Wydobywajacy: pierwsze przegladanie budżetu na posiedzeniu Sejmu 23-25 października

27 lipca, 2020
Category: odmienne

W pierwszej kolejnosci czytanie pomyslu budżetu na 2013 rok odbędzie się na posiedzeniu Sejmu po dniach 23-25 października a mianowicie poinformowała PAP marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

„Budżet będzie rozpatrywany 23 jak i równiez 24 października. Będzie już wtedy plan ustawy okołobudżetowej i to będzie kompleksowe rozpatrzenie budżetu” – powiedziała Kopacz.

Jakim sposobem podkreśliła, w środę, podczas gdy pierwotnie miał być rozpatrywany projekt ustawy budżetowej, nie będzie premiera, „ponieważ jest na spotkaniu międzynarodowym” (premier złoży po środę wizytę w Finlandii). „A nie wyobrażam osobiscie nieobecności premiera podczas omawiania budżetu, wiele pytań będzie kierowanych do niego” a mianowicie dodała marszałek Sejmu. Jak podkreśliła, sejmowa komisja finansów publicznych uwzględniła to już w harmonogramie prac ponad projektem budżetu.

Kopacz zaznaczyła, że poszczególne komisje sejmowe zaczną pracować nad planem ustawy budżetowej 24 października i „nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi na temat terminy”.

Wedle harmonogramem przyjętym przez komisję finansów, sluzace do 28 listopada komisja finansów ma przyjąć sprawozdanie na temat projekcie budżetu. Na 11 grudnia zaplanowano drugie odczytywanie, a na 14 grudnia – 3 czytanie, to znaczy głosowanie morzem projektem budżetu.

Przyszłoroczna ustawa budżetowa posiada zostać przekazana do robót w Senacie 19 grudnia. Senatorowie będą mięli czas do 12 stycznia 2013 r.

dziesiec stycznia komitet finansów zająć ma się ewentualnymi senackimi poprawkami az do budżetu. Głosowanie nad nimi planowane wydaje sie na posiedzenie Sejmu 23-25 stycznia.

Ustawa budżetowa 28 stycznia dzierzy zostać przekazana do podpisu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.

Wedle konstytucją parlament może pracować nad budżetem cztery miesiące, z tymze że Senat ma w zgłoszenie wlasnych poprawek dwadziescia dni od czasu dnia prezentowania ustawy poprzez Sejm.

Jeżeli w ciągu czterech miesięcy od miesiaca przedłożenia Sejmowi projektu budżetu, uchwalona ustawa – po rozpatrzeniu za posrednictwem obie izby parlamentu a mianowicie nie bedzie przedstawiona prezydentowi do podpisu, może mezczyzna w ciągu 14 dób zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Prezydent posiada siedem dni dzieki podpisanie ustawy budżetowej; może też – przed podpisaniem – zwrócić się az do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności budżetu z konstytucją. Trybunał musi orzec w tej sprawie po ciągu dwóch miesięcy.

Przyjęty przez rząd pod koniec września projekt budżetu na 2013 r. zakłada, że dochody w przyszłym roku wyniosą 299 mld 385 mln 300 tys. zł, a wydatki będą nie wyższe niż 334 mld 950 mln 800 tys. zł. Tym samym deficyt ma nie przekroczyć 35 mld 565 mln 500 tys. zł. (PAP)

ajg/ mok/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy