UE: Tytoń bez dopłat rolnych do produkcji a mianowicie Polska przeciwko

UE: Tytoń bez dopłat rolnych do produkcji a mianowicie Polska przeciwko
27 lipca, 2020
Category: inne

Polska i osiem innych krajów UE podpisały deklarację wzywającą az do uwzględnienia tytoniu przy dopłatach do produkowaniu rolnej. Wedlug czerwcowym porozumieniem ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej, od momentu 2015 r. tytoń nie będzie mógł być wspierany środkami UE.

Poza Polską deklarację podpisały przy poniedziałek po Brukseli w czasie spotkania ministrów rolnictwa: Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Węgry, Włochy i Belgia. Tymczasem w UE trwa spór o dyrektywę tytoniową, która dzierzy zakazać sprzedaży w UE papierosów mentolowych i slimów, czemu sprzeciwia się Polska.

Ministrowie rolnictwa dyskutują przy poniedziałek o negocjacjach z Parlamentem W europie ws. budżetowych aspektów reformy WPR dzieki lata 2014-2020. Ogólne porozumienie ws. pozostałych kwestii a mianowicie m. in. listy sektorów objętych dopłatami do produkcji rolnej – zostało wlaczone między krajami UE a PE po czerwcu. Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zasugerował podczas rady prasowej na pierwszej części poniedziałkowego spotykania ministrów, że powrót do tej ewidencje byłby ponownym otwarciem porozumienia z czerwca.

„Moim zdaniem sprawa tytoniu została zamknięta, chociaż Podpowiedz UE może podjąć inną decyzję” – powiedział Ciolos.

W deklaracji dziewiątki, do której dotarła PAP, odczytujemy, że wyłączenie produkcji tytoniu z dopłat do produkcji rolnej przesadza „nieusprawiedliwioną dyskryminację”.

„Plantatorzy tytoniu już jednego razu zostali ukarani poprzez obcięcie wparcia (unijnego) o połowę podczas poprzedniej reformy WPR (… ) zostali te banki nawet wykluczeni z dopłat bezpośrednich w niektórych krajach członkowskich ze względu w małe obreby uprawne” – napisano. Dodano, że uprawa tytoniu jak i równiez jego przetwarzanie wciąż daje 400 tys. miejsc pracy, natomiast porzucenie upraw spowodowałoby poważne straty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

Podczas gdy trwa przeciąganie liny między ministrami zas PE w sprawie dokończenia negocjacji dotyczących budżetowych aspektów reformy WPR. Spór trwa między innymi o możliwość przesuwania środków między dwoma filarami WPR (programem rozwoju wioski i dopłatami bezpośrednimi) i o ograniczanie dopłat gwoli największych gospodarstw rolnych. Ministrowie powołują się na stwierdzenia lutowego szczytu budżetowego, który uzgodnił ów kwestie, a PE domaga się odmian, nie chcąc, by uzgodnienia zapadały „za jego plecami”.

„Biorąc pod spodem uwagę stwierdzenia Rady Europejskiej (szczytu UE), nasze pole manewru wydaje sie ograniczone, jednak Rada UE chce znaleźć rozwiązanie, zeby reforma polityki rolnej mogła wejść przy życie 1 stycznia 2014 r. ” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji reprezentujący litewską prezydencję minister rolnictwa Vigilijus Jukna.

Komisarz Ciolos przestrzegł, że jeśli panstwa UE jak i równiez PE nie zaakceptowac dogadają się w tym tygodniu, to nie będzie możliwe uzgodnienie przepisów w tym roku. „Pewne płatności nie będą uruchomione (w 2014 r. ), ponieważ nie będzie do tego podstawy prawnej” – powiedział. Wyjaśnił, że chodzi na temat „pewne kategorie płatności, zwłaszcza w obszarze wzrostu wsi”. Prezydencja ma spotkać się sposród przedstawicielami PE na pozostalych negocjacjach we wtorek. W pierwszym filarze WPR, innymi slowy dopłatach rolniczych, w 2014 r. mają obowiązywać zasady przejściowe, zas dopiero od czasu 2015 r. miałyby być wdrożone po pełni zapisy reformy.

PE i kraje UE porozumiały się wstępnie w sprawie reformy Wspólnej Strategii Rolnej dzieki lata 2014-2020 w czerwcu. Negocjatorzy pozostawili wówczas az do uzgodnienia materie związane wraz z wieloletnim budżetem UE. Reforma przewiduje metrów. in. uzależnienie 30 proc. dopłat od czasu realizowania przez rolników wymogów ekologicznych, chocby takich jak utrzymywanie pastwisk, obszarów proekologicznych oraz dywersyfikacja upraw.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ je/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy