Europejski Bank Inwestycyjny - inwestycje w Polsce w 2017 roku

4, 5 mld euro - tyle dzierży wynieść minimalna wartość pożyczek, jaką Europejski Bank Inwestycyjny wesprze w tym roku prorozwojowe inwestycje w Polsce - poinformował wiceszef EBI Vazil Hudak. Pieniądze trafią przypuszczalnie m. in. na rozbudowę drugiej nitki stołecznego metra.

Vazil Hudak, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działalność Banku w Polsce, podkreślił w rozmowie z PAP, że Polska jest liderem w regionie w wykorzystywaniu środków w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), czyli poszczególnego z filarów tzw. planu Junckera. Zakłada on inwestycje w unijną gospodarkę o wartości 315 mld € do 2018 roku (a jeśli dojdzie do jego przedłużenia, to 500 mld euro do 2020r. ).

Na co pójdą pieniądze

Dodał, że dużo planów, które kredytuje EBI, pozostało przygotowanych coś więcej niż przez rząd, ale także samorządy oraz sektor prywatny. Do tej pory Bank zaangażował się w ramach EFIS w 11 dużych inwestycji po Polsce. Łączna ich wartość to ponad 11, 5 mld zł, an wkład EBI wyniósł 4, 1 mld zł. Sześć inwestycji będzie zrealizowanych poprzez prywatne firmy, trzy za pośrednictwem samorządy (m. in. konstrukcja mieszkań komunalnych w Mieście poznań czy Trasa Łagiewnicka w Krakowie) i dwie poprzez spółki państwowe - Tauron i Przewozy Regionalne.

Hudak wskazał, że EBI najprawdopodobniej w niedługim czasie zaangażuje się w następne dwa duże projekty samorządowe w naszym kraju. Poinformował, że w ubiegłym tygodniu rozmawiał z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz o zaangażowaniu banku przy finansowaniu rozbudowy drugiej linii stołecznego metra oraz po budowę spalarni odpadów na Targówku.

"EBI istotnym czynnikiem prorozwojowym"

Wiceprezes pytany na temat planowaną wysokość zaangażowania finansowego banku w tym r. w Polsce poinformował, że minimalna wartość kredytów musi wynieść 4, 5 mld euro. W 2016 roku kalendarzowego było to 4, 4 mld euro. Hudak zapewnił, że finansowanie może okazać się jednak wyższe i zapożyczyć nawet 5 mld €. Podkreślił jednak, że podlegać to będzie od przygotowania projektów inwestycyjnych.

Na wsparcie EBI liczy polski rząd. Niedawno podczas spotykania G20 w niemieckim Baden-Baden wicepremier Mateusz Morawiecki mówił, że Europejski Bank Inwestycyjny jest dla nas niesłychanie istotny z punktu widzenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zakładającego pobudzenie lokaty.

– Plan dla Odpowiedzialnego Rozwoju to rzetelna platforma dla finansowania tego rodzaju projektów, cieszy nas, iż polski rząd widzi wkład EBI jako istotnego czynnika prorozwojowego. Dla nas ważne jest, by angażować się w projekty, gdzie wydaje się kilka źródeł finansowania, gdzie - tak samo jak mówi plan Junckera - są angażowane jednocześnie pieniądze państwowe i sektora prywatnego – dodał wiceprezes EBI.

EBI a węgiel?

Hudak pytany, czy polski rząd może liczyć na finansowanie z EBI projektów węglowych, rzekł, że Bank koncentruje się przede wszystkim na sfinansowaniu projektów dotyczących energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej.

– EBI jest bankiem UE, czyli naszymi priorytetami są też priorytety Unii europejskiej, które dotyczą m. in. polityki klimatycznej czy oddziaływania inwestycji na środowisko. Rozumiemy, że dla polskiego rządu wykorzystanie węgla jest ważne, bo wynika ze szczególności miksu energetycznego. Nie jesteśmy jednak dogmatyczni i odrzucić mówimy "nie finansujemy jakichkolwiek bądź projektów węglowych". Muszą one jednak spełniać standardy wydajności energetycznej. Nie możemy dopomagać tych projektów wytwarzania ciepła, które przekroczą 550 gram CO2 na kilowatogodzinę – powiedział wiceszef EBI.

Europejski Bank Inwestycyjny wydaje się bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych dzięki preferencyjnych warunkach na koncepty wspierające cele Unii. Swoim udziałowcami są wszystkie was członkowskie UE.

Tagi: inwestycje EBI Europejski Bank Inwestycyjny system gospodarczy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Elektrownia jądrowa w Polsce