Świętokrzyskie: Przy powodzi ucierpiało 6, siedmiu tys. rodzin

Świętokrzyskie: Przy powodzi ucierpiało 6, siedmiu tys. rodzin
27 lipca, 2020
Category: inne

Około szesc, 7 tys. rodzin według wstępnych szacunków ucierpiało po województwie świętokrzyskim w wyniku powodzi. Woda zalała 59 miejscowości – poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka wojewody Agata Wojda.

Najwięcej pokrzywdzonych jest przy Sandomierzu a mianowicie ok. dwa tys. gospodarstw, w gminach Łubnice – 1200 i Nowy Korczyn – 500.

Powodzianie składają już do ośrodków pomocy społecznej obserwacje o zasiłki. Ośrodki przeprowadzają wywiady środowiskowe i przesyłają decyzje o zapotrzebowaniu sluzace do urzędu wojewódzkiego, który przesyła je az do Ministerstwa Finansów. Dotychczas sluzace do urzędu wpłynęły wnioski wraz z sześciu gmin na kwotę 1, trzy mln zł.

Ze wstępnego bilansu urzędu wojewódzkiego wyplywa, że po województwie świętokrzyskim ewakuowano 5746 osób. Woda zalała 59 miejscowości, 95 km dróg, 3 km torów. Na zalanych terenach mieszka wiecej niz 20, 2 tys. osób. Trudno jeszcze oszacować liczbę utraconych domów, będzie to można ocenić po zejściu wody.

Wisła powoli opada. W Sandomierzu i Zawichoście nadal przekroczone są stany alarmowe, zas w Szczucinie i Karsach woda wydaje sie byc poniżej stanów alarmowych i utrzymuje się w stanach ostrzegawczych.

Jakim sposobem powiedział PAP oficer prasowy sandomierskich strażaków Bogusław Karbowniczek niebezpieczeństwo wraz z strony zalewania okolicznych terenów przez Wisłę zostało zażegnane. Woda przy rzece opada w tempie 1-2 cm na godzinę.

Od kilku dni w Sandomierzu zbytnio pomocą wysokowydajnych sprowadzonych wraz z Niemiec pomp usuwana wydaje sie woda, która przesiąka za posrednictwem wały w okolicy huty szkła i sąsiadującego z zakładem osiedla Baczyńskiego. W zalanym obszarze nie wszędzie można już dopłynąć łodziami – niebezpieczeństwo stwarzają metrów. in. odsłaniane fragmenty ogrodzeń posesji. Historyczna część Sandomierza nie uległa zalaniu i woda nie zaakceptowac zagroziła zabytkom. Jak poinformował sandomierski oddział PTTK, kazde zabytkowe obiekty są czynne i dostępne dla zwiedzających.

Z powodu utrzymującego się wysokiego poziomu wody w Wiśle nie można na razie wypompowywać wody z podtopionych budynków na terenie powiatu sandomierskiego. „Wypompowywanie wody z gospodarstw, budynków i pierwotnego osuszanie rozpocznie się wówczas wówczas, gdy woda przy Wiśle opadnie jeszcze o ok. czterdziesci cm. Wówczas kiedy woda opadnie co najmniej do poziomu alarmowego, wypompowywanie będzie bezpieczne” – powiedział Karbowniczek.

Starosta buski Jerzy Kolarz zdecydował we wtorek o dowołaniu alarmu powodziowego w powiecie. Niepokojące są jednak recenzje wskazujące w możliwe opady. Od poniedziałku w powiecie pracują gminne zespoły szacujące szkody. Duze straty są w uprawach rolnych; ciecz nie przerwała wałów, lecz wiele tysięcy hektarów upraw zostało zniszczonych przez opady i wodę gruntową. Wedlug starosty wysoki stan wód nie umozliwi na prace na polach jeszcze za posrednictwem kilka tygodni, więc w tym roku straty są już nie zaakceptowac do odrobienia.

Mieszkańcy dotkniętych powodzią gmin Wiślica, Pacanów i Oryginalny Korczyn wracają do domów i rozpoczynają porządki. Zwożone są zwierzęta. Rozpoczęło się sprzątanie szkoły w Nowym Korczynie, żeby od przyszłego poniedziałku zajecia mogły się odbywać chociaż na piętrze. Straty będą także po infrastrukturze drogowej.

W powiece staszowskim rozpoczęło się ewidencjonowanie zalanych terenów – mają być robione m. in. zdjęcia aeronautyczne – a takze wstępne szacowanie szkód. Przygotowywane jest także dezynfekcja gospodarstw. Jak powiedział PAP wicestarosta staszowski Andrzej Kruzel chlopi z terenów, z których zeszła już woda rozpoczynają porządkowanie domów i budynków gospodarczych.

Wójt gminy Łubnice Anna Grajko powiedziała PAP, że woda z zalanych terenów schodzi bardzo stopniowo. W zalanych domach przebywa około 800 osób, sluzace do większości można już dotrzeć ciężarówkami, lecz do około 200 pomoc dostarczana wydaje sie łódkami, co jest bardzo trudne, bowiem przez płycizny łódkę powinien przeciągać ciągnik.

Wójt dodała, że otrzymuje telefony wraz z ofertą pomocy od przedsiebiorstw, osób wlasnych i gmin. Urząd Gminy Łubnice otworzył rachunek ponizej nazwą „Pomoc dla powodzian” 9185170007 0060 0600 0026 0127

Wójt podziękowała też za pełną ofiarności wsparcie ludziom poszkodowanym w wyniku powodzi, wszystkim służbom biorącym udział w akcji: strażakom, wojsku, policji, ratownikom medycznym i mieszkańcom. „Wasz profesjonalizm, sprawna organizacja, natomiast przede wszystkim ogromna odpowiedzialność jak i równiez odwaga, sprawiły, że udało się opanować zagrożenie” a mianowicie napisała w serwisie internetowej gminy.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski na najbliższej sesji rady miasta zwróci się do radnych o zgodę w wsparcie finansowe jednej ze szkół, poszkodowanych podczas powodzi w Sandomierzu. Od soboty we wszystkich kieleckich szkołach zbierane są dary gwoli powodzian.

Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach w ramach akcji „Pro bono dla powodzian” organizuje po każdy czwartek do końca czerwca, od godz. czternascie do 16 w swoim lokalu w Kielcach przy ul. Św. Leonarda 1/30 dyżury adwokatów, w zakresie których będą udzielane bezpłatne porady sadowe dla osób poszkodowanych za posrednictwem powódź.

Rzecznik świętokrzyskiej policji Zbigniew Pedrycz powiedział PAP, że policja nie zanotowała żadnych przypadków szabrownictwa w terenach powodziowych. (PAP)

agn/ wkr/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy