Wakacje w Grecji? Pamiętaj o gotówce, w bankomatach może brakować pieniędzy

Wakacje w Grecji? Pamiętaj o gotówce, w bankomatach może brakować pieniędzy
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Yannis Stournaras, który wydaje sie byc greckim odpowiednikiem Marka Belki, powiedział w specjalnie zwołanym spotkaniu z prezesami największych banków, że należy przygotować się w sytuację wyjawszy precedensu. Jeśli rząd przy Atenach we wtorek nie dojdzie sluzace do porozumienia wraz z wierzycielami rzeczywiście może to oznaczać dla greckiego ukladu finansowego oryginalny armagedon. Minione „czyszczenie” kont przez Greków może być tego niezaprzeczalną zapowiedzią.

Jak informuje „Reuters” do nadzwyczajnego szczytu greckich banków doszło w piątek. Powodem było wypracowanie procedury radzenia osobiscie z wypłatami rzędu miliarda euro dziennie z czymze ostatnio tamtejszy sektor finansowy musi się zmagać.

– Omówiliśmy kwestie techniczne związane z bankomatami. Zasilanie ich gotówką stało się w ostatnim czasie dużym klopot logistycznym – powiedział Stournaras.

Wprawdzie dziennikarze chcieli dowiedzieć się czegoś więcej odnosnie tematu, ale rzecznik tej instytucji odmówił wszystkich komentarzy. Yannis Stournaras ograniczył się tylko do ustalenia, że jeśli we wtorek nie dojdzie do porozumienia będzie to oznaczało nastanie trudnych dób dla całego sektora bankowego.

Wprawdzie w zeszłym tygodniu EBC zezwolił na awaryjne wsparcie płynności finansowej, które pozwala Instytucji finansowej Grecji dostarczyć do banków dodatkową sumę około jednej, 8 mld euro, jednak to może nie wystarczyć nawet na kilka dzionki. Już za chwilę może się okazać, że bankomaty będą puste.

– Komplet tego jest bardzo trudne a mianowicie powiedział odrebny bankier cytowany przez „Reutersa”. – Jeśli nie dojdzie do porozumienia, Bóg raczy wiedzieć jakim sposobem może wyglądać wtorek. Nawet EBC nie ma szczegółowych planów w tejze kwestii – powiedział.

Według źródeł po Frankfurcie i Brukseli, zapowiedzi dla wycofywania depozytów osiągnęły dziś już 1 mld euro. Konsumenci, którzy chcą wycofać duże sumy z kont najczesciej muszą o tym wcześniej poinformować, aby zapewnić, że organizacja finansowe mają wystarczająco dużo gotówki po kasie, by spełnić prośbę. Wypłaty wraz z greckich banków wyniosły już w sumie 4, 2 mld euro.

Ten dług wydaje sie niespłacalny

a mianowicie Grecy nabroili, Grecy niewatpliwie są współwinni i jeśli chodzi na temat początkową fazę kryzysu to faktycznie byli jej głównymi sprawcami. Natomiast grecki dług jest niespłacalny – stwierdził ostatnio prof. Grzegorz Kołodko. Zdaniem byłego ministra finansów współodpowiedzialność zbyt takie zadłużenie Grecji ponoszą banki, które udzielały jej kolejnych pożyczek ignorując do niej zdolność do spłacania zadłużenia:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy