Czy można ukryć konto przed fiskusem? Wyjaśnia Paweł Blajer

  • "Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami
  • Coraz mniej czasu na rozrachunek PIT
  • Spór w rządzie o pomysł resortu zasobów. "Ryzykowne rozwiązanie"

Z urzędem skarbowym nie ma zabawy. Jeżeli chce się dowiedzieć, czy dana jednostka ma rachunek bankowy, a głównie ile ma na zanim pięniedzy i jakich dokonuje transakcji, to zrobi to bez problemu. Może przekazać z tego tytułu też określone konsekwencje. Jakie? Na temat tym Paweł Blajer w "Biznesie dla Ludzi".

Osoba fizyczna, która odrzucić jest przedsiębiorcą, nie ma przymusu informować urzędu skarbowego o posiadanych przez siebie kontach bankowych.

Działalność w internecie

Może jednak nastąpić sytuacja, gdy handlujemy czymś w internecie.

"Biznes dla Ludzi", 12. 03

- Jeżeli poczynimy jedną lub dwie sprawy, to prawdopodobnie nikt spośród tego tytułu nie stanie się się czepiał, ale o ile sukcesywnie sprzedajemy coś dzięki portalu aukcyjnym i stosujemy do tego prywatne rachunek rozliczeniowy bankowe, to wówczas urząd skarbowy może stwierdzić, hdy prowadzimy działalność gospodarczą a mianowicie powiedział Grzegorz Baran, doradca podatkowy z KPP Baran&Pluta.

W tym momencie urząd skarbowy będzie miał pełne prawo żądania od nas - jako podatnika - okazania wyciągów z owego prywatnego rachunku bankowego żeby przejrzeć, czy są transakcje, które podlegałyby pod działalność gospodarczą. W konsekwencji, by stwierdzić, czy jako podatnik winniśmy być opodatkowani na zasadzie działalności gospodarczej.

- Musimy sami uważać, by nie dać powodu urzędowi skarbowemu choćby do podejrzeń, że nie zgłaszając aktywności gospodarczej - prowadzimy ją - dodaje doradca podatkowy.

Tajemnica bankowa?

Na twojej działce stoi słup energetyczny? Prezentujemy, jak uzyskać zadośćuczynienie

Co, w sytuacji gdy do 30 kwietnia nie wywiązujemy się ze swoich przymusów podatkowych, czyli np. odrzucić płacimy zaległego podatku dorocznego albo nie zgłaszamy funkcjonowania. Czy urząd skarbowy być może zająć nasze pieniądze?

Sytuacja taka jest możliwa. Jakim sposobem twierdzi czysto hipotetycznie specjalista, na wstępie urząd skarbowy musi jednak do nas odnieść się z wezwaniem do odwiedzenia okazania wyciągu z rachunku bankowym bankowego, bo podjął podejrzenia, że są tam jakieś transakcje z nieujawnionych źródeł. Mówiąc krótko, że odrzucić zgłosiliśmy w PIT-cie wiele do opodatkowania.

Należy pamiętać, że z art. 182 ordynacji podatkowej wynika, że jako podatnik mamy obowiązek udostępnić, na zawołanie organu podatkowego, informacji o naszych kontach bankowych.

Jeżeli tego nie zrobimy, urząd skarbowy może osobiście zwrócić się do własnego banku z żądaniem udzielenia takich informacji.

- Bank nie istnieje wyjścia po takiej sytuacji, aczkolwiek naczelnik urzędu skarbowego musi wówczas odpowiednio uzasadnić i spełnić przesłanki do żądania poszczególnych informacji na temat podatnika - stwierdza Grzegorz Baran.