Brytyjski rząd kusi polskie start-upy z branży fintech

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Około pięćdziesięciu firm z Europy, w tymże cztery z Polski, wzięło w środę udział przy spotkaniach w ramach European Fintech Mission 2018 po Londynie. - Polskie firmy mają tu szansę na sukces - zapewniał Bartosz Koziński z brytyjskiego ministerstwa handlu międzynarodowego (DIT).

Na zaproszenie DIT przedstawiciele zaproszonych firm z gałęzi finansowo-technologicznej (FinTech) wzięli we wtorek i środę uczestnictwo w spotkaniach z reprezentantami brytyjskiego rządu i władz regionalnych, inwestorami, przedstawicielami instytucji bankowych i inkubatorów, którzy posiadali ich zachęcić do rozwijania dalszej działalności na rejonie Wielkiej Brytanii.

Spór o wielką lokatę po dnie Bałtyku. Premier: niepotrzebne ogniska napięcia

Cztery firmy

Z Polski organizatorzy zaprosili cztery firmy: serwis leasingowy LeaseLink – dostawcę rozwiązań mobilnych dla bankowości i operatorów telefonii komórkowej Finanteq, firmę technologiczną IC Solutions oraz platformę używającą sztucznej inteligencji (AI) do rozwiązań bankowych More Money.

- Chcieliśmy im pokazać tutejszy rzeczywistość finansów oraz to, jak na przykład najlepiej skorzystać z możności tego rynku - nie tylko w Londynie, ale w całym kraju. (... ) Widzimy realną szansę, hdy te firmy mogą podłączyć się do istniejącego ekosystemu ze swoimi rozwiązaniami jak i również w tym konkurencyjnym sąsiedztwie osiągnąć sukces - wyjaśnił w rozmowie z PAP Bartosz Koziński, który manipuluje w misji DIT tuż przy brytyjskiej ambasadzie w Stolicy polski, bezpośrednio wspierając polskie przedsiębiorstwa w przygotowywaniu planów pierwotnego rozwoju w Wielkiej Brytanii.

Przyszłość

Jak zapewniał, pomimo niejasności regulacyjnych połączonych z planowanym wyjściem Po. Brytanii z Unii Europejskiej, łącznie około 200 polskich firm reprezentujących różne branże rozmawia obecnie z DIT. Chodzi im o zbadanie możliwości dalszego rozwoju ich firm w Wielkiej Brytanii, w tym także chociażby przejęć brytyjskich przedsiębiorstw.

- Wiele z nich patrzy w przyszłość jak i również już myśli o tymże, że mogą zacząć eksplorować rynek, nawet pomimo jakichkolwiek niepewności, które przecież przy końcu zostaną rozwiane. Obecność w tym kraju to dla nich głównie platforma do szerszej ekspansji światowej, bo często wybiegają schematami już poza kwestię brytyjskiego członkostwa we Wspólnocie - tłumaczył Koziński.

Jednocześnie podkreślił, że zgłaszające się do DIT firmy potrafią liczyć m. in. dzięki wsparcie w przygotowaniu analiz pod kątem nowego sektorze, a także w procesie zakładania firmy, wyboru sposobu rozliczania podatków i uzyskania dostępu do możliwego dofinansowania.

Ekspansja globalna

- Nasza działalność nie kończy się jednak w momencie wejścia na rynek, ale zostajemy dalej w kontakcie i jesteśmy gotowi zaoferować nawet docelowo pewne wsparcie po ekspansji globalnej, m. in. w oparciu o internet brytyjskich placówek dyplomatycznych na całym świecie - mówił.

Polska Grupa Zbrojeniowa szuka prezesa. Jest 18 chętnych

Pytany o istotne inwestycje rodzimych firm w Uk spośród ostatnich miesięcy, Koziński wskazał m. in. na debiut marki Reserved ze sklepem na słynnej londyńskiej alei handlowej Oxford Street, ekspansję producenta szyb zespolonych Press Glass spod Częstochowy, który kupił kilka fabryk przy Wielkiej Brytanii, a również przejęcie brytyjskiego producenta kabli podmorskich JDR Cable Systems przez myślenicką Tele-Fonikę Kable.

Jednocześnie przypomniał, że trwają również prace morzem wybudowaniem przez polską firmę Polcom najwyższego na świecie, 47-piętrowego hotelu modułowego Marriott Residence Inn, który zrealizowany zostanie w londyńskiej dzielnicy finansowej Canary Wharf.

Największa mniejszość

Według szacunków w Wielkiej Brytanii funkcjonuje nawet w porządku. 50 tys. polskich przedsiębiorstw.

Zarazem Polacy konstytuują największą mniejszość narodową na Wyspach, bo jak powstaje z wyliczeń brytyjskiego urzędu statystycznego mieszka ich w niniejszym kraju około miliona.

Auta elektryczne w Polsce. Zaangażowanie firm