Sztaba w „L’Echo” nie usuwa wyjścia niektórych krajów wraz z strefy ó

27 lipca, 2020
Category: inne

Prezes NBP Firm Belka powiedział w wywiadzie dla wtorkowego belgijskiego dziennika ekonomicznego „L’Echo”, że nie wyklucza wyjścia niektórych krajów ze strefy euro, która jednak – jego zdaniem a mianowicie przetrwa kryzys, choć przy zmienionej postaci.

„Strefa euro przetrwa, nawet jeśli nie jest nie do pomyślenia, że do niej skład zostanie zmieniona. Nie mówię, że jakieś kraje mają ją opuścić, ale można sobie wyobrazić, że sposród przyczyn politycznych niektóre sposród nich się na to definitywnie zdecydują” a mianowicie powiedział Sztaba.

Przyznał także, że po działaniach antykryzysowych proces decyzyjny w całej UE został zdominowany za posrednictwem 17 krajów strefy ó.

„Ta pozycja nie jest dla ludzi przyjemna, ale wolę Europę dwóch prędkości niż Europę, która się wali. Pierwszenstwem jest ratowanie euro, nawet za cenę sytuacji, w której decyzje są podejmowane w ograniczonym gronie” – powiedział Sztaba. Przypomniał przy tym stanowisko polskiego rządu, który domaga się, by panstwa aspirujące do euro, jakim sposobem Polska, mogły być chociaz obserwatorami we wzmocnionym zarządzaniu gospodarczym tereny euro.

„Ale podkreślam, naszym wlasnym głównym priorytetem jest uniknięcie załamania się strefy ó. Byłaby to katastrofa dla UE, natomiast także na rzecz Polski” a mianowicie zaznaczył Sztaba.

Pytany na temat przemówienie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w Berlinie na temat reform w UE, Belka wyraził przekonanie, że Niemcy powinny zdobyć się na odważne decyzje dotyczące integracji fiskalnej unii gospodarczo-walutowej.

„Mogłoby to przyjąć postać euroobligacji badz uwspólnotowionego zarządzania długiem jak i równiez bardziej aktywnej roli Europejskiego Banku Centralnego” – powiedział. Zdaniem szefa NBP, to trudne, jednak nieuniknione decyzje, jeśli euro ma zostać uratowane. ów propozycje zostały jednak wykluczone podczas poniedziałkowego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel wraz z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w Paryżu.

W wywiadzie Belka potwierdził, że „celem strategicznym” Polski pozostaje przyjęcie wspólnej waluty, choć dopiero wtedy, gdy euro wyjdzie z kryzysu i będzie ukształtowany nieznany porządek instytucjonalny eurolandu; zas także kiedy przygotowana dodatkowo będzie nasz kraj gospodarka. Wyjaśnił, że chodzi o to, by uniknąć przedwczesnego wejścia do euro, jak to zrobiły słabe gospodarki: Hiszpania i Portugalia. (PAP)

kot/ ro/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy