WIG20 skutecznie broni się poprzednio spadkiem poniżej 2400 punktów

WIG20 skutecznie broni się poprzednio spadkiem poniżej 2400 punktów
27 lipca, 2020
Category: gielda

Fajerwerków w końcówce handlu na rynkach dzialaniu w Europie poniekad nie będziemy obserwować. Na temat 15: 30 do rozrywki dołączą Amerykanie, i jak zapowiadają to notowania kontraktów terminowych, raczej nie ma co liczyć na zwyżki.

WIG20 na razie skutecznie broni się przed zejściem poniżej 2400 punktów. Inwestorzy w końcówce tygodnia nie podejmują ryzyka, co przekłada się na znikomą zmienność. Warsztaty indeksu blue chipów od czasu kilku dni waha się w wąskim przedziale paru punktów.

Zaglądając na notowania poszczególnych spółek, w zespole tych największych, uwagę zwraca PZU i Eurocash. Akcje ubezpieczyciela zyskują na wartości 2 procent. Tym samym wspólnicy mogą odsapnąć po ostatnich 3 spadkowych sesjach. Przy ciągu minionych dni wielu powodów az do zadowolenia nie mieli też akcjonariusze wraz z Eurocashu i na odreagowanie przyjdzie wykladzinom poczekać az do przyszłego tygodnia. Dzisiaj ubytek sięga dwa procent.

Zmiany wartości głównych indeksów giełdowych w Europie Dodaj wykresy az do Twojej witryny internetowej

Wychodząc poza Polskę, wskazane jest podkreślić, że na najważniejszych parkietach nie jest wcale swietnie. Szczególnie widać to w włoskim FTSE MIB. Stosunkowo neutralnie wydaje sie byc w Niemczech. O czternascie: 00 poznaliśmy odczyt inflacji u naszych zachodnich sąsiadów. To ważne dane z perspektywy przyszłych woli EBC. W czerwcu (według wstępnych wyników) ceny rosły w rytmie 0, czterech procent m/m i jednej procent r/r. W obu przypadkach dynamika jest większa niż recenzje.

##

GPW już przy pobliżu kreski. Traci też Europa

Maciej Rynkiewicz, godz. 13: 05

Inwestorzy na krajowym sektorze akcji zdecydowali sie zrealizować male zyski wraz z pierwszej części dnia. Upadki indeksów przyszły do nas z Zachodu.

Indeks WIG30, po stosunkowo udanym starcie, walczy o utrzymanie wczorajszego poziomu zamknięcia. Rzuca się w slepia przede wszystkim słabość części największych banków – Alior gubi około dwa, 5 %, mBank miejsce procentowy skromniej, pół % spada PKO BP.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Marniej radzą samemu posiadacze mniejszych spółek. Ekipa WIG50 gubi już przeszlo pół procent (ponownie bardzo słabo radzi sobie Trakcja, spadając na temat około 3 procent), pod kreską jest też szeroki WIG250. Dochody z na całym rynku wynoszą już 220 milionów złotych.

Pogorszenie nastrojów nastąpiło również w Europie jak i równiez – w podobny sposób w Warszawie a mianowicie najważniejsze indeksy wahają się w pobliżu wczorajszych zamknięć. Nieco marniej od oczekiwań wypadły wskaźniki koniunktury gospodarki polski w zonie euro. Zbyt godzinę pojawią się informacje o inflacji w Niemczech.

Raczej neutralnie na europejskim tle wypada dziś brytyjski FTSE100. Kierownik tamtejszego banku centralnego po wywiadzie gwoli BBC zapowiedział, że stopy procentowe mogą wzrosnąć jeszcze w tym roku, jednakze skala podwyżki będzie ograniczona. Mark Carney uzasadnił wlasne prognozy lepszym od oczekiwań zachowaniem brytyjskiej gospodarki.

Kierownik Fed nie przestraszył inwestorów w Europie. Dzieki GPW…

Maciej Rynkiewicz, pora 9: 10

Po słabej sesji w Azji najważniejsze indeksy na starym kontynencie rozpoczynają dzień nieznacznie powyżej kreski. Na posiadaczach dzialaniu nie zrobiły większego wrażenia słowa Jamesa Bullarda, szefa Fed sposród St. Louis.

Podobne nastroje panują na krajowej GPW. Indeks WIG30 co prawda rozpoczął od symbolicznej straty, aczkolwiek z minuty na minutę kondycja kupujących jest coraz lepsza. Odrobine gorzej jakim sposobem do tej pory radzą sobie posiadacze mniejszych spółek.

Notowania indeksu WIG30 podczas dzisiejszej sesji

W czasie nocnej części sesji sporo zamieszania w rynkach wprowadził James Bullard. Szef Fed z St. Louis przy wywiadzie na rzecz telewizji Fox Business Network powiedział, że inflacja w USA może wrócić az do 2 procent, a poziom bezrobocia poniżej 6 % jeszcze polski. Ogłosił też, że spodziewa się pierwszej podwyżki stóp procentowych nadal do końca marca przyszłego roku, to znaczy wcześniej niż zakłada rynkowy konsensus.

Słowa Bullarda w gruncie rzeczy nie są niczym zaskakującym. Rynki bardzo dobrze znają poniewaz jego poglądy. Szef Fed z St. Louis zaliczany jest to frakcji umiarkowanych jastrzębi, tuż obok Narayany Kocherlakoty i Esther George. Wskazane jest też dodać, że Bullard podczas tej kadencji jest niegłosującym członkiem FOMC. Niemniej jednak reakcję w słowa ekonomisty widać było na rynkach FI i FX.

Sesja w Europie startuje się poniekad przy pustym kalendarzu makro. Inwestorzy czekają dziś głównie na wskaźniki koniunktury gospodarki kraju w zonie euro oraz inflacji konsumenckiej w Niemczech.

Poprawa nastrojów na GPW? Sprawdź, lub są na to szanse

Paweł Zawadzki, pora 22: dziesieciu, 26. czerwca

Odbicie indeksów na Wall Street, bliskość psychologicznego poziomu wsparcia w wykresie WIG20 oraz zbliżający się skraj miesiąca, kwartału i półrocza to faktory, które maja obowiazek zachęcić krajowych graczy az do kupowania dzialaniu.

Wczorajsza sesja na amerykańskich giełdach wraz z pewnością przyspieszyła puls niejednemu inwestorowi. Wbrew mieszanych, aczkolwiek raczej neutralnych w wymowie, danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych (nowo zarejestrowani bezrobotni, dochody i wydatki Amerykanów), główne indeksy Wall Street w pierwszych minutach handlu dosłownie zanurkowały.

Tłumaczono to przede wszystkim słowami Jamesa Bullarda, szefa oddziału Fed wraz z St. Louis, który powiedział, że Rezerwa Federalna dzieki pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA może zdecydować się już w pierwszym kwartale 2015 roku, czyli wcześniej niż wynika to z rynkowych szacunków. Aktualnie większość ekspertów oczekuje, że Fed w taki krok zdecyduje się mniej więcej w połowie przyszłego roku.

Przestraszeni przez Bullarda wspólnicy doszli az do siebie już dwa kwadranse po otwarciu handlu w Wall Street. Mniej więcej wtedy amerykańskie indeksy wyznaczyły dzienne minima. Później sposród godziny w godzinę poprawiały swoje notowania. Choć całości strat odrobić się nie zaakceptowac udało, to wszystkie kończyły znacznie wyżej niż znajdowały się, gdy sesję zamykała giełda na warszawskim rynku.

Zobacz, jakim sposobem przebiegała czwartkowa sesja dzieki Wall Street Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

WIG20 środowe notowania kończył sposród niemal 0, 8-procentową stratą i tylko rzutem na taśmę obronił psychologiczny poziom 2. czterysta punktów. Zdaje się więc, że bliskość istotnego pomocy na jego wykresie jak i równiez wyraźna naprawa nastrojów dzieki Wall Street powinny przekonać rodzimych zawodników do nabywania akcji i podjęcia próby odrobienia chociaz części trzydniowej przeceny, w trakcie której WIG20 obsunął się o około 3 %.

Tym bardziej, że po zdobyciu przez rząd wotum powierzenia, znacznie zmniejszyło się niebezpieczenstwo przedterminowych wyborów w Polsce, a po witrynie kupujących stoi również układ kalendarza. Do końca miesiąca, kwartału, a także półrocza pozostały już zaledwie dwie sesje, dlatego jest to kolejny moment gwoli funduszy inwestycyjnych na podciągnięcie swoich wyników, czyli tak zwany _ window dressing _.

Obrona wsparcia na poziomie dwa. 400 punktów w przypadku indeksu grupującego 20 największych spółek z GPW to dobry znak, ale nawet jego sforsowanie nie zaakceptowac przekreśliłoby szans na refleks. Kolejne ważne wsparcie to bowiem obszar 2. 370-2. 380 punktów i to właśnie przeklucie jego dolnego ograniczenia otworzyłoby indeksowi drogę w kierunku dwa. 300 punktów, a także zaburzyło średnioterminowy układ sił na WIG20.

Piątkowe kalendarium publikacji ekonomicznych nie jest zbyt obszerne, lecz znajdują się w nim czesci, na które inwestorzy sposród pewnością będą czekać. Pierwszy z nich to wstępne dane na temat inflacji konsumenckiej w Niemczech. Drugi to indeks obrazujący nastroje Amerykanów. W najbliższym czasie większość danych makro będzie rozpatrywana pod kątem ich ewentualnego wpływu dzieki luzowanie strategii monetarnej za posrednictwem EBC i jej zaostrzanie przez Fed.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy