USA: Profesjonalista: Katolicy przy USA zaakceptowaliby czarnoskórego papieża

USA: Profesjonalista: Katolicy przy USA zaakceptowaliby czarnoskórego papieża
27 lipca, 2020
Category: inne

Katolicy po USA i na świecie zaakceptowaliby czarnoskórego papieża – uważa profesor religioznawstwa na Yale University Carlos Eire. Jego zdaniem nie jest wykluczone, że następca Benedykta XVI będzie bardziej tolerancyjny i zezwoli np. dzieki małżeństwa księży.

„Myślę, że w tej chwili nowy papież może pochodzić z jakiegokolwiek badz zakątka świata” – powiedział Eire w poniedziałek PAP. W swoim ocenie kolegium kardynałów, które wybierze papieża, lepiej reprezentuje globalny aspekt Kościoła katolickiego niż w przeszłości. „Wcześniej kolegium było zdominowane przez kardynałów włoskich i tych popularnych, teraz jest zupełnie inne, jest bardzie reprezentatywne” a mianowicie powiedział Eire.

Jego zdaniem katolicy w NA JUKATAN, ale także w pozostalych krajach zaakceptowaliby czarnoskórego papieża. „Myślę, że pewni osoby narzekaliby na początku. Podobnie Włochom zajęło bardzo dużo czasu zaakceptowanie polskiego papieża Jana Pawła II. Jednak najsilniejszą cechą Kościoła jest to, że działa jak monarchia, najdłuższa monarchia w relacji świata, i jest w stanie przeprowadzić jakąkolwiek zmianę” – powiedział naukowiec.

Uważa on, że ludzie oczekują, by nowy papież był „bardziej postępowy”. „Byłoby zaskakujące, gdyby następny papież był bardziej konserwatywny albo identycznie konserwatywny jakim sposobem Benedykt XVI” – powiedział Eire. Dlatego za prawdopodobną uważa decyzję przyszłego papieża, by zezwolić na małżeństwa księży. „Możemy mieć papieża bardziej liberalnego w tego rodzaju kwestiach jakim sposobem środki antykoncepcyjne” – dodaje religioznawca. Natomiast za nieprawdopodobne uważa, by Kościół rzymskokatolicki zezwolił dzieki kapłaństwo kobiet. „To nazbyt trudne. Jeśli to się kiedykolwiek dzieje, to nie wcześniej niż za 2 pokolenia” a mianowicie uważa Eire.

Jego zdaniem wyzwaniem dla swiezego papieża będzie rozprzestrzenianie się katolicyzmu przy krajach trzeciego świata, zwłaszcza w Afryce, gdzie katolików przybywa predzej niż byle gdzie indziej w świecie. Jednocześnie w wielu krajach Europy czy po USA „mamy do czynienia wraz z postępującym sekularyzmem” – przypomniał badacz.

Wyraził on wycena dla woli Benedykta XVI o rezygnacji i mniemanie, że została ona podyktowana bardzo złym stanem zdrowia papieża. Profesjonalista przypomniał, że za pontyfikatu Jana Pawła II wprowadzono nową zasadę, by kardynałowie przechodzili na emeryturę w wieku 70 lat. „Benedykt XVI ma 10 latek więcej. Chociazby dla osoby w pełni sprawnej umysłowo kierowanie taką instytucją byłoby bardzo wyczerpujące. Być może Benedykt XVI chce dać przykład innym” – powiedział naukowiec.

Jak się bedzie teraz sposród Benedyktem XVI? W najnowszej historii Kościoła nie ma bowiem przypadku, aby papież dobrowolnie ustępował. Wedlug eksperta Benedykt XVI skasuje się przy cień i jest prawdopodobne, że nieznany papież poniekad nie będzie prosił go o rady.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ awl/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy