UE: AI na temat wyzwaniach zanim unijną misją w Kosowie

27 lipca, 2020
Category: rózne

Sukces unijnej misji cywilnej przy Kosowie będzie zależał o postępu w budowie skutecznego ukladu wymiaru sprawiedliwości – przestrzegła w piątek organizacja obrońców praw człowieka Amnesty International (AI).

AI pokazuje na kleske obecnej administracji ONZ w trakcie budowy niezależnego, wieloetnicznego sądownictwa w Kosowie, zas także deficyt wykwalifikowanego międzynarodowego personelu, który wspomógłby ściganie „setek przypadków zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości”, których winnego wciąż nie zaakceptowac zostali osądzeni i ukarani.

„Unia Europejska nie może zawieść kosowskiego społeczeństwa – powiedziała Natalia Alonso wraz z biura AI w Brukseli. – Unijna misja będzie na tyle wydajna, na jak duzo zdoła położyć podwaliny pod trwały narodowy system sądowniczy, który umozliwi, że poważne zbrodnie nie zaakceptowac pozostaną wyjawszy kary”.

AI wylicza, jakie mozliwosci UE musi zrobić przy tej sprawie w ramach wlasnej misji cywilnej: szkolić miejscowych prawników w toku praw człowieka, prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa karnego, walczyć sposród przeciągającymi się procedurami karnymi, zapewnić wsparcie ofiarom jak i równiez świadkom, ze szczególnym uwzględnieniem ofiar przestępstw o podłożu seksualnym, zas także zapewnić uczciwe odszkodowania dla ofiar i ich rodzin.

„Jeśli te środki nie będą wprowadzane od momentu pierwszego miesiaca misji, perspektywa trwałego pokoju w Kosowie, gdzie uprawnienia człowieka byłyby w pełni szanowane, będzie zagrożona” – ostrzega AI.

Decyzja polityczna w sprawie unijnej misji około 2 tys. policjantów jak i równiez prawników, którzy mają pojechać do Kosowa, by wesprzeć miejscową administrację, zapadła już na grudniowym szczycie UE. Rada ministrów UE powinien jeszcze dać formalny sygnał do wyjazdu, wraz z datą rozpoczęcia misji, której kategorycznie sprzeciwiają się władze Serbii, uważając ją za chód ku uznaniu niepodległości Kosowa.

Od poniedziałku gotowe są ramy prawno-finansowe misji, zaakceptowane przez wszelkie kraje za wyjątkiem Cypru, który wstrzymał się od momentu głosu. Postanowienie w sprawie wysłania misji spodziewana jest 18 lutego dzieki posiedzeniu unijnych ministrów rzeczy zagranicznych po Brukseli. Sposród sygnałów płynących z Kosowa wynika, że ogłoszenie niepodległości może nastąpić tuż poprzednio tą datą.

Wysłanie policjantów i prawników będzie wymagało jednomyślnej zgody krajów członkowskich. Jednak pare krajów UE, a zwłaszcza Cypr, nie pali się do uznania Kosowa. Trwają spekulacje, lub Cypr, który obawia się precedensu na rzecz Republiki Cypru Północnego, uznawanej jedynie poprzez Turcję, nie wycofa swojej zgody w misję wedlug uznaniu Kosowa przez grupę największych państw UE.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy