VAT od momentu aut sposród kratką. Od czasu dzisiaj ciezej będzie odliczyć sto procent

VAT od momentu aut sposród kratką. Od czasu dzisiaj ciezej będzie odliczyć sto procent
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

_ Okno VAT-owskie _ zostało zamknięte – właśnie weszła przy życie nowela ustawy o podatku od towarów jak i równiez usług. Kto kupił albo wypożyczył wóz z kratką w niedawnych trzech miesiącach, do końca trwania umowy może odliczać pełną stawkę podatku VAT. Dla tych, którzy leasingują auto od dziś, będzie to trudniejsze. Minister produkcji Janusz Piechociński (na zdjęciu) zapowiedział, że w przyszłości znów będzie łatwiej odliczyć cały podatek.

Teraz poziom odliczenia podatku VAT od momentu auta z kratką będzie zależał od rodzaju użytkowania samochodu. Od czasu aut używanych wyłącznie służbowo nadal będzie można odliczać sto % podatku. Domaga sie to jednakze złożenia odpowiedniej informacji przy urzędzie skarbowym i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Wiadomosci te będą weryfikowane przez organy skarbowe.

Z kolei tuz przy używaniu pojazdów do celów mieszanych (czyli i służbowych, i prywatnych) można odliczyć – wyjawszy ograniczenia kwotowego – piecdziesiat procent datku naliczonego od czasu zakupu auta a także od powietrza oraz innych kosztów eksploatacyjnych.

Trzy miesiące z łatwiejszą możliwością pełnego odliczenia podatku VAT pomogły branży motoryzacyjnej w Polsce. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w lutym licząc rok kalendarzowy do r. zainteresowanie faktycznie zwanymi pojazdami z kratką było o ponad 200 procent większe. Resort finansów szacuje, że nowe prawo pozostawią przy kieszeniach podatników w tym roku prawie miliard złotych.

Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, Halina Dmochowska, w minionym tygodniu podczas prezentacji wyników gospodarczych podkreślała, że regulacja mogła mieć wpływ w duży wzrost sprzedaży w branży motoryzacyjnej, ale nie należy jej przeceniać. Wzrost sprzedaży w ponizszym sektorze o 25, trzech procent do niej zdaniem może wynikać także z promocji i wyprzedaży poprzedniego rocznika. Wiceprezes GUS zaznacza też, że duży udział w ponizszym dziale mają części motoryzacyjne.

Obecne regulacje to wylacznie etap przejściowy

Ministerstwo Ekonomii zapowiedziało, że w przyszłości będzie dążyć do łatwiejszego odliczenia pełnego podatku VAT od służbowych samochodów. Minister Janusz Piechociński zdradził, że przepisy, które weszły dziś w życie, są przejściowe.

Szef resortu gospodarki tłumaczy, że biezace przepisy wynikają z konieczności ograniczenia deficytu budżetowego. Janusz Piechociński daje, że dla firm solidniejsze będzie ustanowienie prostego ryczałtu na niskim poziomie. Docelowym rozwiązaniem wydaje sie byc możliwość całkowitego odliczenia datku VAT od momentu samochodów osobowych z homologacją ciężarową.

Minister gospodarki daje, że takowa forma wsparcia dla firm jest uczciwa i wspiera zredukować szarą strefę. Zdaniem Janusza Piechocińskiego polskim firmom wciąż nie udało się _ dojść do formy _ wedlug kryzysie ekonomicznym, więc pomocna dlon podatkowa wraz z strony państwa jest im potrzebna.

Czytaj więcej przy

  • Wzrost sprzedaży samochodów
  • Imponujący wzrost w ważnej branży
  • Ważne modyfikacje w podatkach. Dziś wybory
  • Rząd uchylił ważny model podatkowy. Które to konsekwencje?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy