Impreza integracyjna. Blajer wyjaśnił, czy obecność jest obowiązkowa  Informacje

  • "Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy prawa?
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe jawnie dla Modlina
  • "Biznes na rzecz Ludzi". Zmiany w zależności z RODO
  • "Biznes gwoli Ludzi". Na gry wydajemy coraz więcej
  • "Biznes na rzecz Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

Czy wyjazd integracyjny jest obowiązkowy? I czy należy się nam dodatkowe wynagrodzenie za czas , który spędzicie na takim wyjeździe? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer.

Wyjazdy integracyjne zazwyczaj przypadają na koniec tygodnia, czyli na dni, przy które w większości przedsiębiorstw są dniami wolnymi od momentu pracy. Służą one przede wszystkim osiągnięciu celów ważnych dla pracodawcy, a mianowicie poprawie efektywności pracy poprzez poprawę relacji interpersonalnych w zespole pracowników.

Nawałka o zgrupowaniu: zwłaszcza chodziło o dobrą zabawę jak i również integrację

Problem z oceną

Kodeks pracy odrzucić reguluje kwestii wyjazdów integracyjnych. W przypadku wyjazdów tego typu często występują problemy spośród oceną, czy wyjazd jest obowiązkowy, czy też uczestnictwo pracownika w nim jest dobrowolny.

- Wydaje się możliwe, że szef zarekomenduje nas nam udział w tegoż typu imprezie. Jeżeli będzie taka sytuacja, że dostaniemy polecenie udania się w imprezę integracyjną, która odbędzie się w sobotę, to my co do maksymy powinniśmy takie polecenie przeprowadzić. To jest tak jakim sposobem z pracą w godzinach nadliczbowych, szef może nam to polecić, pomimo tego, że wykracza to poza naszą normę pracy. Zgromadzenie integracyjne ma też plus budowania zespołu, który przekłada się później na oficjalną wydajność - podkreślił adwokat Rafał Koniecek.

- Jeżeli jest to polecenie urzędowe, to wymaga od szefowi traktowania nas jako pracownika, który pracuje. Czyli ocenia się to nam jak czas pracy - dodał.

Apteki pod dobrą banderą. «W biznesie jak na morzu»