Ile buduje się i przeznacza do użytku mieszkań w Polsce?

W ciągu ostatniego r. oddano do użytku ponad 80 tys. nowych domów, o 17, 2 proc. więcej niż w poprzednich 12 miesiącach - wynika z analizy Marcina Krasonia, eksperta Home Broker.

Deweloperzy oddali do użytkowania w ostatnim roku (od kwietnia 2016 roku do odwiedzenia marca 2017 roku) 80 tys. 97 lokali. - W tym samym okresie uzyskali 118 tys. 484 pozwolenia na budowę kolejnych - powiedział Krasoń. Analityk przypomina, że to "jest wartość najwyższa od czasu wiosny 2008 roku, kiedy to pozwoleń było 119, 5 tys., czyli jedynie o tysiąc sztuk więcej". Dodaje, że w porównaniu rok do roku, pozwoleń wydano ponad 20 proc. więcej.

W ostatnim roku działający na polskim rynku deweloperzy rozpoczęli budowę 92, dwa tys. mieszkań. - Biorąc pod uwagę 12-miesięczne okresy (takie podejście pozwala zredukować wpływ sezonowości na statystykę) to wartość najwyższa po historii - zaznacza analityk Home Broker.

Krasoń uważa, że rok 2017 może być równie dobry, jak na przykład poprzedni. - W danym tylko marcu tego r. deweloperzy rozpoczęli 9 tys. 314 nowych budów, oddali do użytkowania 6 tys. 621 lokali i otrzymali 11 tys. 940 pozwoleń na budowę kolejnych - przytacza w analizie opracowanej na podstawie danych GUS.

Stopy procentowe a rynek mieszkaniowy

Jego zdaniem, zagrożeniem dla liczby budowanych mieszkań być może być wzrost rekordowo niewysokich stóp procentowych. - W Warszawie 60-70 proc. nowych mieszkań jest kupowanych zbyt gotówkę. Jeżeli oprocentowanie po bankach wzrośnie, ludzie zostawią pieniądze na lokatach jak i również ruch na rynku posiadłości ustabilizuje się - mówił.

Krasoń dodał, hdy program Mieszkanie plus nie zaakceptować spowoduje dużych zmian w dziedzinie nowych mieszkań deweloperskich. - Ludzi, do których skierowany jest program Mieszkanie dodatkowo, w dominującej ilości nie stać dzięki zakup mieszkania za kasę - wyjaśnił.

Tagi: mieszkania rynek mieszkaniowy programiści Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

GUS: w 2016 roku firmy były bardziej rentowne