System gospodarczy Rosji. Rząd musi być gotów na najgorszy scenariusz

System gospodarczy Rosji. Rząd musi być gotów na najgorszy scenariusz
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę na zebraniu z członkami rządu, że należy być przygotowanym w każdy rozwój sytuacji po gospodarce, w tym na rynkach surowców.

a mianowicie Powinniśmy mieć scenariusz wzrostu rosyjskiej produkcji w każdym wariancie – powiedział Putin, cytowany poprzez agencję TASS. Zastrzegł w dodatku: – Nie znaczy to, że powinniśmy w tej chwili coś raptownie zmieniać.

Prezydent Rosji przytoczył wskaźniki zbytnio miniony dwanascie miesiecy, m. in. wskazał w mniejszy niż oczekiwano deficyt budżetowy a mianowicie wyniósł pan 2, szesc proc. PKB.

Wcześniej po środę premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w przypadku dalszego spadku wartosci ropy będzie trzeba uściślić parametry budżetu na 2016 rok. Według jego słów „trzeba przygotować się az do najgorszego scenariusza, tak jak wykonuje się to i przy innych krajach”.

Wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Rosji odnosnie tematu stanu ekonomii zbiegają się z dalszym spadkiem wartosci ropy. Wartosc rosyjskiej ropy Urals spadła we wtorek do pulapu 27, 4 dolara za baryłkę. Jak napisał w środę kurier „Wiedomosti”, przekroczyła ona psychologiczną barierę 30 dolarów zbytnio baryłkę i zmierza w odniesieniu do nowej a mianowicie na poziomie 25 dolarów.

„Wiedomosti” podały, że wicepremier Rosji Igor Szuwałow polecił ministrom przeanalizowanie trzech scenariuszy wzrostu gospodarki, wlasciwie przy kosztach ropy Urals: 25 dol., 35 dol. i 45 dol. zbyt baryłkę.

Cenę 25 dol. za baryłkę dopuszczają warianty pesymistyczne po prognozach państwowego banku Sbierbank – poinformował jego szef German Gref. Również minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew powiedział w tele-wizji „Rossija 24”, że przyrzadzane są scenariusze rozpatrujące taką cenę ropy.

Ulukajew dodał, że przy takim scenariuszu możliwy jest kurs rubla na poziomie 80 rubli za dolara. Podstawowe prognozy a mianowicie przypomniał a mianowicie oparte są na założeniu, że dolar będzie kosztował nieco ponad 63 ruble.

Taki szkolenie rubla założony jest po przyszłorocznym budżecie. Na moskiewskiej giełdzie rubel we wtorek przekroczył, na raz glówny od połowy grudnia 2014 roku, poziom 77 rubli za dolara.

Budżet Rosji na rok 2016 zakłada średnioroczną cenę ropy na poziomie 50 dolarów za baryłkę. Według danych empirycznych za przeszly rok średnioroczna cena ropy wyniosła w nim 51, czterech dol. zbytnio baryłkę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy