Włochy: Papież na Lampedusie: prosimy o przebaczenie za obojętność

27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi papieska homilia #

08. 07. Rzym (PAP) – Papież Franciszek podczas wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa w poniedziałek oddał hołd 20 tysiącom uchodźców z Afryki, którzy w ciągu ćwierćwiecza utonęli w drodze do Włoch. Potępił zanik braterskiej odpowiedzialności i prosił o przebaczenie zbytnio obojętność.

Franciszek mówił przy homilii w czasie mszy dzieki stadionie z udziałem dziesieciu tysięcy osób, że dzieki świecie doszło do „globalizacji obojętności”.

Msza miała rys liturgii pokutnej, której emblematem były fiolkowe szaty. Odprawiono ją tuz przy ołtarzu zbudowanym z łodzi uchodźców, pomalowanej w kolory włoskiej flagi. Z drewna z łodzi wykonano również papieski pastorał i kielich mszalny.

Papież wyjaśnił intencję swej podróży, która przebiegła pod emblematem prostoty jak i równiez skromności: „Imigranci zginęli w morzu, na łodziach, które zamiast prowadzić po drodze perspektywie przyniosły śmierć. Kiedy kilkanascie tygodni wstecz usłyszałem tę wiadomość, która niestety sporo razy się powtórzyła, firmowa myśl powracała stale, jak cierń przy sercu przynoszący cierpienie”.

„Poczułem, że muszę przyjechać tutaj, by się modlić, by dokonać gestu bliskości, jednak również, aby rozbudzić nasze sumienia, by to, jak się wydarzyło, już się nie powtórzyło” – dodał.

Franciszek pozdrowił muzułmańskich imigrantów, którzy rozpoczynają ramadan, jak i równiez życzył wykladzinom „obfitych owoców duchowych”. „Kościół jest blisko was przy poszukiwaniu w wyzszym stopniu godnego życia dla was i waszych rodzin” a mianowicie zapewnił. Podkreślił, że przybył na wyspę, by „wstrząsnąć sumieniami wszystkich” i nakłonić do zmiany postaw wobec dramatu imigracji.

Papież mówił o uchodźcach: „Ci polscy bracia jak i równiez siostry starali się uciec z trudnych sytuacji, zeby znaleźć trochę spokoju i pokoju; szukali lepszego obszaru dla siebie i dla wlasnych rodzin, jednak znaleźli śmierć”. „Ileż razy ci, którzy szukają tego rodzaju miejsca, nie zaakceptowac znajdują zrozumienia, gościny, solidarności” – zaznaczył.

„Prosimy Pana o łaskę płaczu morzem naszą obojętnością, nad okrucieństwem, które jest na świecie, w naszej firmy, także w tych, którzy anonimowo podejmują decyzje społeczno-ekonomiczne, otwierające drogę do dramatów takich jak ten” – powiedział papież. „Kto płakał zbyt tych osób na łodziach, za młode matki wraz z dziećmi? ” – pytał.

„Kto jest odpowiedzialny zbyt krew grono braci i sióstr? +Nikt! + a mianowicie wszyscy tak odpowiadamy. +Ja nie, moja osoba nie posiadam z tymze nic wspólnego, to pozostali, na pewno nie zaakceptowac ja+” – dodał.

Wyraził ubolewanie z powodu utraty poczucia braterskiej odpowiedzialności: „Patrzymy w zmarłego brata leżącego w skraju mily, pomyślimy: +Biedaczek+ i idziemy dalej, poniewaz to nie jawi sie byc nasza rzecz i odczuwamy, że jesteśmy w porządku”.

Zauważył, że kultura dobrobytu odbiera wrażliwość na wołania o pomoc i prowadzi do tego, że osoby przyzwyczają się do cierpienia innych.

Homilię zakończył słowami: „Prosimy na temat przebaczenie za obojętność wobec wielu braci i sióstr, prosimy o przebaczenie zbyt tych, którzy się od czasu nich odwrócili, zamknęli się w swoim dobrobycie, wywołującym znieczulicę. Prosimy na temat przebaczenie za tych, którzy swymi decyzjami podejmowanym przy wymiarze światowym stworzyli sytuacje prowadzące sluzace do tych dramatów”.

Włoskie publikatory zwracają uwagę na sugestywną symbolikę pierwszej pielgrzymki owego pontyfikatu. Jej celem, zauważa się, wydaje sie byc jedna z najmniejszych wysp na Morzu Śródziemnym, przeżywająca ogromne problemy.

Lampedusa wydaje sie miejscem największego kryzysu humanitarnego w Europie, natomiast także wielu tragedii. Przypływają tam tysiące uciekinierów wraz z całej Afryki. Władze Włoch z trudem radzą sobie wraz z masowym napływem uchodźców i od lat daremnie usiłują przekonać wszystkich tych popularnych partnerów, że to, co dzieje się u pierwotnego brzegów, odnosi sie do całego kontynentu i postuluje podjęcia wspólnych działań, gdyż Lampedusa, oraz nawet Włochy, nie są ostatecznym obiektem Afrykanów.

W ostatnich latach część uciekinierów, przede wszystkim sposród Tunezji, odesłano do ich krajów.

Dzieki prośbę papieża wizyta miała możliwie najskromniejszy przebieg. Zażyczył on sobie, by towarzyszyło mu jedynie kilka osób i to zarówno sposród grona duchowieństwa, jak i lokalnych władz. Żadnych polityków jak i równiez kościelnych hierarchów, żadnego ceremoniału, żadnego oficjalnego powitania – takie było życzenie Franciszka.

Nowy papiez wypłynął przy morze dzieki pokładzie statku patrolowego straży przybrzeżnej, którym w ciągu ostatnich 8 lat sprowadzono na ląd 30 tysięcy uchodźców sposród dryfujących łodzi i stateczków. Papież, któremu towarzyszyło 120 kutrów rybackich, rzucił po morze wieniec z białych i żółtych chryzantem w hołdzie ofiarom.

Rozmawiał też z grupą imigrantów sposród tamtejszego ośrodka pomocy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/