Święty Mikołaj hojny dla niedźwiedzi

Święty Mikołaj hojny dla niedźwiedzi
27 lipca, 2020
Category: gielda

Od duzych spadków rozpoczął się wtorkowy handel dzieki europejskich giełdach. Nasze indeksy początkowo wykazywały na tę atmosferę pewną odporność. Jednakze pogarszające się nadal nastroje zmusiły warszawskie byki do kapitulacji. WIG20 skończył dzień poniżej 2400 punktów.

Na otwarciu indeksy w Paryżu i Frankfurcie traciły na około 1-wsza proc. Na inwestorach wrażenie zrobiły cos znacznie wiecej anizeli tylko poniedziałkowe spadki na Wall Street, ale także poranne niemal piec, 5 proc. tąpnięcie wskaźnika w Szanghaju i kolejne złe dane z Niemiec, tym razem dotyczące słabnącego eksportu i importu. Wydarzeniem był też wiecej niz 13 proc. spadek indeksu w Atenach.

Nasz indeks największych spółek trzymał się na tym tle bardzo dobrze, zniżkując jedynie na temat około 0, 5 proc., aż az do wczesnego popołudnia. Gdy jednak CAC40 tracił już jednej, 7 proc., a DAX 1, 5 proc., jak i równiez u nas pojawiła się w wyzszym stopniu zdecydowana podaż, spychając WIG20 o wiecej niz 1, 5 proc. pod spodem kreskę. Wpływ na jej pojawienie się miał też niewątpliwie popołudniowy spadek kontraktów na S&P500 niemal 1 procent.

Bardzo interesująco przedstawiała się europejska branżowa mapa spadkowiczów. Różniła się nieco od amerykańskiej, na której w poniedziałek dominowały przedsiebiorstwa wydobywcze jak i równiez przewoźnicy kolejowi. Poza naftowymi potentatami, jakim sposobem Total czy BP i wydobywczymi, jakim sposobem BHP jak i równiez Rio Tinto, nadal przy czołówce znajdowały się firmy związane wraz z budownictwem i materiałami budowlanymi, między pozostalymi Lafarge, Heidelberg, Acciona.

Nie brakowało w tym gronie pracownik energetyki jak i równiez firm metalurgicznych. Nowością była spora przecena sieci komercyjnych. Poza znajdującym się od czasu pewnego periodu w duzych kłopotach Tesco, którego akcje taniały momentami o czternascie proc., równo pod kreską znalazły się też papiery Carrefour jak i równiez hiszpańskiej Distribuidora International.

Ciezko z takimi tendencjami nie zaakceptowac wiązać przekraczającej 4, piec proc. przeceny akcji Eurocash, niemal 3 proc. spadku walorów PGE i dwa proc. zniżki Tauronu. Dzieki kłopoty sygnalizowane przez Tyssena i Arcelor, niewrażliwa były natomiast papiery JSW, które przez większą część dnia zyskiwały około 1 proc. i pomijajac KGHM, należały do wyjątków w zespole WIG20. Akcje tej innej spółki trzymały się blisko poniedziałkowego zamknięcia, podobnie jak kontrakty na miedź. Dopiero pod koniec dnia uległy niespełna 1-wsza proc. przecenie. Na razie tu i tu możemy mówić jedynie na temat próbie powstrzymania negatywnej sklonnosci. Dobrą passę przerwały jakkolwiek walory PKN Orlen, tracąc wczesnym popołudniem ponad dwa procent.

Przy gronie średnich firm również zdecydowanie przeważali spadkowicze. Zyskujących na wartości było około dziesięciu. Wśród nich wyróżniały się rosnące po około 3 proc. akcje Famuru i Forte. O wiecej niz 2 proc. w górę szły papiery Energi, jednak niemal tyle samo traciły walory Enei. Przecenę kontynuowały tracące przeszlo 1 proc. akcje ZE PAK. Przesunięcie terminu debiutu Wiedźmina trzech skutkowało przekraczającym 3 proc. spadkiem papierów CD Projekt, przy bardzo dużych obrotach. Przez chwile zniżka sięgała niemal dziesiec proc.

Początek handlu na Wall Street pozbawił byki złudzeń. Przekraczające 1 proc. spadki ów indeksów pogłębiły przecenę na starym kontynencie, w przypadku CAC40 do wiecej niz 2, piec proc. Na Warszawę nie zaakceptowac działały aczkolwiek aż tak destrukcyjnie. WIG20 ostatecznie stracił 1, 39 proc., WIG30 spadł na temat 1, 31 proc., WIG o 0, 97 proc., WIG50 o 0, 16 proc., zas WIG250 na temat 0, 44 proc. Obroty wyniosły odrobine ponad miliard złotych.

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW w
  • Indeksy giełd na świecie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy