Świat boi się Putina. Złoty obrywa rykoszetem

Author:
27 lipca, 2020
Category: waluty

W czwartek gwałtownie załamały się nastroje na światowych rynkach, po tym jak widmo wojny dzieki wschodzie Ukrainy zajrzało inwestorom do oczu. Rozpoczęła się wyprzedaż aktywów uważanych zbyt ryzykowne. Równo oberwał też złoty. jednocześnie zyskiwały te uznawane za _ bezpieczną przystań _.

Dziś w ciągu tylko kilku godzinek sytuacja w wschodzie Ukrainy ponownie stała się pierwszoplanowym tematem, spychając na drugi plan wszystkie odmienne i przy sposobnosci budząc duży strach na rynkach finansowych. Inwestorzy zaczęli pozbywać się ryzykownych aktywów, kierując się ku tym uważanym zbytnio bezpieczne.

Uwagę całego świata, a co za tym idzie również rynków finansowych, na to co dzieje się na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja w istocie już nie ukrywa wlasnej obecności militarnej, zwrócili przywódcy państwa ukraińskiego. Najpierw premier tego panstwie Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Władimir Putin rozpoczął wojnę w Europie, zas następnie prezydent Poroszenko dodał, że Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Wprawdzie później agencje skorygowały wypowiedź Poroszenki (powiedział, że na Ukrainę wprowadzono wojska rosyjskie), ale strach już pozostał.

Nasilające się bitwy na Ukrainie, w tym już _ półoficjalna _ obecność żołnierzy rosyjskich, stała się nie tylko impulsem do wyprzedaży akcji dzieki giełdach przy Moskwie i Kijowie, badz też az do przeceny rubla i hrywny, ale wspólnicy gremialnie zaczęli uciekać od momentu ryzyka. Europejskie giełdy, które rozpoczęły dzień od lekkiego osłabienia, jeszcze przed południem zaczęły równo tracić dzieki wartości. W istocie spadki dzieki giełdzie na warszawskim rynku przekroczyły dwa proc., zas niemiecki DAX tracił 1, 4 proc.

Na wartości zyskiwały natomiast bezpieczne aktywa, czyli szwajcarski frank, japoński jen, niemieckie obligacje i złoto. I tak kurs EUR/CHF spadł dziś do 1-wsza, 2049, jak jest najniższym poziomem od czasu grudnia 2012 roku. Od ustalonego poprzez Narodowy Bank Szwajcarii nieznacznego kursu zamiany dla tejze pary rynek dzieli już zaledwie 49 pipsów.

Rykoszetem oberwał również złoty. Jak i równiez to wielkim. O ile nadal jego wtorkowo-środowe osłabienie należało łączyć sposród oczekiwaniem na dalsze obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, przy pewnym negatywnym wpływie spadku kursu EUR/USD, to dzisiejsza wyprzedaż była sprowokowana w głównej mierze tematyka Ukrainy. Kurs EUR/PLN wzrósł dziś do 4, 2235 zł sposród 4, 1978 zł w środę dzieki zamknięciu, kurs USD/PLN skoczył do trzech, 2078 zł z 3, 1807 zł, a CHF/PLN wzrósł sluzace do 3, 5047 zł wraz z 3, 4781 zł. Dolar jest dzis najdroższy od prawie r., natomiast szwajcarski frank 14 miesięcy. I to wciaz nie koniec przeceny złotego do tych walut. Pozycja na wschodzie Ukrainy nie przestanie straszyć z poranka na dzień. Jeżeli dodatkowo dodać nadal perspektywę obniżek stóp procentowych przez RPP to dalsza wyprzedaż krajowej waluty zdaje się być nieunikniona.

Dalsze osłabienie złotego jest przypuszczalne również totez, że w ostatnim czasie zostały pokonane ważne poziomy techniczne, jak istotnie zmieniło układ sił na wykresach polskich par.

Kurs USD/PLN, po przełamaniu strefy sprzeciwu 3, 15-3, 16 zł, a następnie sforsowaniu stopnia 3, dwadziescia zł, dzierzy obecnie otwartą drogę az do 3, 2852 zł.

Szwajcarski frank po naruszeniu oporu na 3, 50 zł, otworzył sobie drogę przy okolice 3, 56 zł.

Euro jakkolwiek jest o cal od przełamania maksimum z tego miesiąca na czterech, 2255 zł, co zapowiadałoby ruch EUR/PLN w kierunku sprzeciwu 4, 26 zł.

Przy piątek informacje z Ukrainy wciąż będą odgrywać pierwszoplanową rolę. Totez większego wpływu na notowania złotego, ani też dzieki sytuację na warszawskiej giełdzie, nie będą miały publikowane jutro przez GUS szczegółowe dane nt. wyników naszego PKB zbytnio II kwartał br. Pewnie też większych emocji dzieki rynkach globalnych nie wzbudzą dane makroekonomiczne z największych światowych gospodarek.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy