Stopy procentowe zostaną bez zmian. „Piątka Kaczyńskiego” nie zrobiła wrażenia na RPP

Stopy procentowe zostaną bez zmian. „Piątka Kaczyńskiego” nie zrobiła wrażenia na RPP
27 lipca, 2020
Category: banki

Nogi procentowe już 48. miesiąc z rzędu utrzymują się na tym samym, rekordowo niewielkim poziomie. Główna stawka oprocentowania wynosi 1, 5 proc. – podała Rada Strategii Pieniężnej w środę, po dwudniowym posiedzeniu.

Ekonomiści nie zaakceptowac są zaskoczeni. Od dłuższego czasu nie istnieje mowy o podwyżkach, choć jest to nieuniknione. Pytanie wylacznie, kiedy się to dzieje. To ważne przede wszystkim z perspektywy wszystkich osób spłacających opony. Wyższe oprocentowanie będzie oznaczać większe miesięczne płatności.

Stopy oprocentowania. Co w dalszym ciagu?

a mianowicie Rada Strategii Pieniężnej nie zaakceptowac wydaje się specjalnie zatroskana planowanym pakietem stymulacyjnym ze strony partii rządzącej. Tego rodzaju wnioski można wyciągnąć po wczorajszej konferencji prasowej, w trakcie której prezes Glapiński kategorycznie wykluczył możliwość podwyżek stóp procentowych w odpowiedzi na bardziej ekspansywną politykę fiskalną – komentuje sytuację Arkadiusz Balcerowski, analityk Domu Maklerskiego XTB.

Co w dalszym ciagu ze stopami procentowymi

Stopy procentowe mogą pozostać bez przemian ze względu na prognozowane utrzymywanie przy ryzach inflacji. Z prognoz NBP wynika, że polski średni wzrost cen wyniesie około 1-wsza, 7 proc. wobec wcześniej spodziewanych 3, 3 proc.

Ogladaj więcej : Zmiana gwoli kredytobiorców. Koszty pożyczek będą obliczane wedlug nowemu

– To wyralnie jest rezultatem braku realizacji pesymistycznego scenariusza wzrostu wartosci energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na temat około kolejny proc. W rezultacie ścieżka inflacyjna wskazuje na komfortową sytuację aż az do 2021 r. – wskazuje Balcerowski.

Stopy oprocentowania. Będzie ciekawiej

Ekonomiści Santandera wskazują, że naprawde długo, jak inflacja pozostaje niska, zmiany retoryki bankierów z RPP są mało prawdopodobne.

a mianowicie W radzie może jednakze zrobić się ciekawiej pod koniec roku, gdy zgodnie z naszymi prognozami inflacja odbije po górę, dochodząc do celu 2, piec proc. Póki co jednak hasłem przewodnim opisującym politykę pieniężną pozostaje stabilizacja – podkreślają.

Ogladaj więcej : Bierzesz debet gotówkowy? Dostrzez, na jak zwrócić uwagę

Ostatni przy jednym spotkaniu stopy oprocentowania w Polsce zmieniono w czerwcu 2015 roku. Zakończyła się wtedy partia obniżek, która zaczęła się trzy czasy wcześniej. Od czasu tej pory Rada Strategii Pieniężnej spotka się jak miesiąc jak i równiez ogłasza, że nic nie zaakceptowac zmienia. Oprócz stopy referencyjnej nic nie zmieniło się też w wypadku stopy lombardowej (2, piec proc. ), stopy depozytowej (0, 5 proc. ) i nogi redyskonta weksli (1, 70 proc. ).

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy