Szef rosyjskiego sztabu: Północnokoreańskie rakiety spadły w oddali od Rosji

Szef rosyjskiego sztabu: Północnokoreańskie rakiety spadły w oddali od Rosji
27 lipca, 2020
Category: inne

Sachalińsk (PAP/ITAR- TASS, Interfax, RIA-Nowosti) a mianowicie Północnokoreańskie rakiety spadły daleko od terenie Federacji Rosyjskiej, gdzieś w 40 poziomie szerokości geograficznej, na Morzu Japońskim – oświadczył po piątek szef sztabu rosyjskich sił zbrojnych i pierwszy wiceminister obrony, generał Jurij Bałujewski.

Według niego, w środkach masowego przekazu pojawiają się sprzeczne dane dotyczące stanowiska upadku rakiet. Generał podkreślił, że wlasciwy raport, po którym „faktycznie określono obszar upadku” został przedstawiony prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. „I dlatego nie zaakceptowac ogłaszałbym, że rosyjskie siły zbrojne nie zaakceptowac potrafią znaleźć miejsca upadku rakiet, a ja nie brałbym na siebie tak zaawansowanej odpowiedzialności” – powiedział naczelny dowódca.

Jednak wcześniej Bałujewski przyznał, że nie może podać ani liczby oraz typu północnokoreańskich pocisków, gdyż „nie otrzymał tych danych”. Natomiast czwartkowa prasa po Rosji zasugerowała, że odzew Moskwy dzieki koreańską próbę rakietową może oznaczać całkowitą bezbronność rosyjskiego Dalekiego Wschodu wobec ewentualnego ataku.

Jakim sposobem podawał ITAR-TASS, mieszkańcy Nachodki (na rosyjskim Dalekim Wschodzie) są zaniepokojeni tym, że jedna wraz z rakiet wystrzelonych we wtorek z Korei Północnej mogła spaść do morza kilkadziesiąt kilometrów od momentu miasta. P. o. mera miasta Aleksandr Kostienko powiedział, że w środę rankiem zjawiło się u faceta kilkudziesięciu mieszkańców pytających, jakie zagrożenie stanowi dla tych propozycji pocisk. Nachodka leży mniej więcej w 43 poziomie szerokości geograficznej.

Mieszkańcy miasta w celu zdobycia wyjaśnień próbowali też dostać się sluzace do miejscowego konsulatu Koreańskiej Republiki Ludowo- Demokratycznej. Zapobiegła temu milicja.

Kapitan Wienjamin Iwanyczew z pracującej na Morzu Japońskim rosyjskiej Dalekowschodniej Floty Rybackiej i Transportowej podkreśla, że nie widziano upadku do morza północnokoreańskich rakiet, czy ich odłamków.

Natomiast według japońskiego Ministerstwa Obrony, rakiety spadły bliżej Rosji niż Japonii, w północno-zachodniej części Morza Japońskiego, po sięgającej dwiescie mil morskich od krawedzi rosyjskiej wyłącznej strefie gospodarczej. Zdaniem ekspertów ds. wojskowych w Tokio, jedna sposród rakiet „zatopiła się w wodach” kilkadziesiąt kilometrów od momentu Nachodki.

Korea Północna we wtorek jak i równiez środę wystrzeliła co najmniej siedem rakiet, w niniejszym pocisk Taepodong-2 mający zasięg 6000 km. Ta ostatnia spadła sluzace do morza po około pół minucie od czasu wystrzelenia. (PAP)

zab/ kan/

2008 1703 1143 arch. int.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy