Brytyjska elektrownia przygrywa spór spośród rządem. Nie dostanie dotacji  Informacje

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega poprzednio skutkami braku porozumienia

Brytyjska elektrownia Drax odrzucić otrzyma jednak rządowego dofinansowania na konwersję trzeciego bloku węglowego na spalanie biomasy – orzekł sąd według apelacji wniesionej przez Departament ds. Energii i Odmian Klimatu (DECC).

W 2012 roku władze elektrowni zdecydowały przystosować przynajmniej trzy z sześciu bloków do odwiedzenia spalania biomasy, by zapełnić unijne normy z zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń.

Konkurencyjna energia ze chemicznych zatok? Brytyjczycy chcą stanowić liderem

Co dalej?

Pierwszy z bloków jest z powodzeniem przekonwertowany na biomasę w połowie zeszłego r.. Dwa kolejne miały przejść ten sam proces po ciągu trzech najbliższych lat. W grudniu spółka uzyskała wstępną zgodę na uznanie rządowych subsydiów w postaci tzw. kontraktów różnicowych na oba planowane projekty. Po kwietniu tego roku po swojej ostatecznej decyzji rząd odrzucił jednak jeden z projektów konwersyjnych i przyznał dofinansowanie na konwersję tylko jednego bloku.

Na skutek tej decyzji warsztaty akcji spółki spadł na temat 13 proc., an ona sama zapowiedziała wejście w drogę sądową przeciwko DECC. Ostatecznie sąd stanął na stronie spółki i przyznał, że argumentacja rządu za odrzuceniem wniosku o subsydia była nieprawidłowa.

Skuteczna apelacja

DECC co prawda zapowiedział odwołanie od naszej decyzji, ale przyznał też, że jeśli w dodatkowej instancji wyrok zostanie podtrzymany, uzna wniosek o dofinansowanie na konwersję także drugiego bloku. Ostatecznie jednak apelacja okazała się skuteczna.

Oznacza to, że elektrownia otrzyma dofinansowanie na konwersję tylko jednego z dwóch bloków. W reakcji dzięki tę wiadomość wartość akcji spółki na londyńskiej giełdzie spadła o 10 proc. Spółka Drax poinformowała, hdy nie zamierza odwoływać się od tej decyzji i przeanalizuje dalsze kroki wobec planowanej inwestycji.

Największa elektrownia

Drax to oczywista brytyjska elektrownia węglowa. Dysponuje sześcioma blokami o mocy 660 MW każdy. Zaspokajan ona około 8 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Bank centralny Szwajcarii utrzymał mieszaniny procentowe bez zmian Pieniądze