Trwa ostra walka o wpływy po KGHM. Prezes nie odczuwa się związany lokalnymi układami

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Janusz Kowalski, były wiceprezes koncernu PGNiG wszedł sluzace do rady nadzorczej KGHM.

Aktualizacja, godz. 16. 30

Według najnowszych informacji, które napłynęły z walnego zgromadzenia akcjonariuszy KGHM, Janusz Kowalski został 10. członkiem rady nadzorczej. Została ona poszerzona wraz z 9 dotychczasowych członków. Wbrew wcześniejszym spekulacjom inne jednostki nie zostały odwołane wraz z rady.

Wejście do porady nadzorczej Janusza Kowalskiego, wskazanego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, powinno umocnić pozycję prezesa spółki Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego.

Prawnicy Dominik Hunek i Michał Czarnik – o których możliwym odwołaniu wcześniej spekulowano a mianowicie to ludzie, które są wyraźnie kojarzone z byłym ministrem skarbu Dawidem Jackiewiczem – tenze w 2016 r. stracił stanowisko i od tamtego czasu dolnośląscy działacze wyraźnie zaczęli tracić wpływy w KGHM. Przykładem owego może być odwołanie poprzedniego prezesa spółki Krzysztofa Skóry.

Przyszedł przekształcić kombinat w koncern

Prezes Radosław Domagalski-Łabędzki to były wiceminister wzrostu, bliski współpracownik Mateusza Morawieckiego. Doświadczony menedżer. Wcześniej pracował m. in. dla kieleckiego miliardera Michała Sołowowa. Reprezentował jego biznesy w Krajach jako prezes spółki Magellan Trading Shanghai.

Według danych, obecny prezes KGHM dzierzy opinię menedżera, który – ponieważ nie jawi sie byc związany wraz z Wrocławiem – to również w żaden sposób nie czuje się też związany z lokalnymi układami. Jak sam twierdzi, przyszedł az do spółki sposród konkretnym zajeciem: przekształcić kombinat w koncern z rzeczywistego zdarzenia. Natomiast to niesie ze sobą spore wyzwania.

– Z perspektywy rynków finansowych wybór biezacego prezesa KGHM był pozytywną niespodzianką. Sposród pewnością to bardziej fachowiec niż postac z politycznego nadania a mianowicie mówi money analityk śledzący działalność KGHM.

– Nie zaakceptowac może być miejsca na tek krok, by tak wielka spólka działała głównie w oparciu na temat ludzi przenikających z miejscowej polityki az do miedziowego interesu, w tym kilkudziesięciu spółek zależnych KGHM. Te od lat działają jak miejscowe księstwa obracające ogromnymi pieniędzmi. Taki schemat funkcjonowania nie ma nic wspólnego z rozumnym gospodarowaniem. Prezes przyszedł sluzace do KGHM z zadaniem poukładania tego chaosu. A to niektórym się nie podoba – mówi osoba znająca kulisy aktualnej rozgrywki wokół lubińskiego giganta.

Według niej uporządkowanie chaosu oznacza np. usprawnienie procedur zakupowych, większą przejrzystość, ujednolicenie procesów związanych z obsługą prawną wszystkich spółek.

Warszawa innym Londynem? „Jest taka szansa”

Można założyć, że jeżeli najbliższe dni nie zaakceptowac przyniosą wyraźnej zmiany układu sił po starciu na temat KGHM, wówczas Radosław Domagalski-Łabędzki umocni swoją pozycję przy spółce. Według naszych nieoficjalnych informacji w tej chwili nie ma obaw o stanowisko, a pomoc ze strony resortu nadzorującego spółkę pozostawia mu wolną rękę az do porządków po KGHM.

Pojawiły się też opinie, że ostatnia afera wokół imprezy w hucie w Głogowie miała osłabić jego pozycję przed zbliżającym się walnym. Przypomnijmy, że na zdjęciu z rozrywki opublikowanym poprzez dziennikarza „Gazety Polskiej Codziennie” widać m. in. hostessy przebrane zbytnio stewardessy, które trzymają wzór samolotu wraz z napisanym w skrzydłach „TU POLEWAJ”.

Nie zaakceptowac zabrakło też wyciągania wątków z życia prywatnego prezesa. Dziennik „Fakt” wskazał ostatnio, że ojcem chrzestnym niespełna 40-letniego prezesa miedziowego giganta jest zaciekły wróg PiS Stefan Niesiołowski. Gazeta przytacza słowa Niesiołowskiego, który nie chciał rozmawiać o chrześniaku, bo „po tym jak przyjął PiS-owskie ochłapy, nie mógłby mówić o przedtem dobrze”.

KGHM ciągle wyszukuje szans zbytnio granicą

Jeżeli Radosław Domagalski-Łabędzki przetrwa sezon politycznej walki w strukturach PiS, będzie miał zielone światło dodatkowo, by realizować założoną strategię.

Jej biznesowy cel wydaje sie dość oczywisty i został zdefiniowany po oficjalnych komunikatach podawanych za posrednictwem spółkę: to osiągnięcie wskaźnika EBITDA całej grupy KGHM Grupy Kapitałowej na poziomie siedmiu mld zł w 2021 r. (w 2016 r. było to 4, szóstej mld zł) oraz marży EBITDA średnio powyżej 20 proc. po latach 2017-2021.

„Cel ten będzie realizowany poprzez rozwój aktywów, wzrost produkcji jak i równiez bezpieczeństwa a takze przez budowę spójnej organizacji Grupy Kapitałowej przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności finansowej oraz dalszego wzrostu społecznej odpowiedzialności biznesu jak i równiez innowacyjności” a mianowicie podaje KGHM w wiadomosci przekazanej udzialowcom.

Wiadomo też, że jednym z najważniejszych zadań spółki wydaje sie też naprawa wyników finansowych kopalni Sierra Gorda przy Chile. Po ubiegłym r. spore zamieszanie wywołała informacja o tym, że KGHM musiał odpisać przeszlo 5 mld zł wraz z tytułu straty wartości swoich zagranicznych inwestycji, w tym zwlaszcza w Chile. KGHM nie zamierza jednak pozbywać się tego pomyslu.

Rozważa z kolei zaangażowanie po projekty konstrukcji hut miedzi na świecie. W grę nie wchodzi jednak wejście w nie w pozycji inwestora, jednak prace tuz przy budowie, sprzedaż usług jak i równiez know-how. Wśród potencjalnie rozważanych krajów są m. in. Arabia Saudyjska oraz Indonezja.

Poprawa wyników KGHM (strata netto za ubiegły rok to cztery, 4 mld zł przy przychodach na poziomie 19, 1-wsza mld zł) jest w interesie Skarbu Państwa. Ubiegłoroczna ubytek spowodowała, że zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 200 mln zł, lecz trzeba było po nią sięgnąć sluzace do kapitału zapasowego. Daje to 1 zł na akcję, podczas gdy np. w ubiegłym roku prowizja sięgnęła 1, 50 zł. Z punktu widzenia Skarbu Państwa (czyli głównego akcjonariusza) oznacza to zmniejszenie wpływów do kasy państwa o prawie 31 mln zł sposród 95, czterech mln zł do 63, 6 mln zł.

Lubińskiemu gigantowi notowanemu w giełdowym indeksie WIG20 w niedawnych miesiącach sprzyjają notowania miedzi. Od lutego trwa korekta notowań KGHM, ale warsztaty wciąż wydaje sie około 15 proc. wyżej niż w początku r.. Inwestorzy, którzy kupili akcje rok wstecz, są na około 70-proc. plusie. Giełdowa wartość KGHM jest dziś wyceniana dzieki 21, cztery mld zł.

Kurs akcji KGHM od czasu początku 2016 roku

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy