Do końca lipca upadłość ogłosiło 831 Polaków

Od stycznia do finiszu lipca br. 831 Polaków skorzystało z możliwości wpisy upadłości konsumenckiej; najwięcej w Mazowszu, Śląsku oraz po Wielkopolsce - wynika spośród danych BIG InfoMonitora. Damy częściej ogłaszają upadłość niż mężczyźni i mają wyższe kredyty.

Eksperci BIG InfoMonitora zwrócili uwagę, że złożenie w sądzie wniosku o upadłość nie określa jeszcze, że na pewno dojdzie do jej ogłoszenia. "Od stycznia do czerwca 2015 r. negatywnie rozpoznano 536, czyli ok. 1 piątej spraw. (... ) Mogło wynikać to m. in. z faktu stwierdzenia przez sąd, że ktoś nie spełnia kryteriów dla jej zastosowania, np. wiedzie działalność gospodarczą, nie skompletował dokumentów lub sam wycofał wniosek" - wyjaśniono.

Ile upadłości?

BIG InfoMonitor poinformował, że na 2 tys. 535 złożonych wniosków rozpatrzono 1 tys. 235, z czego upadłość ogłoszono w 699 sytuacjach. 302 wnioski zostały zwrócone, w 180 przypadkach oddalono wniosek, a w 37 - umorzono postępowanie. "Po siedmiu miesiącach liczba ogłoszonych upadłości wzrosła do 831" - czytamy w informacji.

Pracodawcy posiadają rekordowe plany rekrutacji. Zaś Polacy chcą podwyżek

Jak podkreślono, nie wszyscy sięgający po upadłość konsumencką po chwili zgłaszania się do sądu mają na koncie do spłacenia kredyty po bankach czy SKOK-ach. a mianowicie Analiza sytuacji kredytowej ludzi, wobec których sąd ogłosił upadłość konsumencką pokazuje, hdy co siódma nie znalazła zobowiązań kredytowych w bankach na terenie Polski. Po ich przypadku do komplikacji mogły doprowadzić pożyczki pozabankowe, innego rodzaju niezapłacone zobowiązania, w tym np. odziedziczone - zauważył prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Dodał, że zaciągnięte za pośrednictwem osoby ogłaszające upadłość kredyty mogły wcześniej trafić do odwiedzenia firm windykacyjnych.

Eksperci BIG InfoMonitora wskazali, że do upadłości konsumenckiej może doprowadzić nie tylko suma przeterminowanych zobowiązań, ale także ich liczba. "Wśród bankrutujących znaleźli się m. in. kobieta, która ma 47 kredytów oraz mężczyzna wraz z 44. Wartość ich kredytów w porównaniu do zadłużenia innych, nie jest wcale wysoka - wynosi niecałe 35 tys. zł, wobec średniej dla ogłaszającego upadłość - 160, 7 tys. zł" - podkreślono.

W grupie osób z ogłoszoną przez sąd upadłością konsumencką posiadających zadłużenie w bankach, 43 osoby mają więcej aniżeli 10 kredytów, a 197 od 5 do dziesięć zobowiązań.

Ile razem?

Łączna wartość obciążenia w bankach osób, wobec których od stycznia do lipca sąd orzekł upadłość konsumencką przekracza 115, pięć mln zł. 70 mln zł z tej sumy przypada na kobiety, natomiast 45, 5 mln zł na mężczyzn - dodano.

Sprawdzamy koszta mieszkań. To dobry chwileczkę na kupno nieruchomości?

Z danych BIG InfoMonitora wypływa też, że mężczyźni bankrutują rzadziej niż kobiety. Od momentu stycznia do lipca br. upadłość konsumencką ogłosiło 470 kobiet (57 proc. ) i 361 mężczyzn (43 proc. ). Do dziewczyn należy też - jakim sposobem podkreślają eksperci BIG InfoMonitora - niechlubny rekord wartości zaległego zadłużenia w instytucjach finansowych i SKOK-ach. "Mieszkanka Mazowsza ma do spłacenia 9 kredytów, przeterminowanych o blisko 800 dni, na łączną kwotę niemal 8, trzy mln zł" - napisano.

Również przeciętne finansowe zadłużenie jest znacznie lepsze w przypadku kobiet aniżeli mężczyzn - odpowiednio: 167, 7 tys. zł i 138, 9 tys. złotych. Najczęściej po upadłość konsumencką sięgają Polacy po 55. roku życia.

Upadłość konsumencka to postępowanie prawnicze przewidziane dla osób fizycznych, którzy nie prowadzą funkcjonowania gospodarczej. Mogą z tej dziewczyny korzystać konsumenci, którzy stali się niewypłacalni. Nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytkowania oraz spłatę kredytów czy pożyczek. Po upadłość konsumencką można sięgnąć raz dzięki 10 lat.

- Upadłość to ostateczne rozstrzygnięcie w przypadku nadmiernego zadłużenia. Głównym i podstawowym krokiem dla osób, jakie mają problemy wraz ze spłatą zobowiązań powinno stanowić porozumienie z wierzycielem albo wierzycielami i rozłożenie spłaty na możliwe do udźwignięcia raty. Im wcześniej przystąpi się do takiej ugody, tym lepiej - tłumaczy wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Akcje gigantów mają pomóc Nowej Kompanii Węglowej Surowce