Uczestnicy zamieszek w Londynie to recydywiści

27 lipca, 2020
Category: rózne

75 procent pełnoletnich uczestników sierpniowych zamieszek, którym postawiono zarzuty, ma już na swoim koncie wyroki, a 83 procent miało kontakt wraz z policją – powiedział namiestnik Londynu Boris Johnson.

Prawdopodobieństwo wzięcia udziału po zamieszkach wydaje sie byc – zdaniem burmistrza a mianowicie większe w sytuacji osób, które miały już kontakt sposród policją. _ – To jest klopot, z którym musimy się zmierzyć – mówił Johnson w Izbie Gmin. a mianowicie Jako społeczeństwo musimy zapytać, co się dzieje sposród tymi ludźmi, gdy trafiają do więzienia. W który sposób przeksztalcamy ich życie, żeby po wyjściu na wolność nie zaakceptowac wrócili wraz z powrotem do gangów? _.

Podobny pogląd wyraził w łamach wspólczesnego _ Guardiana _ brytyjski minister sprawiedliwości Kenneth Clarke, który podobnie jak Johnson jest konserwatystą. Przy opinii Clarke’a, zamieszki pokazały konieczność zmiany wadliwego systemu sprawiedliwości, który doprowadził do powstania _ zdziczałej podklasy _ recydywistów.

_ – Moim zdaniem, zamieszki można wedlug części rozumieć jako wybuch skandalicznego czynu klas przestępczych, jednostek jak i równiez rodzin mających już do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, których poprzednie sankcje niczego nie zaakceptowac nauczyły _ – napisał w dzienniku Clarke.

Po rozruchach liczba osadzonych w brytyjskich więzieniach wzrosła sluzace do rekordowego poziomu. Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w związku z zamieszkami przed sądem stanęło przeszlo 1, 5 tys. osób. Około 22 procent wraz z nich to niepełnoletni, zas 91 procent stanowią chłopcy i mężczyźni.

Przyczyną zamieszek była śmierć czarnoskórego 29-latka, zastrzelonego poprzez policję w czasie próby kontroli 4 sierpnia w londyńskiej dzielnicy Tottenham. Chaos i przemoc zawładnęły miastem w cztery dni. W zamieszkach zginęło łącznie pięć osób.

Burmistrz Johnson poinformował poza tym, że przy przyszły poniedziałek zostanie wybrany nowy szef stołecznej policji. Przed nim trudne wyzwanie, bo Londyn będzie w przyszłym roku gospodarzem igrzysk olimpijskich a mianowicie pisze Reuters.

Dotychczasowy kierownik Scotland Yardu Paul Stephenson zrezygnował wraz z stanowiska po lipcu wedlug krytyce, jaka spadła dzieki londyńską policję w związku z aferą podsłuchową przy należącej sluzace do potentata medialnego Ruperta Murdocha gazecie _ News of the World _.