„Unijne sankcje wobec Ukrainy są nieuchronne”

„Unijne sankcje wobec Ukrainy są nieuchronne”
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał, że sprawa na Ukrainie od dłuższego czasu wymykała się spod kontroli, lecz – jak mówił – nie spodziewał się, że tak blyskawicznie doprowadzi sluzace do dramatycznego scenariusza. Jego zdaniem sankcje ze strony UE są nieuchronne.

_ – Tenze scenariusz sprawy, która wymyka się poza kontrolę kogokolwiek, gdzie władza nie chce negocjować, w którym miejscu władza oldschoolowa się użyć wszystkich wlasnych możliwość, żeby utrzymać się, a opozycja ma kłopot, bo nie istnieje wystarczająco dużo siły, żeby opanować ów wszystkie akcje, które dzieją się dzis nie tylko przy Kijowie, jednak także w innych rejonach Ukrainy, że ten właśnie taki najgorszy, najbardziej sceniczny scenariusz, jest realny – nie sądziłem, że stanie się to tak blyskawicznie _ – powiedział przy środę rankiem w Ciag FM Kwaśniewski.

Kwaśniewski spodziewał się, że taki rozwój sytuacji może nastąpić wówczas po zakończeniu igrzysk w Soczi. Jego zdaniem pomiędzy Janukowyczem a Putinem została zawarta umowa, _ żeby nie robić niczego, co oderwie uwagę refleksji światowej od czasu igrzysk w Soczi _.

_ – Ale stało się w inny sposób, zresztą myślę, że Janukowycz wykorzystał okazje, znaczy owego wyjścia dzieki parlament. Pan będzie to w tej chwili przedstawiał jako rozpoczęcie walki. (… ) Przy związku sposród tym nie bacząc w Soczi, przygotował kontrakcję _ – dodał.

_ – Na pewno Putin oczekiwał działania, natomiast sądzę, że oczekiwał, że to będzie na Soczi. Ale nie zmienia to faktu, że pozycja jest nadzwyczaj dramatyczna jak i równiez w gruncie rzeczy nawet trudno wyobrazić sobie teraz jakieś rozwiązania, które mogłyby pomóc, które mogłyby doprowadzić do kompromisu. Zresztą ów kompromis dzieki Ukrainie wydaje sie byc trudny także i z tego względu, że tam wszyscy siebie nawzajem nienawidzą, tam nie ma w ogóle wzajemnego zaufania. Gdybym miał oceniać stopien zaufania pomiędzy władzą natomiast opozycją, powinno sie byłoby używać liczb ujemnych _ a mianowicie ocenił były prezydent.

Kwaśniewski pytany, jakie mozliwosci sądzi na temat ewentualnym naniesieniu sankcji, odpowiedział, że są nieuchronne jak i równiez jego zdaniem zostaną wprowadzone galopem. _ Wedlug tym, jak się wydarzyło, to w moim odczuciu Unia nie ma już odmiennego wyjścia _.

Z kolei w RMF FM wskazywał, że UE ma argument sankcji personalnych wobec ukraińskich władz i oligarchów. _ – Takie konsekwencje prawdopodobnie będą wprowadzone, jednak to może nie zadziałać na władze otrzeźwiająco. Majdan to już w któryms stopniu ukraiński Tiananmen. Fabula oczyszczania Majdanu będzie trwała _ – powiedział przy RMF FM Kwaśniewski.

W nocy z wtorku na środę ukraińscy demonstranci usiłowali odgrodzić się od milicji ścianą ognia wraz z płonących barykad, jednak ponad ranem milicja dokonała nastepnego ataku. Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało przy środę rankiem, że przy starciach po Kijowie a siłami MSW śmierć poniosło 25 osób. W nocy Janukowycz przyjął 3 przywódców opozycji jednak zakończyło się to siano fiaskiem. Po opublikowanym przy środę ponad ranem przesłaniu zagroził, że jeśli opozycja nie zrezygnuje ze współpracy z radykalnymi siłami _ rozmowa z nią będzie wyglądała zupełnie inaczej _ i oskarżył opozycję o próbę przeprowadzenia przewrotu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy