Tak reagują inwestorzy dzieki zapowiedź głosowania nad wotum zaufania na rzecz rządu Tuska

Tak reagują inwestorzy dzieki zapowiedź głosowania nad wotum zaufania na rzecz rządu Tuska
27 lipca, 2020
Category: gielda

Aktualizacja, godz. 17. 02

Zapowiedź głosowania morzem wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska na razie pozostaje bez większego wpływu w rynki. Giełda dziś wprawdzie wyraźnie roni, ale złoty zachowuje się spokojnie.

Wystąpienie premiera Donald Tuska przy Sejmie przyniosło dość zaskakującą informację w ten sposób, żejeszcze dziś będzie miało miejsce głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Według zapowiedzi głosowanie ma mieć miejsce wieczorem.

Inwestorzy na rynkach pienieznych na razie dość spokojnie przyglądają się sprawy. Zdecydowanie wyraźniejszą reakcję widać na warszawskiej giełdzie, gdzie po południu spadki nabrały tempa. WIG20 przed godziną 16. 30 traci już prawie 1-wsza, 5 %.

Główne indeksy GPW w trakcie dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twej strony internetowej

Po kontekście dzisiejszych wydarzeń wskazane jest zwrócić uwagę na notowaną na GPW spółkę Hawe. Po zatrzymaniu jej wiceprezesa w związku z aferą podsłuchową notowania spółki spadają już o ponad cztery procent.

Najspokojniej reagują inwestorzy na rynku walutowym. Złoty przechowuje się bardzo stabilnie. W czasie dzisiejszego handlu daje się tylko zauważyć wyraźniejsze osłabienie dolara do głównych walut obcych.

– _ Myślę, że ci, jakie mozliwosci oceniają ów wydarzenia bez emocji wiedzą, że poniewaz ta propozycja padła, to szable były już dokładnie policzone. Nie zaakceptowac spodziewałbym się niespodzianek. Rezultat jest wspanialy. Rząd będzie miał większość. To jest sprytny zabieg, który zamknie całą sprawę. To wpłynie na poprawę nastrojów na złotym i generalnie na polskich aktywach _ – powiedział Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

– _ Tylko ryzyko polityczne trzyma złotego na poziomie 4, kolejny za euro. Myślę, że to ryzyko dziś pozostanie skasowane jak i równiez jedziemy ostro w dół w kolejnych dniach, złoty będzie się umacniał. Kazde inne faktory nam sprzyjają: wysokie nogi realne, nieduza inflacja, duzy wzrost PKB. Ciężko wydaje sie znaleźć coś, poza sytuacją polityczną, co stanowi jakieś ryzyka _ – powiedział Koprowski.

a mianowicie _ Oczywiście, jeśli rząd nie uzyska tego wotum, wtedy złoty się bardzo osłabi. Ale nie sądzę, żeby ten wariant był zaproponowany faktycznie ad hoc, bez przygotowywania. Jest to niewatpliwie bardzo dobrze skonsultowane z koalicjantem. Po głosowaniu będzie suplementarny argument do zakupu złotego. Nie widzę innego scenariusza _ – dodał.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy