w Tesco Polska Elżbieta Jakubowska.

Jakim sposobem zaznaczyła, związkowcy przedstawili swoje propozycje dotyczące warunków zwolnień grupowych, natomiast ostateczne decyzje mają zapaść do dwunastu września.

**Pracodawca będzie dążył do porozumienia**

Jak przyznała w rozmowie z przewodnicząca związku, pracownicy są bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje.

a mianowicie Nikt nie ma pewności, że jego akurat zwolnienie nie zaakceptowac obejmie. Az do 12 września pracodawca nie może wykonać żadnego aliansu w sprawie zwolnień. Aura jest napięta, wiadomo bowiem, że cięcia w zatrudnieniu będą – dodała.

Pracę straci nawet 2020 pracowników na posadach podstawowych oraz do 180 sprawujących nadzór.

Na liście sklepów sluzace do zamknięcia znalazły się: Bytom Karpacka, Chorzów Graniczna, Gliwice Wielicka, Hrubieszów Dworcowa, Jelenia Góra Wolności, Kalisz Legionów, Knurów Szpitalna, Piaseczno Kusocińskiego, Poznań Mrągowska, Sieradz Wojska Polskiego, Strzelin Mickiewicza, Września Kaliska i Żory Malinowa.

Na stronach Solidarności Tesco związkowcy zamieścili wpis, w którym podkreślają skutki rozwiązania umowy na temat pracę zbytnio porozumieniem stron. – Pracodawca będzie dążył do porozumienia stron. To daje mu wymierne korzyści. Zrozumiałe, że będzie szukał oszczędności po ten sposób – wskazuje Elżbieta Jakubowska.

– Pragniemy, aby pracownicy mieli świadomość, czym owocuje porozumienie stron. Pracodawca nie musi dawać tobie dodatkowych dób wolnych na szukanie roboty. Z kolei pracownik podpisując porozumienie, nie może już dochodzić swoich praw w sądzie pracy jak i równiez nie ma od momentu niego odwołania. Nie jesteśmy przeciwnikami porozumień, każdy pracownik sam musi zdecydować. Chcemy tylko, zeby podjął ją w sposób świadomy – podkreśla przewodnicząca.

Solidarność apeluje więc, by dwa raz się zastanowić, zanim złoży się swój podpis dzieki takim akcie.

Co na to Tesco? a mianowicie Jesteśmy w trakcie przewidzianego przepisami prawa przebiegu konsultacji zwolnień grupowych wraz z związkami zawodowymi. Spotkania sposród przedstawicielami struktury związkowych cały czas trwają. O szczegółach będziemy potrafili powiedzieć więcej po zakończeniu procesu konsultacji – poinformowało nas biuro prasowe Tesco Polska.

**Powody ekonomiczne **

Polska, zdaniem zarządu Tesco, wciąż wydaje sie bardzo ważnym rynkiem dla sieci. Aczkolwiek, jak poinformowało Tesco, zwolnienia i likwidacja sklepów mają związek z koniecznością podniesienia rentowności sieci.

– Decyzja o zamknięciu sklepu nigdy nie jest łatwa. Stale analizujemy model pracy i efekty naszych sklepów, by mieć pewność, że nasz biznes osiąga określony próg rentowności i spełnia oczekiwania klientów. Tak działo się przez ostatnie okres i będzie dziać się nadal. Likwidacja nierentownych sklepów jest albowiem stałym detalem procesów biznesowych w firmie handlowej – mówił dzieki łamach Wiadomości Handlowych Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska.

W 2015 r. w Tesco Polska było jeszcze w porzadku. 30 tys. pracowników. Aktualnie jest w porzadku. 22, 5 tys. Wedlug kolejnych cięciach liczba polskich pracowników będzie lewie przekraczać 20 tys.

– Zaoferujemy pełne wsparcie koleżankom i kolegom, którzy będą zmieniać swoje stanowiska pracy bądź opuszczą firmę. Pragnę podziękować wszystkim osobom, których dotyczyć będą ogłoszone zmiany, za wszystko jak zrobili, pracując na jak dzień gwoli naszych klientów – podkreślił Martin Behan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij mnie przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy