W Warszawie otwarcie Polsko-Amerykańskiego Dialogu nt. Demokracji

W Warszawie otwarcie Polsko-Amerykańskiego Dialogu nt. Demokracji
27 lipca, 2020
Category: inne

Pomoc dla białoruskich więźniów politycznych oraz wspieranie niezależnych mediów w tym kraju – to przykłady wspólnych działań Lokalny i AMERYCE na rzecz demokracji, przytoczone w czasie wtorkowej inauguracji Polsko-Amerykańskiego Dialogu nt. Demokracji.

Polsko-Amerykański Dialog nt. Demokracji zainicjowano w czasie spotykania szefa MSZ Radosława Sikorskiego z sekretarz stanu Hillary Clinton po Waszyngtonie trzech marca tego roku. Przewiduje się, że ta odmiana konsultacji przyda się sluzace do wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy na rzecz promocji dobrych rządów i demokracji na świecie a takze że będzie służyć wymianie opinii pomiędzy rządami AMERYCE i Polski i strukturami pozarządowymi odnosnie tematu sytuacji w krajach dążących do demokracji i tychze, w których demokracja jest zagrożona.

Po pierwszym spotkaniu w ramach Polsko-Amerykańskiego Dialogu na warszawskim rynku wzięli udział m. in. doradca sekretarz stanu AMERYCE ds. społeczeństwa obywatelskiego oraz młodych demokracji Tomicah Tillemann, ambasador USA w Polsce Lee Feinstein, wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski, natomiast także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Dyplomaci zgodzili się, że Polska i USA cos znacznie wiecej anizeli tylko podzielają wartości demokratyczne, lecz mają też wspólne zamiary dotyczące umacniania, bądź reklamowania demokracji przy różnych obszarach świata.

„Już dziś jest współpraca (Polski i USA – PAP) dotycząca bardzo wielu programów dotyczących Białorusi, niezależnie od tego lub mówimy o obrońcach norm człowieka, czy o pomocy telewizji, radia i drukowanych mediów” – mówił Stanowski otwierając sesję.

Jak podkreślał, polskie i amerykańskie koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie pozarządowe finansowane przez rządy obu krajów współdziałają po programach realizowanych w tym panstwa. W swoim opinii dalsze perspektywy współpracy na tym polu zależą od rozwoju kwestii na Białorusi.

Tłumaczył, że im bardziej kraj ten będzie szedł w kierunku demokracji, tym bardziej będzie możliwe podtrzymywanie jego oficjalnych instytucji. „Dziś niestety to niemożliwe. Dziś niestety zajmujemy się wsparciem więźniów politycznych, wsparciem niezależnych mediów” a mianowicie zwrócił uwagę.

Nawiązał też do kwestii w Afryce Północnej. Poinformował, że az do Tunezji wyjechała już polska misja złożona z czlonków MSZ jak i równiez organizacji pozarządowych. Ma pani ocenić możliwości zwiększenia naszego zaangażowania przy transformację ustrojową państw basenu Morza Śródziemnego.

„Chcielibyśmy, by wsparcie na rzecz Tunezji było wspólnym wsparciem. Wsparciem sposród Polski, lecz również wraz z partnerami zagranicznymi, w tym Stanami Zjednoczonymi” a mianowicie oświadczył wiceszef MSZ.

Poselstwo organizowana wydaje sie byc przez Ambasadę RP Tunisie wraz z Departamentem Współpracy Rozwojowej. Jej uczestnicy spotkają się z przedstawicielami rządu Tunezji (przede wszelkim ministerstwem rozwoju), z partiami politycznymi, sposród przedstawicielami związków zawodowych oraz z organizacjami pozarządowymi.

Reprezentujący stronę amerykańską Tillemann podkreślił natomiast: „warto odnotować, że to 1-wszy w relacji dialog AMERYCE na temat demokracji z odmiennym krajem. Nie zaakceptowac moglibyśmy prosić o lepszego partnera niż Polska”.

Zaznaczył, że Nasz kraj i Stany Zjednoczone współpracują na tego rodzaju polach jakim sposobem: wspieranie politycznych więźniów na Białorusi, umacnianie demokracji przy Mołdawii lub pomoc we wspieraniu społeczeństwa obywatelskiego w krajach Afryki Północnej.

„Polska i Stany Zjednoczone dzielą nie tylko wartości demokratyczne, mamy również wspólne plany” a mianowicie zaznaczył konsultant sekretarz formy USA.

Ambasador USA w naszym kraju ocenił natomiast, że Interlokucja nt. Demokracji jest nową strukturą, która ma bardzo praktyczne zastosowanie do wypracowywania wspólnych inicjatyw. „To dzierzy znaczenie gwoli naszej współpracy w Partnerstwie Wschodnim, badz współpracy na terenie UE” a mianowicie ocenił.

Jego zdaniem, pracując razem, Polska jak i równiez USA mogą zbudować transatlantycką koalicję działającą na rzecz demokracji. (PAP)

stk/ joko/ son/ jra/