Włochy: Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd atakuje instytucje państwa

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Ignoranci bez kultury politycznej, wywrotowcy podżegający do nienawiści a mianowicie tak włoscy politolodzy i komentatorzy oceniają parlamentarny Ruch Pięciu Gwiazd byłego komika Beppe Grillo. Przystąpił pan ostatnio sluzace do pełnego inwektyw ataku w instytucje państwa.

W ostatnich dniach ta populistyczna formacja zażądała oficjalnie impeachmentu prezydenta Giorgio Napolitano, zarzucając mu złamanie konstytucji poprzez stworzenie „prezydenckiego rządu” Enrico Letty wraz z wykluczeniem udziału mniejszych sił, wyeliminowanie wyborców z rozmów na temat reform, a także ingerencje po wymiar sprawiedliwości.

Atak w 88-letniego szefa państwa potępiła większość sił politycznych w kraju. „Grillini”, jak nazywani są działacze obrotu, usiłowali w ostatnim czasie zablokować prace parlamentu, wywołując awanturę w Izbie Deputowanych podczas dyskusji nad ustawą o podatkach i finansach oraz przy komisji konstytucyjnej w czasie dyskusji na temat ordynacji wyborczej.

Na tych incydentach przewodnicząca Izby Deputowanych Laura Boldrini, która zarzuciła parlamentarzystom „działalność wywrotową” i „dyktatorskie zapędy”, została nazwana za posrednictwem członków ruchu „przeszkodą gwoli demokracji”. Zbytnio skandal media uznały internetowy wpis Beppe Grillo, który zapytał swoich sympatyków, co zrobiliby, gdyby znaleźli się z Boldrini sam dzieki sam w samochodzie. Wywołało to falę obraźliwych komentarzy, które szefowa Izby podsumowała następująco: „Jego zwolennicy to potencjalni gwałciciele”.

Nagłośniono też przypadek spalenia przez działacza tego ugrupowania książki wspanialego publicysty i pisarza Corrado Augiasa z kolei, że skrytykował ludzi Grillo w tele-wizji.

W poniedziałek na łamach największych gazet komentatorzy piszą, że po Ruchu Pięciu Gwiazd sluzace do głosu doszło wręcz chamstwo i prostactwo. Z utrapieniem odnotowują też, że cały kraj i media muszą zajmować się „bufonadami” swoim działaczy. To często, podkreśla się, jednostki znikąd, którzy dopiero w tej chwili ukazują swe oblicze jak i równiez sympatie, w przykład gwoli reżimu Mussoliniego.

Im zależy tylko dzieki chaosie i „rozbiciu systemu”, a nie na reformach – ocenia dziennik „La Stampa”.

Profesor filologii i publicysta Luciano Canfora zaapelował na łamach dziennika „La Repubblica” do całej włoskiej prasy, aby przestała nagłaśniać wybryki Beppe Grillo i jego sympatyków. Zwrócił uwagę na kompletną jego zdaniem ignorancję ludzi naszej formacji. Jak stwierdził, działacz ruchu, który publicznie spalił książkę Augiasa, nie wie nawet zapewne, kim był minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels, inicjator palenia książek.

Publicysta „Corriere della Sera” zarzucił ugrupowaniu stosowanie „niecywilizowanego” języka, wiecej przypominającego pełne wulgaryzmów rozmowy uczestników reality show Szeroki Brat.

To występujące przeciwko całej klasie politycznej ugrupowanie powstało po 2009 r. na fali popularności wieców organizowanych przy całych Włoszech przez komika Beppe Grillo.

Ruch na raz glówny wszedł do parlamentu wedlug wyborach po lutym 2013 roku i zdobywszy 25 procent mandatów w parlamencie stał się jedną sposród najważniejszych sił politycznych w polsce. Nie określa się jako partia, lecz „wolne stowarzyszenie obywateli”. Jego podstawowym hasłem, które zjednało mu kilka milionów zwolenników, jest rozbicie obecnej skompromitowanej „kasty” politycznej, uwikłanej po skandale i afery pieniezne, oraz sprzeciw wobec aktualnej struktury państwa.

Pięć gwiazd widniejących przy nazwie odnosi się sluzace do pięciu tematów szczególnie ruchowi bliskich. To woda, środowisko, transport, rozwój i inwencja. Ruch, występujący jawnie przeciwko polityce Ue, domaga się też referendum, w którym obywatele mieliby wypowiedzieć się, czy chcą wyjścia panstwie ze tereny euro. Pod spodem takim hasłem „grillini” pójdą też sluzace do wyborów az do Parlamentu Europejskiego w maju.

Jedną sposród głównych stref działalności formacji Beppe Grillo jest siec. Jako osoba skazana pełnomocnym wyrokiem zbytnio spowodowanie przypadku drogowego wraz z skutkiem śmiertelnym Grillo nie zaakceptowac kandydował do parlamentu. W internecie dokonał on selekcji wywodzących się zza polityki kandydatów do parlamentu, tam też zamieszcza polityczne manifesty jak i równiez apele.

Zbytnio swych przeciwników uważa cos znacznie wiecej anizeli tylko polityków kazdego partii, ale także włoskich dziennikarzy, których bojkotuje, uważając, że idą oni na pasku ugrupowań i władzy. Stworzył czarną listę redaktorów, swoich wrogów. Rozmawia prawie wyłącznie sposród prasą zagraniczną.

Tajemniczą osobą jest numer 2 Ruchu Pięciu Gwiazd, jego współzałożyciel Gianroberto Casaleggio, nazywany swoim guru. Tenze przedsiębiorca jak i równiez informatyk wydaje sie ideologiem formacji i duzym piewcą możliwości, jakie polityce daje globalna siec.

Zdaniem komentatorów duet Grillo-Casaleggio coraz bardziej zagraża wymagającemu porzadku procesowi wyprowadzania kraju sposród głębokiego krachu finansowego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jhp/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy