Syria: Działacze: Spokój przy Hims przed wizytą obserwatorów

Syria: Działacze: Spokój przy Hims przed wizytą obserwatorów
27 lipca, 2020
Category: inne

Syryjskie siły rządowe wstrzymały w sobotę ostrzał Hims, na zachodzie kraju, poprzednio wizytą oenzetowskich obserwatorów w ponizszym mieście – informują działacze praw człowieka. Państwowe publikatory podają, że „uzbrojeni terroryści” zaatakowali ropociąg na wschodzie.

1-wszy raz od momentu ponad tygodnia w Hims jest bez problemu – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Mimo obowiązującego od dwunastu kwietnia zawieszenia broni przy ostatnich dniach zbuntowane dzielnice tego miasta były usilnie ostrzeliwane.

Aktywista z Hims Salim Kabani powiedział, że wojsko ukrywa obecnie samochody opancerzone. Poinformował, że czołgi są wycofywane z tras i umieszczane w podstawie policyjnej.

Po Syrii przebywa obecnie siedmiu obserwatorów ONZ, których zadaniem jest monitorowanie rozejmu między siłami rządowymi a rebeliantami. Według filii AP oczekuje się, że mają oni wkrótce odwiedzić Hims.

Obserwatorium poinformowało, że w sobotę rano siły rządowe dokonały rewizji i aresztowań przy prowincji Dara, na południu kraju. Po regionie naszym słychać było strzały.

Tymczasem państwowa syryjska agencja prasowa Sana podała, że „uzbrojeni terroryści” wysadzili o świcie ropociąg przy prowincji Dajr az-Zaur dzieki wschodzie panstwie.

Ponadto według Sany reżim zwolnił trzydziestu osób zaangażowanych w rewoltę przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Agencja pisze, że idzie o osoby, które „nie miały krwi na rękach”.

Uwolnienie osób „zatrzymanych bez uzasadnienia” na wybuchu powstania to część sześciopunktowego planu pokojowego opracowanego przez międzynarodowego mediatora Kofiego Annana jak i równiez przyjętego za posrednictwem Damaszek. Według Sany od czasu listopada 2011 roku uwolniono 4 tys. więźniów.

Narodowa Rada Syryjska (NRS), główne ciało skupiające syryjską opozycję, w komunikacie ponownie zaapelowało do ONZ o natychmiastową interwencję wojskową w Jordani w celu „powstrzymania zbrodni popełnianych przez morderczy reżim dzieki nieuzbrojonym narodzie syryjskim”.

Według NRS wojska rządowe po sobotę o świcie weszły do będącej bastionem opozycji dzielnicy Bajada w Hims. „Na trasach i przy domach leżą tam stosy ciał męczenników lub ranni, a wyniszczenia są przerażające” – czytamy w komunikacie NRS.

Wraz z szacunków ONZ wynika, że od początku konfliktu, który wybuchł przy marcu 2011 roku, przy Syrii zginęło już około 9 tys. osób. Obserwatorium twierdzi, że śmierć poniosło ponad jedenascie tys. ludzi. Damaszek podtrzymuje, że zbytnio atakami dzieki siły rządowe stoją „ugrupowania terrorystyczne”. (PAP)

jhp/ ls/

11251560 11251693 11251533 11251619 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy