Ceny prądu w 2019 r.. Tchórzewski o rozmowach wraz z Komisją Europejską

  • Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu
  • Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień
  • Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej
  • Iskrzy w sprawie ustawy o cenach prądu. "Wymaga pilnej nowelizacji"
  • Jak w praktyce zatrzymać podwyżki cen prądu? Minister powołał specjalny zespół

Ministerstwo Energii prowadzi rozmowy z Komisją Europejską dotyczące ustawy w sprawie cen energii. Od tych ustaleń będzie zależeć, lub konieczna będzie nowelizacja - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Ustawa, która to weszła w życie 1-wszą stycznia, przewiduje program działań, które pozwolą ustabilizować koszty energii elektrycznej w 2019 roku i pozostawić je na poziomie z 2018 roku. Ministerstwo Energii ciągle nie wydało jednak rozporządzenia, które miałoby szczegółowo wykazać, jak realizować zapisy ustawy.

Ceny prądu po 2019 roku

Minister Tchórzewski poinformował, że treść rozporządzenia jest uzgadniania z Komisją Europejską.

- Krok po kroku jest omawiana ustawa, w jakim punkcie trzeba ją poprawić, by była w całkowitym zakresie zgodna z uprawnieniem unijnym. Nie widzę w tej chwili punktów, które byłyby kontrowersyjne, tym bardziej że Komisja Europejska też chce, by Polakom nie była podniesiona cena energii. Nie zobaczę problemów z Komisją. Dostrzega podejście takie, by naszej firmie pomóc, gdzie coś wydaje się być nie tak, doradzić - powiedział dziennikarzom minister.

Iskrzy w kwestii ustawy o cenach prądu. "Wymaga pilnej nowelizacji"

Poinformował, że projekt rozporządzenia do ustawy został przygotowany i wysłany do Komisji.

Pytany, czy będzie potrzeba nowelizacji ustawy, o jak wnioskował prezes Urzędu Kontroli Energetyki, odpowiedział: - Całość zależy od tego, jak zakończą się rozmowy wraz z Komisją Europejską, an istnieją na dobrej drodze. Do końca marca mamy czas dzięki wdrożenie przepisów ustawy.

Pytany, czy problemem gwoli Brukseli nie będzie przewidywane w ustawie ograniczenie niezależności prezesa URE, odpowiedział: a mianowicie To doraźne rozwiązanie sądowe, więc nie łamie praw.

Rozmowy z Komisją Europejską

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen informowała, że Komisja Europejska jest w kontakcie wraz z polskimi władzami w sprawie ustawy.

Wskazywała, hdy zgodnie z obowiązującymi nakazami dotyczącymi rynku energii elektrycznej ciebie członkowskie mają możliwość nałożenia na firmy obowiązek zaświadczania usługi publicznej, który ma obowiązek spełniać określone kryteria, by był legalny. Komisja Europejska chce uzyskać pełny wizerunek skutków nowej ustawy jak i również ocenić ją pod kątem tych kryteriów.

Ministerstwo Energii w oświadczeniu wydanym na początku stycznia przekonywało, że "rozwiązania wprowadzone po ustawie w sprawie opłat prądu, nie są niewielką poradą publiczną, bo oddziałują w wszystkie podmioty na branży energii elektrycznej". "Ustawa nie zaakceptować zmienia zasad rynku konkurencyjnego i jest zgodna z prawem Unii Europejskiej" - dodano.

Na to, że rekompensaty dla korporacji nie są pomocą publiczną, wskazywał również szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

ARR: produkcja drobiu w Polsce będzie nadal rosła