W Instytucie Kardiologii naprawiają serduszka bez skalpela

W Instytucie Kardiologii naprawiają serduszka bez skalpela
27 lipca, 2020
Category: inne

W warszawskim Instytucie Kardiologii wykonano na wstepie małoinwazyjne operacje naprawy nieszczelnej zastawki mitralnej. To drugi w Polsce ośrodek, który od czasu niedawna przeprowadza tego rodzaju metody.

Obok chorych na wszczepieniu sztucznej zastawki serduszka w miejsce własnej, ale niesprawnej, czasami dochodzi wokół tej dziewczyny do nieszczelności i przecieku krwi. To rzadkie powikłanie, ale do tego czasu nie było innego sposobu jak zrobienie powtórnej operacji na otwartym sercu. Dzięki nowej metodzie u niektórych chorych można przeprowadzić tak zwanym. zabieg przezskórny, bez potrzeby użycia skalpela.

W warszawskim Instytucie Kardiologii wykonano od czasu początku tegoz roku cztery małoinwazyjne operacje tzw. zamknięcie przecieku wokół zastawki mitralnej. Polegają ów lampy na naniesieniu przez żyłę cienkiego wężyka (tzw. cewnika) do prawego przedsionka, a następnie po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej az do lewego przedsionka. Do uszczelnienia zastawki wykorzystano zatyczki. Sluzace do obserwacji miejsca zabiegu uzywane jest doswiadczenie obrazowe – echo przezprzełykowe. Wykonywane wydaje sie byc ono obok użyciu urządzenia wprowadzanego do przełyku pacjenta.

„Kardiologia małoinwazyjna jest szybciej konkurencyjna dla kardiochirurgii” a mianowicie powiedział PAP prof. Witold Rużyłło, dyr. Instytutu Kardiologii w Warszawie. Do niedawna kojarzona była z udrażnianiem tętnic wieńcowych serca tuz przy użyciu tzw. balonikowania. Teraz podobną metodą wykonuje się znacznie bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak rotacja zastawki aortalnej i płucnej (w tymze przypadku cewnik wprowadzany wydaje sie poprzez tętnicę udową badz biodrową).

Przy warszawskim Instytucie Kardiologii od stycznia 2009 r. przeprowadzono ponad 50 zabiegów wymiany zastawki aortalnej, najwięcej w kraju. W tym roku będą one wykonywane w 14 ośrodkach kardiologicznych – metrów. in. po Krakowie, Zabrzu, Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Wrocławiu. „Na wypadku są ów kredyty wykonywane u ludzi starszych z ciężkimi chorobami, obok których zbyt ryzykowna jest tradycyjna operacja na otwartym sercu. Lecz wkrótce jedynym kryterium zastosowania takiego zabiegu może być zaawansowany wiek” – mówi prof. Rużyłło.

W 2011 r. mają być zamieszczone badania na 700 chorych, w których porównuje się skuteczność zabiegów małoinwazyjnej alternacji zastawki aortalnej z wykonywanymi od trzydziestu lat operacjami na otwartym sercu. W Danii przewodzone są obserwacje, w których jedynym sprawdzian zakwalifikowania sluzace do takiego zabiegu jest wiek powyżej 70. roku życia.

U osób młodych na razie wykonuje się jedynie przezskórne zabiegi alternacji zastawki płucnej. „Są to na ogół chorzy, którzy po jednego razu pierwszy mieli wymienioną zastawkę już po dzieciństwie i wymagają kolejnej operacji” a mianowicie powiedziała PAP prof. Elżbieta K. Biernacka z Instytutu Kardiologii w stolicy polski. Zwykle wszczepia się wykladzinom zastawki zwierzęce (świńskie, cielęce) lub czlowiecze (tzw. homografty), które mają tę wadę, że pracują bez zarzutu najwyżej kilkanaście lat. Niektórzy z nich mają zaledwie 30 lat i są już po czterech operacjach, wymagających zatrzymania dzialaniu serca jak i równiez zastosowania krążenia pozaustrojowego.

Gwoli tych chorych nową szansą są małoinwazyjne zabiegi alternacji zastawki płucnej. Jeśli nie zaakceptowac można tegoz zrobić tuz przy użyciu cewnika, do wyboru jest też alternatywna strategia. Polega ona na wprowadzaniu zastawki za posrednictwem nacięcie między żebrami przy okolicy koniuszka serca. To bardziej inwazyjny zabieg, lecz mniej obciążający dla chorego niż czynnosc na otwartym sercu.

Nowością w kardiologii interwencyjnej będą wkrótce, używane do poszerzania zawężonych tętnic wieńcowych, stenty ulegające biodegradacji. Są tak skonstruowane, że przez 1, 5 r. wydzielają substancję zapobiegającą sporzadzaniu się płytek miażdżycowych. Wówczas gdy minie ryzyko ponownego zarastania tętnic serca, ulegną rozkładowi. Stenty swiezej generacji nadal w tym roku mają być stosowane u pierwszych chorych w Europie.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

zbw/ krf/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy