Bezrobocie w Italii bije rekordy. «To porażka rządu»  Informacje

  • Fartuszek, chustka na szyi, taca. Restauracja "zatrudniła" roboty
  • Domy za jedno €. Włoskie miejscowości uruchomiły sprzedaż
  • Nawet 780 euro zysku obywatelskiego. Wnioski złożyło więcej niż 800 tysięcy osób
  • Urząd gminy wystawiony na zbyt. "Zostaliśmy pozostawieni sami sobie"
  • Nowy termin wprowadzenia opłaty za wjazd do miasta. "Lepiej dać więcej czasu"

Stopa bezrobocia we Włoszech wzrosła w listopadzie, do nienotowanego od 37 lat, poziomu 12, siedmiu procent - informuje tamtejszy urząd statystyczny. Bez robocie jest ponad 40 proc. młodzieży. Nadal najtrudniej o pracę w Hiszpanii, jest tam bez niej aż 26, 7 proc. systemu społecznego.

Ostanie optymistyczne wiadomości na temat ożywienia gospodarczego we Włoszech i Unii Europejskiej pozostają bez wpływu na włoski rynek pracy.

Kryzys minął, ale papierów nikt nie wyciągnął. "Europa jest zagrożeniem sama na rzecz siebie"

Zdaniem Reutersa, najnowsze statystki dotyczące bezrobocia pokazują, że polityka gospodarcza rządu koalicyjnego Enrico Letta okazuje się nieskuteczna.

Niechlubne rekordy

Jak podał włoski urząd statystyczny ISTAT w listopadzie stopa bezrobocia wzrosła do 12, siedmiu proc. W październiku wynosiło ono 12, 5 proc. Tym samym wskaźnik ten wskoczył na najwyższy stopień od 37 lat. Bezrobocie wśród młodzieży w stulecia 15-24 lat osiągnęło w żadnym wypadku nienotowany poziom 41, sześć proc. - miesiąc uprzednio było to 41, 4 proc.

W listopadzie rzesza bezrobotnych, w zestawieniu do okresu analogicznego przy 2012 roku, wzrosła na temat 448 tysięcy osób.

Będzie tylko lepiej?

Analitycy pytani przez Reutersa twierdzą, że dane wraz z Włoch są niepokojące. Jednak ich zdaniem sytuacja w najbliższym czasie powinna zapoczątkować się poprawiać.

Problemem może być jednak deficyt porozumienia w rządzie. Lewicowo-prawicowa koalicja nie może dogadać się w sprawie wymaganych reform i metod pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Ekonomiści twierdzą, że największym wyzwaniem dla gabinetu Enrico Letty jest zwiększenie zatrudnienia szczególnie wśród kobiet, młodych i osób starszych.

Stopy dla eurolandu bez zmian

Bezrobocie w UE 10, dziewięć proc., w strefie euro 12, 1 proc., we Włoszech 12, 7 proc., w Polsce 10, 2 proc.

Eurostat

Dane odnośnie bezrobocia opublikował też Eurostat. W strefie euro bezrobocie pozostaje bez zmian i wynosi 12, 1 proc. - tak samo jak miesiąc wcześniej. Z brakiem zmian pozostaje również stopa bezrobocia w 28 państwach Unii Europejskiej, na wystarczy listopada ub. r. wynosiła ona 10, 9 proc. Według Eurostatu w Naszym kraju stopa bezrobocia, w tym samym okresie, wynosiła dziesięciu, 2 proc.

Bank centralny Szwajcarii utrzymał mieszaniny procentowe bez zmian Pieniądze