„WSJ”: Stary kontynent zachowuje się, jakby chciała zostać w tyle

„WSJ”: Stary kontynent zachowuje się, jakby chciała zostać w tyle
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

*Unia Europejska zachowuje się, jakby chciała pozostać z tylu – pisze w środę dziennik „Wall Street Journal” po wtorkowym wystąpieniu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso po Parlamencie Europejskim. *

Dziennik przyznaje, że szefowi KE należy zapisać w plus zjawisko, że w ogóle podjął w swoim wystąpieniu kwestię postepu w Europie, innymi slowy problem, który „niewątpliwie powinien przebić kazde inne w obecnym klimacie”. „Europa ma obowiazek dojść az do siebie na skutkach paru poważnych i wielokrotnych zatrzymań akcji serduszka w gospodarce. Pacjent wydaje sie słaby, byłoby więc mądrze skupić się na tym, jak przyspieszy przebieg zdrowienia, nie zaś za zakupach grupowych, co jego utrudni” a mianowicie czytamy.

Jednakże według „WSJ” recepta Barroso to „pomieszanie z poplątaniem”. Wprawdzie proponuje on rozsądnie poprawę dzialania wspólnego branzy, ale „podobnie jak cała reszta brukselskiej elity jest zainteresowany głównie zbudowaniem swiezego wielkiego ogólnoeuropejskiego systemu kontroli w sektorze finansowym”. Jak podkreśla czasopismo, unijni ministrowie finansów zatwierdzili we wtorek plan utworzenia trzech oryginalnych ciał regulacyjnych, które będą odpowiadać za banki, przedsiebiorstwa ubezpieczeniowe i firmy maklerskie.

„(Ministrowie) Nie byli w stanie uzgodnić szczegółów podatku od momentu transakcji finansowych, ale dzierzy on wystarczające poparcie, zeby brytyjski sprzeciw nie wystarczył do jego zablokowania (… ). Jeśli do tego dojdzie, zapewne nie będzie to zachętą na rzecz inwestorów. Czy Europa wydaje sie byc zainteresowana konkurencyjnością? Trudno uniknąć konkluzji, że nie” – pisze „WSJ”.

Dziennik zawraca uwagę na wtorkowe wielkie protesty we Francji przeciw posunięciom oszczędnościowym, podkreślając, że podobnych należy się spodziewać także przy innych państwach. „Wycofywane są niektóre starszawe luksusy kontynentalnego modelu socjalnego i nie podoba się to tymze, którzy za zakupach grupowych tracą. Ale jeśli nie zostaną przeprowadzone cięcia przy świadczeniach, skąd wziąć pieniądze dla ludzi przechodzących na emeryturę w stulecia 60 latek? ” – pyta czasopismo.

Jak podkreśla „WSJ”, europejscy przywódcy sporadycznie przypominają jednakze wyborcom na temat obecnej precyzyjnej rzeczywistości. „Europie grozi pozostaje w tyle, jeśli jej gospodarki nie staną się wiecej wydajne, a zatrudnieni nie zaakceptowac będą pracować ciężej jak i równiez dłużej” – ostrzega gazeta.

„Impulsem napędzającym projekt europejski, oprócz chęci uniknięcia dalszych wojen, było przekonanie, że wspólnie ów państwa będą miałby większą gospodarczą siłę przebicia, niż gdyby działały osobno. Jeśli tak się nie stanie, to – przy tak władczej superstrukturze UE jak i równiez mechanizmie politycznym stanowiącym barierę dla przyszłej wydajności gospodarki polski – przywódcy i obywatele UE mają problem. Jeśli UE nie zaakceptowac będzie w stanie zorganizować się tak, aby poprawić perspektywy rozwoju lub przynajmniej fita nie hamować, w pełni uprawnione przybywa się watpliwosc, po co przy ogóle istnieje” – konkluduje „WSJ”. (PAP)

mw/ ap/

int.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy