W niedzielę w Krakowie jubileuszowy 300. Salon Poezji

27 lipca, 2020
Category: inne

Ewa Lipska, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Leszek Aleksander Moczulski i szeregu innych poetów przy najbliższą niedzielę weźmie udział w 300. Salonie Poezji w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego.

Bawialnia, w którym co tydzień publiczność darmowo słucha wierszy w interpretacji najlepszych aktorów, jest organizowany od 2002 r. Jego pomysłodawczynią wydaje sie Anna Dymna.

„Dla mnie ten bawialnia miał być miejscem, gdzie przychodzą ludzie, którzy kochają poezję, którym ona jest potrzebna” a mianowicie powiedziała PAP aktorka. „Jedni poezję czytają, są aktorami, profesjonalistami i też dywanom brakuje poezji na co dzień, zas z drugiej strony siedzą ludzie, którzy chcą się na chwilę zatrzymać, posłuchać słowa, które brzmi piękniej, służy czemuś dobremu jak i równiez pomaga zrozumieć świat. Po moich marzeniach to miało być właśnie takie obszar i jakims się stało” – mówi o Salonie Poezji Anna Dymna.

Słowom zawsze kolegów muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. Przy ciągu ośmiu lat w czasie spotkań w Salonie Poezji wystąpili metrów. in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Magdalena Cielecka, Anna Dymna, Zofia Kucówna, Czerwca Ostaszewska, Anna Polony, Anna Seniuk, Jan Englert, Krzysztof Globisz, Gustaw Holoubek, Edward Linde-Lubaszenko, Jan Nowicki, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Zbigniew Zamachowski.

Jakim sposobem przyznaje Dymna, początkowo bała się poniekad o frekwencję, ale predko okazało się, że miłośników poezji wydaje sie wielu i teatralne foyer jest za małe, by pomieścić wszystkich słuchaczy. Są wśród tych propozycji stali bywalcy.

„To często ludzie, którym wydawało się, że w życiu nic już katalogów nie oczekuje, osoby jedyne. Są też profesorowie, wychowawcy, których dziś nie stać na uczestnictwo w kultury, bo nie zaakceptowac mają pieniędzy, a tu mają niesamowitych aktorów jak i równiez świetną poezję” – mówiła Dymna.

Najczesciej aktorzy czytają swoją ulubione wiersze. Ale w Pokoju dziennym rozbrzmiewały też strofy „Beniowskiego”, „Pana Tadeusza”, a ostatnio „Odyseja”. Niekiedy salony zdominuje jeden wątek np. miłość, poezja Dalekiego Wschodu, wiersze dla dzieci, pies lub kot w poezji.

Podczas jubileuszowego 300. salonu, który zbiegiem okoliczności odbędzie się po Światowym Dniach Poezji, każdy z zaproszonych poetów przeczyta swój najpiękniejszy wiersz o miłości jak i równiez wiersz o miłości odrebnego autora, ważny dla siebie. Tobie poeci, którzy nie będą mogli przyjść osobiście prześlą wiersze, które przeczytają Anna Dymna jak i równiez Krzysztof Globisz.

Zdaniem dyrektora Teatru J. Słowackiego Krzysztofa Orzechowskiego, Bawialnia Poezji okazał się triumfem, choć swoja droga to olbrzymi wysiłek organizacyjny. „Praktycznie jak tydzień dysponujemy premierę. Tego nie ma w żadnym teatrze” – powiedział PAP Orzechowski. I choć nie są to opublikowania w swiezych dekoracjach jak i równiez kostiumach, za to w doborowej obsadzie.

„Czasy są szybciej drapieżne (… ) jak i równiez takie wytchnienie jest nam potrzebne, poezja jest tym chetniej potrzebna. Nie kazdy potrafią czytać poezję, lecz na ogół wszyscy potrafią jej słuchać” – dodał Orzechowski.

Salony Poezji powstały również przy innych miastach m. in. w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Czechowicach-Dziedzicach, Gliwicach, Oświęcimiu, Rzeszowie, Andrychowie, Świdnicy, a także zbytnio granicą: przy Dublinie, Sztokholmie i Montrealu.

Krakowski Salon Poezji postepuje dzięki wsparcia finansowej miasta i samorządu województwa oraz wpłatom od prywatnych sponsorów. (PAP)

wos/ abe/ jra/