We Lwowie rusza struktura Pomnika Pomordowanych Profesorów Lwowskich

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

*Budowa pomnika zamordowanych w 1941 r. przez Niemców profesorów lwowskich uczelni rozpocznie się w poniedziałek na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Monument powstaje z inicjatywy władz Wrocławia i Lwowa; jego odsłonięcie projektowane jest dzieki 3 lipca. *

Informację na temat rozpoczęciu wybudowania monumentu przekazało PAP gabinet prasowe wrocławskiego Urzędu Metropolie.

Autorem pomyslu pomnika wydaje sie byc prof. Aleksander Śliwa. Pomnik przedstawia bramę zbudowaną wraz z granitowych bloków z wyrytym na każdym z tych propozycji numerem przykazania. Za bramą rzeźbiarz umieścił ścianę, na której będzie znajdować się metalowy odlew rozkazu rozstrzelania profesorów.

Pomnik powstaje wraz z inicjatywy władz Wrocławia i Lwowa. W 2008 r. prezydent Wrocławia i mer Lwowa Andrij Sadowy podpisali list intencyjny w sprawie wzniesienia pomnika w lwowskich Wzgórzach Wuleckich, w którym miejscu doszło sluzace do zbrodni. W lipcu 2009 r. ogłoszono w Polsce i na Ukrainie konkurs na projekt pomnika, a organizację powierzono wrocławskiemu Kolegium Swiata Wschodniej wykladzinom. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Wrocław dąży do wybudowania pomnika upamiętniającego zamordowanie profesorów lwowskich, ponieważ – jak przypominał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz – źródła intelektualne wrocławskiego świata akademickiego nierozerwalnie związane są ze Lwowem. „Wielu profesorów uczelni wrocławskich to są uczniowie tychze, którzy zginęli na Wzgórzach Wuleckich, a Uniwersytet Lwowski był przedsięwzięcie wyjątkowym przy historii nauczania i kultury polskiej” a mianowicie mówił wcześniej prezydent.

Pomnik stanie na Wzgórzach Wuleckich i będzie centralnym pomieszczeniem parku studenckiego przy Politechnice Lwowskiej. Niedaleko miejsca, w którym miejscu powstanie pomnik znajduje się krzyż, który upamiętnia zbrodnię z 1941 r. Zostanie on odnowiony.

Wrocław dzieki budowę pomnika przekaże ok. 1, piec mln zł. Lwów dzieki tę inicjatywę w budżecie zarezerwował jednej mln hrywien. Budowę pomnika wspomogą również środki zebrane w zbiórce publicznej.

czterech lipca 1941 r. w Wzgórzach Wuleckich hitlerowcy rozstrzelali 25 profesorów z Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, Akademii Medycyny Weterynaryjnej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz Akademii Handlu Zagranicznego. Kilka tygodni później zamordowano jeszcze konkretnego naukowca a mianowicie matematyka prof. Kazimierza Bartla.

Na Wzgórzach Wuleckich pozostali zamordowani m. in. rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza prof. Roman Longchamps de Berier, tłumacz jak i równiez profesor tekstów francuskiej Tadeusz Boy-Żeleński a takze twórca polskiej stomatologii prof. Antoni Cieszyński.

We Wrocławiu monument upamiętniający tragiczne sytuacje stoi tuz przy budynkach Politechniki Wrocławskiej. (PAP)

pdo/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy