Tusk: powrót ambasadorów UE na Białoruś będzie skoordynowany

Tusk: powrót ambasadorów UE na Białoruś będzie skoordynowany
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą wypowiedzi Donalda Tuska #

02. 03. Bruksela (PAP) – Szczyt UE wyraził zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją na Białorusi i wezwał szefów MSZ do pracy ponad dalszymi sankcjami wobec Mińska. Premier Donald Tusk podkreślił, że postanowienie w potencjalnym powrocie ambasadorów państw UE do Mińska będzie skoordynowana.

Jak powiedział szef naszego rządu na konferencji prasowej po szczycie, dla Polski było ważne, by uzyskać jednoznaczne zagwarantowanie, że rozstrzygniecie o powrocie ambasadorów państw UE do Mińska będzie decyzją „wspólną” i „skoordynowaną”, „tak żeby Mińsk nie mógł manipulować” krajami UE.

„Ta sugestia została dopuszczona przez (szefową unijnej dyplomacji) Catherine Ashton, co potwierdziła w komunikacie” – powiedział Tusk.

Białoruś w krancowej chwili pojawiła się przy programie czwartkowo-piątkowego szczytu UE, gdy władze białoruskie wezwały we wtorek ambasadorów Polski i UE w Mińsku do wycieczki na narady do Warszawy i Brukseli. W reakcji kraje UE postanowiły, że na sygnal solidarności wycofają na konsultacje ambasadorów z Białorusi.

„Nie formułowaliśmy (na szczycie) warunków powrotu ambasadorów” – zastrzegł Tusk.

Podkreślił też, że „Polska nie wydaje sie byc zainteresowana przesadną radykalizacją sankcji” wobec Białorusi. Najważniejsze, by były akceptowane i robione wspólnie przez całą UE – dodał.

„Rada Europejska wyraża poważne i pogłębiające się trwogi w sprawie pogarszania się sprawy na Białorusi. Przyjmuje sposród zadowoleniem decyzję Rady UE, by rozszerzyć listę objętych sankcjami zakazu wjazdu sluzace do UE jak i równiez zamrożenia aktywów osób odpowiedzialnych za represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji. Rada Europejska zaprasza Radę UE (czyli ministrów kwestii zagranicznych a mianowicie PAP) do kontynuowania robocie w sprawie dalszych sankcji” a mianowicie brzmią obserwacje ze szczytu.

Ponadto przywódcy podtrzymali zobowiązanie Unii do zacieśniania współpracy z białoruskim społeczeństwem obywatelskim i wspierania demokratycznych aspiracji białoruskiego narodu.

We wtorek ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili konsekwencje w postaci zakazu wizowego a takze zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego, odpowiedzialnych zbyt łamanie norm człowieka jak i równiez represje wobec opozycji. Konsekwencje objęły 19 sędziów jak i równiez dwóch milicjantów. Tym samym unijna „czarna lista” liczy już 231 pracownik białoruskiego reżimu i może się wydłużyć, bo dzieki marzec UE zapowiedziała debatę o sankcjach wobec biznesmenów finansujących reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki jak i równiez czerpiących z tego zyski.

Zgodnie ze styczniową decyzją UE sankcjami unijnymi można obejmować cos wiecej niz osoby bezpośrednio związane sposród łamaniem norm człowieka i represjami wobec opozycji po wyborach prezydenckich w 2010 roku, lecz także jednostki odpowiedzialne zbytnio wspieranie reżimu Łukaszenki badz czerpanie z tego korzyści finansowych. Po poniedziałek dzieki posiedzeniu ministrów spraw obcych nie udało się objąć sankcjami białoruskiego oligarchy i prezesa lokalu piłki nożnej Dynamo Mińsk Jurego Czyża (decyzję zablokowała Słowenia), lecz zdecydowano, że już po marcu UE powróci az do tematu sankcji wobec biznesmenów.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ ksaj/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy