W czwartek wyrok po tzw. seksaferze w Samoobronie

27 lipca, 2020
Category: odmienne

W czwartek Sąd Okręgowy po Piotrkowie Trybunalskim ogłosi sad w tak zwanym. seksaferze przy Samoobronie. Na ławie oskarżenia usiedli prowadzacy tej partii Andrzej Lepper oraz jej b. poseł Stanisław Łyżwiński. Proces toczył się od maja 2009 roku.

Łyżwiński wydaje sie oskarżony metrów. in. na temat zgwałcenie damy i wykorzystywanie seksualne działaczek Samoobrony. Lepper – na temat żądanie i przyjmowanie „korzyści o zakresie seksualnym” od momentu działaczek partii.

Prokurator żąda dla Leppera kary dwóch lat i trzech miesięcy więzienia, zas dla Łyżwińskiego kary pięciu lat więzienia i pięcioletniego okresu pozbawienia praw ogólnych w postaci zakazu możliwości startu w typach. Obrońcy a takze sami oskarżeni wnoszą na temat uniewinnienie.

„Seksaferę” w Samoobronie ujawniła w grudniu 2006 r. „Gazeta Wyborcza”, opierając się dzieki relacji Anety Krawczyk – b. radnej Samoobrony po łódzkim sejmiku i b. dyrektor lokum poselskiego Łyżwińskiego. Kobieta zachowuje, że pracę w partii dostała zbyt usługi seksualne świadczone Łyżwińskiemu i Lepperowi. Krawczyk twierdziła, że tatem jej najmłodszego dziecka wydaje sie byc Łyżwiński, aczkolwiek badania DNA to wykluczyły. Test DNA wykluczył także ojcostwo Leppera.

Łódzka prokuratura okręgowa, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, oskarżyła w sumie pięć osób. Jedna z tych propozycji trafiła sluzace do więzienia.

Najwięcej, bo 8, zarzutów usłyszał Łyżwiński. Dotyczą one lat 1999-2003. Według prokuratury, jesienią 2002 r. zgwałcił on w swoim biurze poselskim po Tomaszowie Mazowieckim działaczkę Samoobrony, która ubiegała się o stanowisko wójta. W tym samym okresie a mianowicie zdaniem śledczych – kilkakrotnie wykorzystał seksualnie tę kobietę.

Łyżwiński wydaje sie także oskarżony o otrzymywanie i żądanie korzyści osobistych o charakterze seksualnym i wykorzystanie badz usiłowanie wykorzystywania seksualnego czterech kobiet, w niniejszym Anety Krawczyk. Miał grozić kobietom utratą pracy w swym biurze poselskim badz strukturach Samoobrony.

Zdaniem prokuratury, poseł w stolicy i Lublinie kilkakrotnie wykorzystał badz usiłował wykorzystać seksualnie inną działaczkę Samoobrony. Natomiast od jeszcze innej kobiety, która ubiegała się o posadę w swoim biurze poselskim, zażądał obcowania płciowego. Według oskarżenia, przy grudniu 2002 roku Łyżwiński miał także nakłaniać Anetę Krawczyk do przerwania ciąży, wbrew przepisom ustawy.

Ostatni ze stawianych mu zarzutów dotyczy podżegania w czasach 1999-2000 az do porwania jak i równiez przetrzymywania biznesmena Zbigniewa B. Według śledczych, chciał w ten sposób zmusić jego do zapłaty pół miliona złotych sposród tytułu rzekomych nieprawidłowości przy rozliczeniach wspólnej działalności gospodarczej.

Zarzuty stawiane Lepperowi dotyczą lat 2001-2002. B. wicepremier jest oskarżony o żądanie i przyjmowanie, w związku z pełnioną przez jego funkcją publiczną, korzyści osobistych o zakresie seksualnym od momentu Anety Krawczyk. Według śledczych, łączyło się to z jego zgodą na wynajecie kobiety przy biurze poselskim Łyżwińskiego.

Inny zarzut odnosi sie do usiłowania doprowadzenia w 2002 roku odmiennej kobiety związanej z Samoobroną do obcowania płciowego. Sluzace do obu przestępstw – wedlug prokuratury a mianowicie miało dojść przy wykorzystaniu stosunku zależności kobiety w ramach struktury Samoobrony i były one popełniane wspólnie i w porozumieniu z Łyżwińskim.

Według Kodeksu karnego za zarzucane przestępstwa Lepperowi grozi kara az do ośmiu, natomiast Łyżwińskiemu az do 10 czasów więzienia.

Proces w sprawie „seksafery” toczył się od maja 2008 roku. Sąd, w wniosek prokuratury i pełnomocnika Anety Krawczyk, utajnił całość procesu ze względu na ważny interes prywatny pokrzywdzonych. Sprzeciwiali się temu obrońcy i oskarżeni. Utrzymywali, że wszystkie intymne szczegóły były już ujawnione przez srodowiska, a proces dotyczy osób znanych, które powinny mieć prawo do publicznej defensywy.

Sąd przesłuchał kilkudziesięciu świadków, m. in. działaczy Samoobrony. W minionych tygodniach a mianowicie ze względu na zły stan stanu zdrowia Łyżwińskiego a mianowicie proces toczył się przy piotrkowskim areszcie, gdzie oskarżony przebywa od prawie dwóch i pół lat.

Oprócz Leppera jak i równiez Łyżwińskiego łódzka prokuratura oskarżyła jeszcze: b. działacza Samoobrony z Myślenic Franciszka Jak i równiez., któremu zarzucono poplecznictwo i podżeganie konkretnego ze świadków do składania fałszywych zeznań; a także partyjnego działacza Samoobrony sposród Tomaszowa Mazowieckiego Pawła Gram., który miał nakłaniać Krawczyk do wycofania zeznań zamiast za korzyść majątkową. Pierwszego z tych propozycji sąd skazał na osiem miesięcy pozbawienia wolności po zawieszeniu dzieki cztery czasy; drugiego a mianowicie na miesiąc więzienia przy zawieszeniu na dwa czasy.

Kolejnym oskarżonym był b. radny Samoobrony w sejmiku województwa łódzkiego – Jacek Popecki. Zarzucono mu nakłanianie Krawczyk, sluzace do przerwania ciąży, a także usiłowanie przerwania ciąży oraz narażenie życia i stanu zdrowia kobiety przez podanie do niej kilkakrotnie oksytocyny w celu wywołania skurczów porodowych. Popecki był pierwszą osobą w seksaferze, która trafiła do więzienia. Opuścił gryzie pod koniec grudnia ub. roku. (PAP)

jaw/ abr/ wkr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy