W. Brytania już jednej stycznia 2014 r. ograniczy prawa imigrantów do świadczeń

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Od 1 stycznia 2014 r. nowo przybyli imigranci sposród Unii Europejskiej będą musieli odczekać trzy miesiące zanim będzie im mozna ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Gb – poinformowało w środę biuro brytyjskiego premiera Davida Camerona.

Obecnie imigranci mogą starać się na temat zasiłek już kilka tygodni po przyjeździe do Uk.

Zmiany mające na celu zacieśnienie strategii migracyjnej wobec nowo przybyłych imigrantów sposród UE kierownik brytyjskiego rządu przedstawił pod koniec listopada. Wówczas nie poinformował jednak, od kiedy miałyby one obowiązywać. Według cytowanego przez agencję Reutera wielkiego rangą przedstawiciela brytyjskiego rządu, Cameron pierwotnie chciał wprowadzić te restrykcje w połowie przyszłego roku, ale postanowił przyspieszyć cały proces.

„Dzisiaj premier ogłosi, że swieze restrykcje wejdą w życie 1 stycznia” – czytamy w komunikacie Downing Street. Dzięki tymze „surowym zasadom” nie będzie już możliwe „nadużywanie brytyjskiego systemu świadczeń socjalnych” – napisano na portalu internetowej lokum szefa rządu.

1 stycznia 2014 roku na unijnym rynku znikną bariery pracy dla Bułgarów i Rumunów. Wielka Brytania jest wśród kilku krajów UE, które z niepokoje przez niekontrolowanym napływem imigrantów zarobkowych ciagle utrzymują tego rodzaju ograniczenia.

Według Camerona „ciężko pracujący Brytyjczycy słusznie obawiają się owego, że imigranci będą w tym miejscu przyjeżdżać, aby wykorzystywać stosowane przez nas usługi ogólne i polski system świadczeń”.

„Dzięki szybszemu wprowadzaniu tychze nowych ograniczeń Zjednoczone Królestwo stanie się mniej przyciagajacym miejscem dla imigrantów z UE, którzy chcą tu przyjeżdżać i próbować żyć na wydatek państwa. Chcę wysłać oczywisty komunikat: Wielka Brytania jest bardzo otwarta na interes, ale jednostki, które nie zaakceptowac chcą przyczyniać się sluzace do (rozwoju – PAP) systemu, nie będą przez nas mile widziane” – czytamy po oświadczeniu.

Wśród ograniczeń zapowiedzianych przez Camerona jest też odcinanie po sześciu miesiącach zapomóg dla tych bezrobotnych, którzy nie mają realistycznej perspektywy zatrudnienia.

Ponadto ubiegając się na temat niektóre świadczenia (np. income support – zasiłek wyrównawczy przysługujący skromnie opłacanych pracownikom), imigranci będą musieli spełnić wymogi szczególnego testu (minimum earnings threshold) oceniającego ich zarobkowy potencjał. Bezdomni jak i równiez żebracy będą deportowani jak i równiez objęci rocznym zakazem wjazdu.

Wstrzymany ma być również zasiłek mieszkaniowy dla bezrobotnych obywateli UE.

Cameron zdecydował się w te zastrzezenia w czasie, wówczas gdy w siłę rośnie antyimigracyjna i eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Oferty brytyjskiego premiera, ogłoszone po raz pierwszy na łamach dziennika „Financial Times”, rozgniewały Komisję Europejską. Komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor zaapelował do rządu Camerona, zeby „nie podsycał (antyimigracyjnej) histerii”, a oferowane przez niego rozwiązania uznał za początek „równi pochyłej”. (PAP)

jhp/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy