Brexit: Theresa May publikuje plan ustawy ws. opuszczenia UE

Brytyjski rząd przeprowadził przy czwartek pierwsze czytanie projektu ustawy dającej premier Theresie May zgodę na uruchomienie procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Debata w parlamencie jest zaplanowana na wtorek i środę w przyszłym tygodniu.

Zgodnie z tradycją na wstępie czytanie w Izbie Gmin jest jedynie formalnością, na czym automatycznie podejmowana wydaje się być decyzja o publikacji pomysłu i przekazaniu go każdemu posłom. Towarzyszy mu również przygotowana przez kancelarię parlamentu nota analizująca treść dokumentu.

Rozpoczęcie procedury parlamentarnej to skutek wtorkowej decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wielkiego Trybunału (High Court) jak i również orzekł, że do wszczęcia formalnego procesu opuszczania UE niezbędna jest zgoda Izby Gmin i Izby Lordów.

Brytyjski rząd publikuje projekt ustawy ws. opuszczenia UE

Proponowana ustawa została zgłoszona w tzw. przyspieszonej strategii i składa się z zaledwie dwóch krótkich artykułów, wyrażających zgodę parlamentu dzięki to, aby Theresa May złożyła oficjalne zawiadomienie (notyfikację) o zamiarze wyjścia wraz z Unii Europejskiej zgodnie z art. 50 traktatu lizbońskiego.

Minister ds. Brexitu David Davis podkreślił przy krótkim oświadczeniu opublikowanym wspólnie z projektem ustawy, że "rząd jest zdeterminowany, by rozpocząć prace nad doprowadzeniem do wyjścia ze wspólnoty".

Wierzę, że tenże parlament, który poparł organizację referendum w stosunku sześć do odwiedzenia jednego, uszanuje decyzję podjętą przez wyborców i jak najszybciej przyjmie legislację.

Drugie czytanie wraz z debatą jak i również głosowaniem zaplanowane jest w wtorek i środę po przyszłym tygodniu. Później projekt będzie omawiany 6-7 lutego w stopniu komisji jak i również przekazany na trzecie, wszystkie czytanie w Izbie Gmin 8 lutego. Po uchwaleniu przez posłów dokument będzie skierowany do Izby Lordów do dalszych prac, zaś następnie ewentualne zgłoszone poprawki będą poddane pod głosowanie w obu izbach.

Partia Konserwatywna ma tylko 16 posłów więcej, niźli wynosi większość niezbędna do odwiedzenia przegłosowania ustawy w Izbie Gmin, co sprawia, iż rząd jest podatny na próby wprowadzenia przez proeuropejskich polityków partii rządzącej lub deputowanych opozycji drobnych modyfikacyj domagających się ustępstw po strategii negocjacyjnej rządu.

W rozmowie z telewizją Sky News lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn zapowiedział w czwartek zapoczątkowanie dyscypliny partyjnej, próbując zmusić swoich posłów do poparcia rządowego projektu, aby nie być postrzeganym jako "hamulcowy Brexitu".

Szereg labourzystowskich deputowanych wchodzących w zestaw gabinetu cieni - przy szczególności tych z okręgów wyborczych, które opowiedziały się w referendum w czerwcu ub. roku za pozostaniem w Unii Europejskiej a mianowicie zapowiedziało jednak, że zamierzają zagłosować przeciwko proponowanej ustawie, nawet jeśli będzie to kosztowało ich utratę stanowiska. Jak podkreślili, nie zgadzają się z przygotowanym za pośrednictwem rząd Theresy May schematem opuszczenia wspólnego rynku Unii europejskiej Europejskiej, unii celnej i zakończenia swobody przepływu jednostek.

Głosowanie przeciwko projektowi ustawy zapowiedzieli także posłowie Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów.

Premier May zapowiadała wielokrotnie, iż Wielka Brytania oficjalnie zacznie proces wyjścia z Starego kontynentu Europejskiej przed końcem marca br.

Tagi: Duża Brytania Brexit Unia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Baltic Pipe - gazociąg do odwiedzenia Norwegii przez Danię