Sposród każdym rokiem jesteśmy bogatsi

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Za średnią płacę Polacy mogą kupić cos wiecej niz więcej sprzętu AGD, ale też więcej żywności, odzieży czy nawet używek a mianowicie wynika wraz z analizy.

zbadał, jak w ciągu niedawnych 12 latek kształtowały się ceny drobiazgowe wybranych produktów oraz średnie płace Polaków.

Wyniki zaskakują – pomimo narzekań na panującą drożyznę z zestawienia wynika, że stać nasza firme z każdym rokiem dzieki więcej.

Pralka i telewizor tańsze dzięki hipermarketom

Od momentu 1995 roku trzykrotnie – w relacji sluzace do płac średnich – staniały urządzenia GOSPODARSTWA DOMOWEGO, takie jak zmywarki, kuchenki badz odkurzacze.

dane: GUS

dwunastu lat wstecz pralka kosztowała 1, 34 średniej gazy. W ciągu czterech latek nastąpił spadek cen o niemal połowę – po 1999 roku na pralkę wydać powinno sie było 70 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia. W nastepnych latach sprzęt ten nadal relatywnie taniał – aczkolwiek w znacznie wolniejszym toku – i obecnie w zakup wystarcza około 40 procent średniej miesięcznej płacy.

_ a mianowicie To efekt otwarcia Naszego kraju na świat a także wejścia az do naszego kraju dużych sieci sklepów wielkopowierzchniowych _ – wyjaśnia dr Przemysław Woźniak, ekspert Centrum Analiz Społeczno – Ekonomicznych CASE.

-_ Hipermarkety mogą sprowadzać towary taniej, bo w ilościach hurtowych. Dzięki temu większa wydaje sie konkurencja cenowa – konkurują ze sobą nie tylko firmy z niewielkiego krajowego branzy, ale wytwórce z całej Europy _ – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  • >Dlaczego nie zaakceptowac jesteśmy milionerami? przedstawia historię hiperinflacji i denominacji
  • >Skrzypek: Inflacja będzie raz za razem niższa

Bardzo prawdziwy wpływ dzieki obniżki wartosci artykułów GOSPODARSTWA DOMOWEGO, RTV itp miało wejście Polski sluzace do Unii i związana z tym likwidacja barier trafnych.

Jeszcze wyraźniej spadek wartosci widać w sytuacji samochodów a mianowicie ich koszta nominalne zmieniały się za posrednictwem 12 lat bardzo nieznacznie, a stosowane przez nas wynagrodzenia sukcesywnie rosły. W swoich doswiadczeniach GUS brał pod uwagę ceny pojazdu Polonez tysiac piecset roku 1995, Polonez 1600 w 1996 i Fiata Seicento 899 w czasach kolejnych.

wiadomosci: GUS

Dzięki temu średniej klasy samochód dla przeciętnie zarabiającego Naszego rodaka jest teraz znacznie łatwiej dostępny. Podczas, gdy po roku 1995 trzeba było na jego zakup oszczędzić równowartość 26, 5 średnich miesięcznych gazy, w tym roku starczy równowartość zarobków z 12, 5 miesiąca.

_ Obniżkę cen po pierwszym sezonie zawdzięczamy przede wszystkim otwarciu polskiego rynku dzieki towary sprowadzane i modyfikacji w strukturze handlu a mianowicie czyli hipermarketom. W późniejszych latach znacząco przyłożyły się do tej dziewczyny inne faktory: ogólne tanienie tego typu dóbr na rynkach światowych związane z rozwojem technologii i silnemu złotemu _ – tłumaczy dr Woźniak.

Jemy taniej

Wbrew że nominalne ceny żywności z roku na rok rosną, tworząc wrażenie postępującej drożyzny, analiza ich relacji sluzace do płac wskazuje na stałą tendencję spadkową.

W roku kalendarzowego 2005 mogliśmy sobie pozwolić na kupno o jedną piątą mniejszej ilości chleba, o 30 procent mniej mleka, sera czy masła. Nieznacznie, bo o dziesieciu procent więcej możemy dzis kupić cukru, warzyw jak i równiez owoców czy jajek.

Ciekawostką są w masie produktów żywnościowych dwa z nich: kurczaki i kawusia. Ceny obu spadły cos znacznie wiecej anizeli tylko w relacji sluzace do średnich zarobków ale i nominalnie!

Podczas gdy kilogram kurczaka przy roku 1995 kosztował 5, 50 złotego, w dwa tysiace siedem płaciliśmy zbyt niego czterech, 65 zł. Za średnią płacę możemy ich obecnie kupić pięć razy więcej niż 12 lat temu.

Podobnie i z kawą: jej cena spadła przy ciągu 12 lat sposród 5, jedenastu do cztery, 85 zł – relatywnie staniała kobieta dla nas niemalze czterokrotnie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy