Wojna dzieki Ukrainie. Rosjanie zajmują nastepne miejscowości. Jakie mozliwosci zrobi UE?

Wojna dzieki Ukrainie. Rosjanie zajmują nastepne miejscowości. Jakie mozliwosci zrobi UE?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Ukraina nie skorzysta z korytarzy humanitarnych, na temat których otwarcie apelował az do prorosyjskich rebeliantów na wschodzie kraju prezydent Rosji Władimir Putin. Tymczasem ukraińskie wojska opuściły dwa miejscowości w przedmieściach Ługańska. Według żołnierzy, zostały ów kredyty całkowicie stare przez rosyjskich wojskowych. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk stwierdził, że obecność rosyjskich wojsk w jego kraju oznacza, że prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wojnę w Europie. _ – Oczekujemy od momentu świata poszczególnych i wydajnych działań _ – stwierdził.

Aktualizacja 21: 05

_ – Niezależnie od tego, po jak pięknych barwach opisywano by owe korytarze, na temat których mówią w Federacji Rosyjskiej i w mediach ugrupowań terrorystycznych, tak naprawdę ich nie ma _ – powiedział dzieki konferencji prasowej.

Łysenko podkreślił, że ukraińskie wojska, które walczą po Donbasie, nie poddadzą się, jak pragneliby tego przeciwnicy. _ Ukraina nie jest gotowa do składania broni jak i równiez padania na kolana przed agresorem. Będziemy walczyć az do końca i zwyciężymy _ – ostrzegł.

Putin zaapelował do rebeliantów o jawnie korytarza humanitarnego dla otoczonych oddziałów armii ukraińskiej w ciagu nocy z czwartku na piątek. Wkrótce na tym przywódca prorosyjskich separatystów w Donbasie Ołeksandr Zacharczenko zgodził się na otwarcie takowego korytarza, jednak pod warunkiem, że ukraińscy żołnierze oddadzą ciężką broń i amunicję.

Siły ukraińskie objete są od czasu kilku dzionki przez oddziały prorosyjskie przy Iłowajsku przy obwodzie donieckim. Znajdują się tam zwlaszcza ochotnicze bataliony podlegające MSW. Od paru dni władze obiecują dywanom wsparcie, jednak żołnierze twierdzą, że go nie otrzymują. W Kijowie odbyło się nawet kilka demonstracji, w których domagano się udzielenia żołnierzom natychmiastowej pomocy.

_ – Pies z kulawa noga nie mówi, że wydaje sie tam nieco, ale nie powinno sie dramatyzować: skoro tylko będzie możliwość – zas ciągle jej szukamy – chłopaki niewatpliwie dostaną calosc, czego potrzebują, w tym także wsparcie _ – powiedział Łysenko.

Relacjonując walki na wschodzie panstwie, rzecznik poinformował, że najcięższe toczą się w rejonach wsi Zołote i Hirske w obwodzie ługańskim, dzieki przedmieściach Ługańska, w rejonie miejscowości Nowoswitliwka i Chriaszczuwate oraz wokół Doniecka, Iłowajska, Marjinki, Starobieszewa i Ołeniwki w obwodzie donieckim.

Az do starć przystaje także przy południowo-wschodniej części obwodu donieckiego, w rejonach zajętego przez Rosjan w czwartek Nowoazowska nad Morzem Azowskim.

W położonym 44 km w zachód od tego przygranicznego miasta portowym Mariupolu siły ukraińskie z pomocą mieszkańców budują linie obrony i okopy. Według Łysenki mieszkańcy Mariupola masowo zgłaszają się az do wojskowych komend uzupełnień, _ wyrażając chęć obrony swego miasta zanim inwazją rosyjskiej armii _.

Mariupol leży na trasie od granicy z Federacją Rosyjską sluzace do okupowanego poprzez nią od marca ukraińskiego Krymu.

Setka rosyjskich żołnierzy nie żyje? Jest odpowiedź

Dwoje przedstawicieli Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji a mianowicie Ełła Polakowa i Siergiej Kriwienko – poinformowało przy czwartek, że ponad 100 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 300 zostało kontuzjowanych 13 sierpnia na wschodzie Ukrainy.

Powołując się na świadków jak i równiez rodziny poległych, podali te banki, że stało się to w walkach w pobliżu miejscowości Sniżne w obwodzie donieckim, wówczas gdy konwój ciężarówek z amunicją został ostrzelany z systemów rakietowych Grad.

_ a mianowicie Brednie, które nagłaśniają w ostatnim czasie nasi _ ideowi bojownicy o banknoty _, zasługują tylko dzieki uwagę wraz z strony Rosyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego _ a mianowicie oświadczyło duze rangą źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, cytowane przez agencję Interfax.

Rozmówca agencji zauważył, że Komitet Matek Żołnierzy Petersburga, którym kieruje Polakowa, został przez Ministerstwo Sprawiedliwości FR wpisany do rejestru _ zagranicznych agentów _.

_ a mianowicie Wszystkie oświadczenia tej organizacji na temat rzekomej masowej śmierci rosyjskich militarnych na Ukrainie z powołaniem się w _ własne źródła _ nie są niczym innym niż cytowaniem zasobów informacyjnych ukraińskich propagandzistów. My je też doswiadczamy _ a mianowicie oznajmiło źródło Interfaksu.

We wtorek Polakowa poinformowała, że do Petersburga przywieziono dużą liczbę rannych rosyjskich żołnierzy i że Komitet Matek Żołnierzy, struktura pozarządowa broniąca praw człowieka w siłach zbrojnych FR, próbuje wyjaśnić, gdzie wam wojskowi zostali ranni.

Kolejne miejscowości Ukraińskie kapitulują

Dowódca batalionu Ajdar Serhij Melnyczuk powiedział, że jego podlegli opuścili Chriaszczuwate i Nowoswitłowkę, ze względu na znaczną przewagę konkurenta, nie tylko liczebną, ale także lepsze wyszkolenie i pomoc wywiadu. W jego mniemaniu, w działaniach rosyjskich militarnych widać doświadczenie z Czeczenii.

Zdaniem ukraińskich wojskowych, miejscowości Chriaszczuwate i Nowoswitłowka zostały w ten sposób całkowicie zniszczone.

_ – Do 789 wzrosła liczba ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli przy trwających od czasu kwietnia walkach ze wspieranymi z Rosji separatystami na wschodzie kraju – _ poinformował w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego jak i równiez Obrony (RBNiO) Ukrainy, Andrij Łysenko. Jedynie w ciągu ostatniej doby śmierć poniosło 10, a rannych zostało 30 militarnych.

Rzecznik przekazał, że Rosjanie zaminowują Nowoazowsk w południowo-wschodniej części obwodu donieckiego, tuz przy granicy z Rosją, który zajęli po czwartek. – _ Po zajętym poprzez wojska rosyjskie Nowoazowsku zaminowywane są dzielnice mieszkaniowe. Miasto patrolowane wydaje sie przez żołnierzy rosyjskich jak i równiez bojowników tak zwanym. Donieckiej Republiki Ludowej _ – oświadczył Łysenko.

Rosjanie weszli az do Nowoazowska po czwartek. RBNiO oświadczyła wówczas, że siły ukraińskie musiały wycofać się, by ratować życie żołnierzy. Do miasta wkroczyły dwie rosyjskie kolumny, w których znajdowały się czołgi, transportery opancerzone i inne wozy.

Nowoazowsk ma strategicznie położenie nad Polskim morzem Azowskim, w trasie między Rosją zas zaanektowanym przez nią Krymem. Położony na zachód od Nowoazowska Mariupol, ważne ukraińskie miasto portowe, przygotowuje się do obrony przed Rosjanami.

Zachód nie istnieje dowodów_ _

_ a mianowicie Rosję nie zaakceptowac pierwszy raz oskarża się o wtargnięcie na Ukrainę, ale zadna osoba nie prezentuje faktów _ – oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na rozmowach wraz z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem.

_ Praktycznie od czasu początku ukraińskiego kryzysu zarzucają nam, że to nasza firma jesteśmy wszystkiemu winni. Jednak ani razu nie zaprezentowano nam faktów _ a mianowicie powiedział Ławrow. Wspomniał, że Zachód wskazywał m. in. mające potwierdzić zarzuty w stosunku do Rosji dzieki zdjęcia z kosmosu, które _ okazały się grami komputerowymi _.

Rosji nie zaakceptowac przedstawiono faktów, które potwierdzałyby wtargnięcie na Ukrainę, ani innych zarzutów – oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji jak i równiez dodał, że wydaje mu się, iż _ chowanie faktów wydaje sie cechą charakterystyczną USA jak i równiez szeregu państw europejskich przy odniesieniu dodatkowo, co przebieg zdarzen się w Ukrainie _.

Ławrow powiedział też, że Kijów już od pięciu dni nie zaakceptowac odpowiada w rosyjską notę w sprawie innego konwoju sposród pomocą humanitarną i że Moskwa wystosowała kolejną notę w tej sprawie.

Zamiast trafić do rosyjskiej niewoli woleli się wysadzić

Dwóch ukraińskich oficerów wysadziło się w powietrze, zabijając dwunastu rosyjskich żołnierzy, którzy chcieli wziąć ich do niewoli – podało Ministerstwo Obrony w Kijowie. Zabici Rosjanie to wojskowi 331. pułku desantowego w rosyjskiej Kostromie.
Az do zdarzenia doszło w poniedziałek, jednak resort obrony nie zaakceptowac informuje o jego rejonie. Wiadomo, że ukraińscy majorzy Ołeksandr Kandesiuk i Ołeksij Szepeluk próbowali wyrwać się ze swymi żołnierzami wraz z rosyjskiego okrążenia, jednak zostali ostrzelani przez Rosjan.

Barack Obama o interwencji USA na Ukrainie

_ Świadkowie widzieli, jak rannych ukraińskich wojskowych (Kandesiuka i Szepeluka) otoczyło dwunastu żołnierzy rosyjskiego desantu i, grożąc dywanom bronią, starało się wziąć ich az do niewoli. Wówczas gdy wrogowie zbliżyli się az do nich w odległość kilkunastu metrów, ranni ukraińscy oficerowie wstali wraz z podniesionymi rękoma z gleby. Za chwilę rozległo się kilka wybuchów, przypominających dźwiękiem eksplozje granatów _ a mianowicie czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony.

Dowództwo operacji antyterrorystycznej wystąpiło do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z wnioskiem o przyznanie Kandesiukowi i Szepelukowi pośmiertnych tytułów Herosa Ukrainy.

Korytarz humanitarny dojdzie do skutku?

Zacharczenko zgodził się dzieki korytarz, jednak pod warunkiem, że Ukraińcy oddadzą ciężką broń i amunicję. Wcześniej – w nocy a mianowicie o wyraznie takiego korytarza zaapelował az do rebeliantów prezydent Rosji Władimir Putin. Wezwał on też władze Ukrainy do wstrzymania działań militarnych w Donbasie i podjęcia rozmów wraz z przedstawicielami owego zbuntowanego obszaru.

Występując zanim kamerami rosyjskiej telewizji państwowej Rossija, Zacharczenko oświadczył, że władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) _ ze względu w szacunek dla Władimira Władimirowicza Putina, prezydenta kraju, który jej owocuje, przede wszystkim moralnie _, gotowe są _ otworzyć ukraińskim jednostkom, okrążonym w kotłach, korytarze humanitarne, ale pod warunkiem, że oddadzą one ciężką broń i amunicję _.

Putin w swoim orędziu apelował do rebeliantów o wyraznie korytarza humanitarnego. Oświadczył, że pozwoli to na uniknięcie _ bezsensownych ofiar _ i powrót ukraińskich militarnych do swych rodzin, a także umożliwi udzielenie pomocy medycznej rannym podczas działań wojennych.

_ Jest oczywiste, że banalne ruszenie osiągnęło poważne triumfy w przeciwdziałaniu operacji siłowej Kijowa, która stanowi śmiertelne zagrożenie gwoli ludności Donbasu i która doprowadziła już do obszernych strat wśród ludności cywilnej _ a mianowicie oznajmił ruski prezydent.

_ W wyniku działań pospolitego ruszenia duża liczba ukraińskich żołnierzy, uczestniczących w operacji wojennej nie ze swojej decyzji, lecz wykonując rozkazy, znalazła się po okrążeniu. Wzywam siły pospolitego ruszenia do otwarcia przedpokoju humanitarnego gwoli ukraińskich wojskowych _ – oświadczył Putin.

Prezydent Federacji Rosyjskiej również wezwał władze w Kijowie do _ natychmiastowego wstrzymania działań wojennych i podjęcia rozmów wraz z przedstawicielami Donbasu, o rozwiązywanie wszystkich problemów wyłącznie metodami pokojowymi _.

Ukraińcy nie zaakceptowac uciekają poprzednio Rosjanami?

Minister obrony Ukrainy twierdzi, że wycofanie armii z Nowoazowska to jedynie manewr taktyczny. Walerij Heletej przekonuje, że nie można oceniać owego jako wypromieniowywania przed rosyjskim wojskiem.

Kierownik ukraińskiego resortu obrony nie ukrywa, że sytuacja w wschodzie panstwa jest zawila właśnie ze względu w obecność rosyjskich oddziałów. W jego mniemaniu, jest ona aczkolwiek pod kontrolą. Wycofanie się z Nowoazowska miało zaś dwa cele: zachowanie stanu zdrowia i życia żołnierzy a takze wzmocnienie lokalizacji w pozostalych miejscach Zagłębia Donieckiego. Jak tłumaczy, armia zajęła miejsca, które pozwalają jej kontrolować części obwodów donieckiego jak i równiez ługańskiego, nie zaakceptowac dopuszczając sluzace do strat własnych i nie pozwalając na przemieszczanie się rosyjskich militarnych i separatystów.

Walerij Heletej twierdzi też, że Rosjanie ponoszą w obrebie Ukrainy bardzo duże straty. Do ministerstwa obrony zgłaszają się bliskich rosyjskich militarnych poszukujące swych bliskich. Według szefa MON, część żołnierzy została aczkolwiek pochowana poprzez swoich kolegów w zbiorowych mogiłach, totez znalezienie zabitych jest bardzo trudne.

Według eksperta wojskowego Dmytra Tymczuka, tej nocy trwały batalii w rejonach Ługańska i Doniecka. Ukraińcy starają się wzmocnić swe pozycje obronne. Trwają także przygotowania do ewentualnego rosyjskiego ataku w Mariupol.

Putin chce _ pomóc _ oblężonym Ukraińcom

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował sluzace do prorosyjskich rebeliantów na wschodzie Ukrainy o otwarcie przedpokoju humanitarnego na rzecz otoczonych oddziałów armii ukraińskiej – poinformowała w nocy służba prasowa Kremla.

Prezydent Rosji podkreślił, że otwarcie korytarza pozwoli na uniknięcie _ bezsensownych ofiar _ jak i równiez powrót ukraińskich wojskowych az do swych rodzin, a także umożliwi uzyczenie pomocy medycznej rannym podczas działań militarnych.

Putin zapowiedział, że Rosja nadal będzie udzielać wsparcia humanitarnej na rzecz ludności cywilnej na wschodzie Ukrainy.

Ukraina prosi o pomoc

Władze w Kijowie alarmowały wczoraj, że południowo – wschodnia część Ukrainy stała się kolejnym obiektem rosyjskiej agresji. Według Kijowa, w szturmie wzięli udział Rosjanie, co potwierdzają natowscy oficerowie, Rosja zaprzecza jednak tym doniesieniom.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że obecność rosyjskich wojsk po jego panstwa oznacza, że prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wojnę w Europie. – _ Władimir Putin umyślnie rozpoczął wojnę w Europie. Wie o tym cały świat i nie można tego już ukryć. Totez teraz zadamy od świata konkretnych i efektywnych działań _ – powiedział Jaceniuk w Kijowie.

Wojska rosyjskie przejęły wczoraj kontrolę ponad Nowoazowskiem jak i równiez szeregiem innych miejscowości dzieki południu obwodu donieckiego. Według prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki sytuacja w wschodzie wydaje sie byc bardzo trudna, ale ponizej kontrolą władz.

Ocenił mezczyzna, że rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę, by wesprzeć prorosyjskich separatystów, którzy są wycieńczeni walkami z rządowymi siłami ukraińskimi. -_ Ze wsparciem tej bandzie weszły z Federacji Rosyjskiej, przez niekontrolowany przez nas wydzial granicy, kolumny ciężkiego sprzętu, duża seria broni jak i równiez żołnierze z regularnych oddziałów rosyjskiej armii _ – powiedział.

Wysoki rangą ambasador NATO oświadczył, że _ dobrze ponad tysiąc _ rosyjskich żołnierzy działa obecnie na terytorium Ukrainy.

Po informacjach o wtargnięciu rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy, zwołano wczoraj nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Angela Merkel grozi nowymi sankcjami wobec Rosji

Wobec pogłębiającego się konfliktu na wschodzie Ukrainy kanclerz Niemiec Angela Merkel nie zaakceptowac wyklucza zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że będzie to tematem sobotniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

Merkel przypomniała, że Unia europejska od początku dawała az do zrozumienia, iż przy dalszej eskalacji konfliktu Unia będzie zaostrzać konsekwencje. – _ Na szczycie będziemy musieli się zastanowić jak reagujemy _- powiedziała niemiecka kanclerz.

Angela Merkel zastrzegła, że Unia chce dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, ale widać wyraźnie, że w niedawnych dniach sytuacja na wschodzie Ukrainy się pogorszyła.

UE nałożyła na koniec lipca w Rosję konsekwencje obejmujące embargo na broń, ograniczenie dużym rosyjskim bankom dostępu do rynków kapitałowych w UE, zakaz sprzedaży zaawansowanych technik potrzebnych przy wydobyciu ropy naftowej wraz z trudno dostępnych złóż i ropy wraz z łupków, natomiast także zakaz eksportu sprzętu podwójnego wykorzystania (cywilnego jak i równiez wojskowego) dla rosyjskiego sektora obronnego.

Na temat co gra Putin? I jak go powstrzymać?

Na co mierzy Rosja interweniując na Ukrainie? Eksperci są w tejze sprawie zgodni. Chodzi na temat zawrócenie Kijowa z kosztowny na zachód.

Wojna, jednak nie doskonala. Tak kierownik prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego ocenił to, co historia się na wschodniej Ukrainie. Generał Stanisław Koziej mówił, że dysponujemy do czynienia z wojną, ale nie taką, jaka wydaje sie opisywana w podręcznikach, czy ujmowana po regulacjach prawa międzynarodowego. _ – Stąd ten cały problem przy reagowaniu społeczności międzynarodowej, która kieruje się opisanymi taksami prawnymia mianowicie ocenił. Koziej dodał, że poza tym mamy też stycznosc z wojną informacyjną.– Kto przekona opinię publiczną do wlasnych racji _ – mówił. W jego ocenie, Ukraina radzi osobiscie coraz lepiej w tejze wojnie informacyjnej.

Polityk Polski Razem Paweł Kowal uważa, że rezultaty polityczne oderwania wschodniej Ukrainy od Kijowa są trudne do przewidzenia. W radiowej Jedynce polityk prognozował, że każda próba negocjacji sposród Moskwą zakończy się upadkiem ukraińskiego rządu. To nastepnie grozi poważną destabilizacją kraju. Koszty zaniechań Unii Europejskiej mogą być bardzo duże a mianowicie ostrzega Kowal.

Zdaniem europosła Pawła Zalewskiego, Rosja chce przekreślić umowę stowarzyszeniową sposród Unią Europejską. Zwłaszcza idzie o reformy cywilizacyjne, które mogą zmusić Ukrainę az do ściślejszej integracji z Zachodem. Kijów może przeciąć te spekulacje blyskawicznie ratyfikując umowę. Poroszenko zgodził się odłożyć do wiosny ratyfikację pod spodem presją Francji i Niemiec. We wrześniu mają odbyć się konwersacji pomiędzy Rosją, UE i Ukrainą. Rosjanie mogą w takim przypadku napierać, zeby układ stowarzyszeniowy został przynajmniej zmodyfikowany z korzyścią dla Moskwy.

Nastepnie szef MSZ Radosław Sikorski nie ma wątpliwości – w Ukrainie dysponujemy do czynienia sposród agresją. Minister spraw zagranicznych mówił przy radiowej Jedynce, że to najpoważniejszy recesja bezpieczeństwa od czasu dekad.

Zachód, jeśli będzie prowadzić dotychczasową politykę, nie zaakceptowac powstrzyma Rosji na Ukrainie. Tak nastepnie sytuację przy Donbasie komentuje Adam Balcer ze Studium Europy Zachodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Adam Balcer nie spodziewa się radykalnych kroków wraz z strony społeczności międzynarodowej, które mogłyby zatrzymać rosyjską inwazję. Jak dodaje, zachód może się zdecydować na wprowadzanie kolejnych stopniowych sankcji. Lecz nie będą to, w jego opinii, sankcje które mogą poważnie uderzyć w rosyjską gospodarkę. Zdaniem eksperta, Kreml jest zdeterminowany, aby destabilizować sytuację na Ukrainie. Dlatego Kijów jest faktycznie bezradny.

Adam Balcer podkreśla, że Ukraina może wstrzymać akcję militarną na wschodzie kraju jak i równiez wówczas w rzeczywistosci zgodzi się na egzystowanie terytorium na temat statusie mołdawskiego Naddniestrza. Ukraina, jak dodał, może też nadal prowadzić operację wojskową ze świadomością, że Rosja będzie wspomagać separatystów jak i równiez robić wszystko, aby destabilizować sytuację na wschodzie Ukrainy.

W doswiadczen Tomasza Badowskiego, szefa Instytutu Badań morzem Stosunkami Międzynarodowymi, mamy do czynienia z regularną wojną pomiędzy oboma państwami, a wyraznie nowego frontu to wejście konfliktu przy nową fazę.

Jak uważa ekspert a mianowicie najkorzystniejszy harmonogram na który może liczyć Ukraina, to powtórzenie wydarzeń z Gruzji. Część terytoriów pozostanie w stanie nieustannego napięcia, być może pod wojskową kuratelą Moskwy, co zablokuje dalszą integrację Ukrainy wraz z zachodem Europy.