Wtorek na Wiejskiej

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

We wtorek odbyło się przy Sejmie drugie czytanie pomyslu przyszłorocznej ustawy budżetowej. Po debacie projekt został po raz kolejny skierowany az do komisji Finansów Publicznych; posłowie zgłosili w porzadku. 90 poprawek. Głosowanie nad całością pomyslu odbędzie się na posiedzeniu Sejmu zwołanym na najbliższy piątek.

Projekt zakłada, że w przyszłym r. deficyt budżetowy nie przekroczy 52 mld 214 mln 216 tys. zł. Zyski mają wynieść 248 mld 868 mln 601 tys. zł, naklady – nie więcej niż 301 mld 82 mln 817 tys. zł. Zarobki z prywatyzacji osiągną ok. 25 mld zł. Ministerstwo Finansów prognozuje, że po 2010 r. z podatków ma wpłynąć do budżetu ponad 223 mld zł. Z tegoz z VAT – 106, 2 mld zł, sposród akcyzy – 53 mld zł, wraz z podatku od czasu hazardu – 1, piec mld zł, CIT a mianowicie 26, trzy, PIT a mianowicie 36 mld zł.

Zdaniem sprawozdawcy komisji Finansów Ogólnych Pawła Arndta (PO), budżet ma poprawić kondycję gospodarczą Polski jak i równiez jednocześnie sprzyjać realizacji niektórych priorytetów. Do tych należą sprawy związane z infrastrukturą, zwłaszcza systemy wydatków na drodze. Dodał, że zabezpieczono też środki na strategiczne przedsięwzięcia związane z Euro 2012.

Minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że w przyszłym roku wydatki budżetu na inwestycje drogowe wyniosą 32 mld zł, a az do końca naszej kadencji powstanie ponad tysiąc kilometrów autostrad i tysiąc kilometrów dróg ekspresowych, które w 85 proc. spełniają standardy autostrad.

Przedstawiciele klubów opowiedzieli się za odmianami w regulacjach o Pojedynczych Kontach Emerytalnych. Zmiany dostosowują przepisy ustawy o IKE do uprawnienia wspólnotowego. Idzie o umożliwienie dokonywania wpłat na IKE osobom, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi to znaczy odprowadzają podatek dochodowy od momentu swoich dochodów w innym kraju niż Polska.

Wzór przewiduje też stworzenie oszczędzającym na IKE możliwość wystąpienia z wnioskiem o częściowy zwrot środków, które wpłacili na swoje konta. Przekazując te środki bank doliczy oprocentowanie. Ruch będzie mógł być ziszczony wyłącznie po formie pieniężnej.

Obyło się też pierwsze czytanie senackiego projektu modyfikacje ustawy na temat wyborze prezydenta. Przewiduje pan prawo zasiadania przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych (chodzi o sołtysów) w obwodowych komisjach wyborczych powoływanych po wyborach samorządowych, parlamentarnych a takze w celu wykonania referendum. Postulowane zmiany w prawie wyborczym – dzieki co zwraca uwagę Senat w uzasadnieniu projektu a mianowicie podniosą bezpośrednio rangę sołtysa, a pośrednio sołectwa, które reprezentują. (PAP)

la/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy