Gazoport w Świnoujściu będzie powiększony - komunikat Gaz-Systemu  Surowce

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nowy gazociąg nie będzie funkcjonował w próżni"
  • Jubileuszowa dostawa gazu do Świnoujścia. "Tyle, ile zużywamy przeciętnie w jeden dzień zimą"
  • Trzecia umowa na dostawy gazu z USA. "Strategiczny element naszej współpracy"
  • PGNiG na zakupach. "Poważna transakcja dotycząca potężnego złoża"

Terminal LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu będzie rozbudowany - poinformowała w czwartek spółka Gaz-System. Moc regazyfikacyjna terminalu dzierży wzrosnąć z 5 miliardów metrów sześciennych do szóstej, 5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Gaz-System analizuje także materie związane z rozbudową terminalu, które uwzględniają perspektywy wzrostu rynku gazu płynnego w polsce oraz w regionie Ue Środkowo-Wschodniej. Spółka chce rozkręcać usługi załadunku LNG jak i również bunkrowania statków, a również bezpośrednio dostarczać skroplony gaz do klientów samochodami jak i również koleją.

Rynek gazu

Polska chce gazu z USA. "Możliwe, hdy za rok zawita pierwszy gazowiec"

"LNG stało się jednym z najbardziej dalekosiężnych paliw na zmieniającym się dynamicznie rynku Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział, cytowany po komunikacie spółki, prezes zarządu Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Jak dodał, "dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu będziemy aktywnym graczem na tym rynku". "Zyskamy dzięki temu poboczne możliwości odbioru i przesyłu gazu oraz zwiększymy konkurencję polskiego terminalu" - mówił.

Z informacji spółki wynika także, że prócz projektem rozbudowy świnoujskiego terminalu LNG prowadzi również różne projekty: budowę gazociągu Baltic Pipe w ramach korytarza norweskiego, oraz pracuje morzem koncepcją pływającego terminalu przy Zatoce Gdańskiej. Spółka realizuje także rozbudowę krajowej necie przesyłowej. W najbliższych czasach ma powstać ponad 2 tys. km nowych gazociągów przesyłowych.

Moc terminala

Moc regazyfikacyjna terminala w Świnoujściu wynosi obecnie 5 mld m sześc. rocznie, czyli mnie więcej tak wiele, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania. Gazoport wydaje się być zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można rozbudować jego moc regazyfikacyjną do 10 mld m sześc. rocznie.

W obrębie inwestycji w Świnoujściu wybudowano nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od czasu 120 tys. m sześc. LNG do około 217 tys. m sześc. LNG (Q-flex), dwa kriogeniczne akwaria do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności mniej więcej 160 tys. m sześc. ), instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście - Szczecin o długości 85 km łączący Terminal LNG z polskim programem przesyłowym.

ARR: produkcja drobiu w Polsce będzie nadal rosła