Akcje gigantów mają pomóc Nowej Kompanii Węglowej  Surowce

  • "Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW
  • Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych
  • Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" spośród zagranicy
  • Przegląd prasy: Producenci węgla inwestują na potęgę
  • Miliony na podwyżki gwoli górników. Porozumienie w górniczej spółce

Rząd wyraził zgodę na wniesienie do TF Silesia części działaniu PGNiG, PZU i PGE. Akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów pieniężnych Silesii z rynkiem ws. finansowania Nowej Kompanii Węglowej

Minister Skarbu Andrzej Czerwiński ocenił, że to początek procesu, który "zakończy się ustabilizowaniem sytuacji po górnictwie w naszym kraju". - Umożliwi nam terminowe wywiązanie się ze każdego zobowiązań podpisanych ze stroną społeczną 17 stycznia tego roku - podkreślił.

Czerwiński wyjaśnił, że Silesia przejmując akcje, an akcjonariusze przejmując udziały, będzie zdołała sięgnąć po kapitał bankowy na proces restrukturyzacji Nowej Kompanii Węglowej. Płynność finansową opieramy o zasoby Węglokoksu, Silesii oraz Polskich Lokaty Rozwojowych - podał.

Minister podkreślał, że zmiany w kopalniach KW w tej chwili zachodzą. - Koszty wydobycia węgla zmalały z trzystu złotych do dwustu kilkunastu. Około 240 w naszej chwili. Zwiększyło się rozsądnie też potencjalne zużycie węgla. Widać, że rynek, który wymusza sprzedaż węgla działa, że górnicy też pojmują to, co przed naszą firmą - powiedział Czerwiński w konferencji po posiedzeniu rządu.

Plan naprawy

Utworzenie Nowej Kompanii Węglowej jak i również przeniesienie do niej części aktywów dotychczasowej Kompanii zakładał rządowy plan naprawczy dla górnictwa wdrażany wobec narastających problemów finansowych tej korporacji.

Jeszcze w 2012 r. Kompania miała więcej niż 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała prawie 700 mln zł straty, a w ub. r. - ponad 2, 4 mld zł straty gotówkowej.

W I półroczu br. spółka miała blisko 750 mln opłaty netto. Według wcześniejszych zapowiedzi Nowa KW miała powstać do końca sierpnia. Styczniowe porozumienie rządu ze związkowcami zakłada, że proces zostanie zakończony do 30 września.